چگونه از وضعیت ممنوع‌الخروجی اطلاع پیدا کنیم؟

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:

فهرست مطالب

گاهی اوقات ممکن است افراد از ممنوع الخروجی خود اطلاع نداشته باشند و هنگامی که برای خروج از کشور به فرودگاه  و یا دیگر گذرگاه های مرزی مراجعه میکنند، متوجه این ممنوعیت خود می شوند.

ممنوع الخروجی معمولا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که مهمترین آن ها عبارت اند از :

1. ممنوع الخروجی مالیاتی

این نوع ممنوعیت مربوط به افرادی می‌باشد که بدهی مالیاتی آن‌ها از سقف 500 میلیون تومان گذشته باشد.

2. ممنوع الخروجی قضایی

این مورد شامل افرادی است که اجازه خروج آن ها از کشور، از طرف قیم یعنی پدر، همسر و یا سرپرست صادر نشده و یا لغو شده باشد.

3. ممنوع الخروجی کیفری

بدهکاران بانکی و افرادی که در مورد آن ها جرمی اتفاق افتاده باشد اما مجرمیت متهم به مرحله اثبات نرسیده باشد مشمول این نوع ممنوعیت می‌شوند.

4. ممنوع الخروجی مربوط به سازمان دارایی و سازمان ثبت اسناد و املاک

در این مورد افرادی که به دلیل رای دادگاه و یا صدور اجرائیه از سازمان ثبت اسناد و املاک بدهکار شناخته می‌شوند، ممنوع الخروج می‌شوند.

برای آگاهی از وضعیت خود دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و از طریق مراجعه به سایت زیر از ممنوع الخروجی خود اطلاع پیدا کنید.

ابتدا وارد سایت استعلام ممنوع الخروجی اجرای اسناد رسمی به آدرس: exitban.ssaa.ir شوید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، صفحه‌ای بدین شکل نمایش داده می شود. اطلاعات خواسته شده را در کادر مخصوص به آن وارد کرده و در پایان بر روی دکمه ارسال کلیک کنید. پس از انجام همه‌ی مراحل، پیام زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

به این روش استعلام ممنوع الخروجی با کد ملی هم گفته می‌شود که صرفا مربوط به پرونده‌هایی است که در دوایر اسناد رسمی سازمان اسناد و املاک کشور در جریان است.

برای استعلام ممنوع الخروجی در رابطه با بدهی‌های مالیاتی باید به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات مورد نظر، علاوه بر پیگیری بدهی‌های مالیاتی خود،  از وضعیت ممنوع الخروجی مالیاتی خود استعلام بگیرید.

علاوه بر سامانه‌های اعلام شده در بالا می‌توان از سامانه استعلام ممنوع الخروجی ناجا نیز استفاده کرد. برای این کار ابتدا باید اپلیکیشن پلیس من را دانلود و نصب کرده و علاوه بر از اطلاع از وضعیت ممنوع الخروجی خود، از سایر خدمات ارایه شده در این اپلیکیشن استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که نصب و استفاده از خدمات اپلیکیشن پلیس من مستلزم پرداخت هزینه می‌باشد.

استعلام ممنوع الخروجی کیفری از طریق سامانه exitban.ssaa.ir و با وارد کردن کد ملی، امکان پذیر نمی‌باشد و برای اطلاع از آن، باید به اداره گذرنامه مراجعه کرد. .

 

 

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری