امارات از سریع‌ترین ابررایانه جهان رونمایی کرد!

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
امارات از سریع‌ترین ابررایانه جهان رونمایی کرد!

گروه هلدینگ فناوری موسوم به G42 که در شهر ابوظبی در کشور امارت متحده عربی مستقر است، به‌تازگی از سریع‌ترین ابررایانه جهان به نام کندور گلکسی -1 (Condor Galaxy-1) که به اختصار CG-1 نامیده می‌شود، رونمایی کرده است که دارای ۵۴ میلیون هسته و ظرفیت پردازش ۴ اگزافلاپس است.

این ابررایانه که بخشی از مجموعه بزرگ‌تری از ابررایانه‌های متصل به هم با ظرفیت ترکیبی ۳۶ اگزافلاپس است، در سانتا کلارای کالیفرنیا واقع شده و توسط شرکتی به نام سربراس (Cerebras) که یک شرکت در حوزه هوش مصنوعی و مستقر در ایالات متحده آمریکا است و بر اساس قوانین همان کشور اداره خواهد شد.

اندرو فلدمن، مدیرعامل شرکت سربراس که با G42 برای ارائه سریع‌ترین ابررایانه جهان همکاری می‌کند، اعلام کرده است که به جای استفاده از یک ابررایانه مرکزی، در حال ساخت مجموعه‌ای از ابررایانه‌های هوش مصنوعی متصل به هم هستند که می‌توانند زمان آموزش مدل‌های هوش مصنوعی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

به گفته وی، راه‌اندازی مدل‌های هوش مصنوعی مولد تنها چند دقیقه زمان خواهد برد و در مجموع منظومه ابررایانه‌های Condor Galaxy دارای قدرت پردازش ترکیبی ۳۶ اگزافلاپس (exaFLOPS) خواهند بود که در دنیای محاسبات امروزی بی‌سابقه است.

لازم به ذکر است که اگزافلاپس معیاری برای عملکرد یک ابررایانه است که می‌تواند حداقل ۱۰ به توان ۱۸ یا یک کوئینتیلیون عملیات را در ثانیه محاسبه کند.

همچنین شرکت سربراس و هلدینگ G42  قصد دارند تا دو ابررایانه دیگر به نام‌های CG-2 و CG-3 را در اوایل سال ۲۰۲۴ در ایالات متحده معرفی کنند و همزمان CG-1 را به عنوان یک سرویس ابری به مشتریان ارائه دهند.

آن‌ها این اطمینان را دارند که این سریع‌ترین ابررایانه جهان به مقابله با چالش‌های مراقبت‌های بهداشتی، انرژی و تغییرات آب و هوایی کمک شایانی خواهد کرد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری