، ،

آیا وقتی از شارژر استفاده نمی کنیم باید آن را از پریز خارج کنیم؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
میزان مصرف برق توسط شاررژ زمانی که فعال نیست چقدر است؟
میزان مصرف برق توسط شاررژ زمانی که فعال نیست چقدر است؟

فهرست مطالب

زمانی که از شارژر استفاده نمی کنید، بهتر است که آن را از پریز خارج کنید؛ چرا که علاوه بر جلوگیری از خراب شدن شارژر باعث صرفه جویی برق نیز می شود. (میزان مصرف برق در شارژرهای غیر فعال بسیار کم و نزدیک به صفر است). هرچند که جدا نکردن شارژ باعث مصرف آنچنانی برق نمی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه از شما دعوت می شود حتما تا پایان این مطالب همراه ما باشید:

 

میزان مصرف برق توسط شاررژ زمانی که فعال نیست چقدر است؟

در زمینه مصرف برق، به وسایلی که به برق متصل هستند ولی غیر فعال می باشند، خون آشام می گویند. در هر خانه ای تعداد بسیار زیادی خون آشام وجود دارد. این وسایل علاوه بر این که غیرفعال می باشند، ولی در مصرف برق نقش دارند. میان این وسایل می توان به تلویزیون اشاره نمود که در حالت خاموش نیز مقداری برق مصرف می کند. با توجه به توضیحات داده شده، برخی از افراد بر این باور هستند که از برق کشیدن این شارژرها ممکن است نقش قابل توجهی در مصرف برق داشته باشد. ولی قبل از این کار باید اطمینان حاصل کنید که از برق کشیدن این وسایل چقدر می تواند در مصرف شما نقش داشته باشد.

 

چگونه می توان میزان برق مصرفی شارژر درون برق بدون استفاده را مشخص نمود؟

برای سنجش میزان برق مصرفی شارژرهای مختلف می توان از دستگاه سنجش مصرف برق استفاده نمود. بیشتر این دستگاه ها علاوه بر اندازه گیری مصرف برق موارد دیگری مانند دریافت مبلغ برق و هزینه برق مصرف شده را نیز مورد محاسبه قرار می دهند. افرادی که روی این موضوع حساس هستند و می خواهند میزان برق مصرفی توسط شارژر را اندازه گیری کنند، می توانند از این دستگاه ها استفاده کنند. کار کردن با این دستگاه ها بسیار ساده است و در زمینه محاسبه بسیار خوب عمل می کنند.
این دستگاه برای سنجش برق وسیله های خانگی و کاربران معمولی ساخته شده است، به همین علت است که این دستگاه در سنجش برق کمتر از ۱ وات دچار مشکل می شود. به همین خاطر است که توصیه می شود از این دستگاه ها برای سنجش برق بالای ۱۰ وات استفاده نمایید.
اگر قصد سنجش برق پایین تر از ده وات را دارید، باید از دستگاه های پیچیده تر و در سطح آزمایشگاه استفاده نمایید. برای این که بتوان میزان مصرف یک شارژر درون پریز بدون استفاده را محاسبه کنید، باید از یک لامپ ۷۵ واتی جهت افزایش دقت آزمایش استفاده کنید تا بتوان از این طریق یک آزمایش دقیق جهت سنجش میزان مصرف برق توسط شارژر محاسبه کرد.
بنابراین اگر قصد دارید میزان مصرف دستگاه های کم مصرف را مورد محاسبه قرار دهید، سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که از جریان برق ثابتی برخوردارند، از جمله این وسایل می توان به لامپ اشاره نمود که دارای مصرف ثابتی است. پس از وصل نمودن لامپ، میزان مصرف مشخص می شود. در همین راستا برای رسیدن به عدد نهایی شما موظف هستید مصرف ثابت را از عدد نهایی کم کنید. عددی که در میان به دست می آید میزان مصرف برق توسط شارژر است.

 میزان برق مصرفی شارژرهای مختلف و غیر فعال

میزان برق مصرفی شارژرهای مختلف و غیر فعال

طبیعتا برای بررسی این مطلب نمی توان تمامی شارژرهای مختلف را مورد بررسی قرار داد؛ چرا که امروزه مدل های بسیار زیادی از شارژر درون بازار موجود است. آزمایش تمامی این شارژرها کاری بسیار وقت گیر و دشوار است؛ اما با توجه به تنوع شارژرهای مورد آزمایش قرار گرفته شده می توان روی نتیجه های به دست آمده حساب باز کرد.

 

میزان مصرف شارژر گوشی و تبلت

اگر تاکنون در این زمینه گفت و گو کردید و به دنبال پاسخ این سوال بودید که این شارژرها چه میزان برقی را مصرف می کنند؟ پاسخ شما اینجا است. شما می توانید با استفاده از دستگاه سنجش برق به راحتی به پاسخ خود دست یابید. همان طور که می دانید از این دستگاه ها برای مصرف های بالای ۱۰ وات استفاده می شود؛ چراکه نمی توان از این دستگاه ها برای مصرف زیر یک وات استفاده نمود. این دستگاه ها توانایی ارائه عملکرد دقیقی ندارند. برای سنجش میزان مصرف برق شارژر و لپ تاپ از این دستگاه نمی توان استفاده نمود؛ به دلیل این که از میزان مصرف برق بسیار پایینی برخوردار هستند. به طور کلی می توان گفت مصرف این شارژرها در حالت غیر فعال چیزی نزدیک به صفر است.

طبق آزمایش های مختلفی که در این زمینه صورت گرفته است، انواع و اقسام شارژرهای مختلف گوشی و تبلت را به این دستگاه (دستگاه سنجش برق) وصل نمودند. نتیجه به دست آمده از این آزمایش این بود که هیچ رقم مشخصی به دست نیامد؛ زیرا میزان مصرف برق در این آزمایش بسیار پایین بود و دستگاه سنجش، توان محاسبه این میزان کم را ندارد.

در این آزمایش زمانی که ده شارژ به دستگاه وصل شد یک رقم ثابت به دست آمد که نشان از میزان مصرف بالای ده وات بود. در این آزمایش برای اطمینان از شارژرهای مختلف استفاده کردند تا اطمینال حاصل کنند که برق مصرفی این شارژرها یکسان است.

میزان مصرف شارژر گوشی و تبلت

مصرف برق شارژر لپ تاپ

شاید برخی از کاربران تصور کنند که چون شارژر لپ تاپ ها بزرگ تر از دیگر شارژرها هستند، میزان مصرف برق بیشتری دارند. اما با پیشرفت فناوری، این شارژرها مانند شارژر گوشی و تبلت از میزان مصرف کمی برخوردار هستند. روی این شارژها نیز آزمایشات متعددی صورت گرفت که نتیجه حاصل شده مانند نتیجه آزمایشی بود که روی شارژر تبلت و گوشی صورت گرفت. به گونه ای که شارژرهای غول پیکر مانند شارژر لپ تاپ های گمینگ گرفته تا شارژر کروم بوک دارای مصرفی یکسان بودند. این شارژرها چون مصرف بسیار کمی دارند، برای آزمایش باید تعداد زیادی از آن ها به یک دستگاه سنجش برق متصل شوند تا میزان مصرف آن ها محاسبه شود.

 

آیا لازم است شاژرر لوازم برقی را پس از مصرف از پریز خارج کنیم؟

برخلاف شارژر گوشی، لپ تاپ و تبلت که با عدم فعالیت، مصرف آنچنانی ندارند (چیزی نزدیک به صفر) اما در زمینه شارژر تجهیزات برقی نمی توان چنین نظری را ارائه داد. لازم به ذکر است که بین شارژرهای قدیمی و جدید تفاوت قابل توجهی وجود دارد. برای مثال می توان به شارژر ماشین چمن زنی اشاره نمود که با وجود این که برای فعالیت به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد، اما زمانی که غیر فعال است مصرف آن بسیار جزئی و کم است.
اما شارژرهای قدیمی دارای مصرف بالایی هستند. به طوری در صورت غیر فعال بودن ۵ الی ده وات برق مصرف می کنند. این رقم یک رقم بالا است که در شارژرهای قدیمی دیده می شود. بنابراین به شما توصیه می شود که اگر از شارژرهای قدیمی استفاده می کنید، بعد از مصرف آن را حتما از پریز برق بیرون بکشید؛ چرا که به مقدار قابل توجهی برق مصرف می کنند.
بنابراین اگر بخواهیم به صورت منطقی به این موضوع نگاه کنیم، جدا کردن شارژرهای قدیمی از برق یک چیز منطقی است و از مصرف برق جلوگیری می کند. اما در شارژرهای جدید به مقدار بسیار کمی برق مصرف می شود. جهت اطمینان و جلوگیری از خرابی زود هنگام شارژر، می توانید آن را پس از استفاده از پریز بیرون بکشید.

آیا لازم است شاژرر لوازم برقی را پس از مصرف از پریز خارج کنیم؟

سخن آخر

طبق تحقیقات انجام شده، وجود شارژر درون پریز برق بسیار کمی مصرف می کند. در شارژرهای قدیمی مصرف بین ۵ الی ۱۰ وات است، درحالی که این مصرف برق درون شارژرهای جدید که با فناوری روز ساخته شده اند بسیار کم است. برای سنجش میزان مصرف برق در شارژرهای مختلف می توانید از دستگاه سنجش برق استفاده کنید. برای محاسبه میزان مصرف برق شارژرهایی که مصرف زیر ۱ وات دارند، می توان از دستگاه های پیچیده تر و در سطح آزمایشگاه استفاده نمود؛ زیرا این دستگاه ها عدد دقیق تری به شما ارائه می دهند. از این که صمیمانه ما را پایان همراهی نمودید سپاس گزاریم.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *