تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی
تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

فهرست مطالب

با پیشرفت شگرفت علوم در چند سال اخیر و گسترش آن، شاهد ساخت فناوری های مختلف جهت شبیه سازی ایده های مختلف و تبدیل آن ها به نمونه های واقعی و انیمیشینی هستیم. دو مورد از این فناوری ها شامل واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می شود. آیا می دانید تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟ مطالبی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. جهت درک تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در ادامه همراه ما باشید:

 

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده نوعی استراتژی جهت ادغام کردن اطلاعات دنیای دیجیتال با یک محیط کاملا طبیعی است. محیطی نهایی به دست آمده توسط واقعیت افزوده برخلاف واقعیت مجازی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد کاملا طبیعی است. به طور کلی می توان گفت واقعیت افزوده دو هدف را دنبال می کند. یکی از این اهداف شامل تغییر دادن محیط های واقعی از نظر بینایی است. هدف دیگر واقعیت افزوده نیز شامل افزودن یک سری اطلاعات ضروری به محیط کاربر می شود.

یکی دیگر از نکاتی که می توان راجع به واقعیت افزوده اشاره کرد مربوط به سه بعدی نشان دادن محیط به دست آمده می شود. به عنوان مثال، شما نقشه طراحی شده برای ساخت ساختمان را در لپ تاب یا موبایل خود به صورت سه بعدی مشاهده خواهید کرد. شما در واقعیت افزوده نه تنها یک محیط بصری را به شکل سه بعدی مشاهده می کنید، بلکه می توانید اطلاعات شنوایی و اطلاعات مربوط به سایر حواس پنج گانه را نیز دریافت نمایید. بنابراین شما به یک درک فوق العاده خواهید رسید.

 

بررسی مزایای واقعیت افزوده

مزایای فراوانی برای واقعیت افزوده ذکر شده است. چندین مورد از این مزایا شامل موارد زیر می شوند:

 • اقتصادی بودن

شما برای بهره گیری از این فناوری به دستگاه یا سیستم خاصی نیاز نخواهید داشت. در واقع شما می توانید محیط کاربری خلق شده توسط واقعیت افزوده را روی کامپیوتر یا موبایل خود مشاهده نمایید.

 • کاربرد گسترده

این فناوری امروزه در حیطه های مختلف مانند محیط های آموزشی، محیط های نظامی، محیط بازی کودکان و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین می توان گفت که استفاده از واقعیت افزوده بسیار گسترده است.

 • تصمیم گیری بهتر

تصور کنید که شما قصد خرید مبلمان برای خانه خود را دارید اما در انتخاب بهترین گزینه در بین چندین مدل موجود دچار سردرگمی شده اید. با کمک واقعیت افزوده می توانید مبل های مختلف را در فضای خانه خود جای گذاری کرده و نتیجه نهایی را به صورت سه بعدی مشاهده کنید. در نتیجه قادر خواهید بود زیباترین و مناسب ترین مبلمان را انتخاب نموده و آن را خریداری نمایید.

 • برنده شدن در بازار رقابتی امروزی

اشباع شدن بازار به حالتی می گویند که تمامی دارندگان یک حرفه تجاری، خدمات و محصولات مشابهی را با روش های یکسان به مشتری ها ارائه می کنند. برای برنده شدن در بازار رقابتی بایستی از استراتژی هایی جهت متمایز شدن بهره بگیرید. با کمک واقعیت افزوده می توانید با مخاطبین خود ارتباط برقرار نمایید، اعتماد آن ها را جلب کنید و در نهایت یک برند سازی موفق را انجام دهید.   

 

کاربرد واقعیت افزوده

کاربرد واقعیت افزوده

احتمالا با مطالعه بخش های بالا درباره واقعیت افزوده، با متنوع بودن کاربرد واقعیت افزوده آشنا شده اید. کاربردهای واقعیت افزوده عبارتند از:

 • حوزه مراقبت بهداشتی:

یکی از باارزش ترین کمک هایی که واقعیت افزوده برای انسان ها داشته است، مربوط به حوزه مراقبت بهداشتی می شود. با کمک این فناوری می توان گام موثری را جهت بهبودی بیماران برداشت و خطاهای حاصل از جراحی های تهاجمی را به حداقل رساند. بدین ترتیب این فناوری در چند سال اخیر نزد پزشکان بسیار محبوب شده است.

 • صنعت خرده فروشی:

به کارگیری واقعیت افزوده در صنعت خرده فروشی می تواند نرخ فروش شما را به طور شگفت انگیزی افزایش دهد. در واقع مشتریان می توانند بدون مراجعه به فروشگاه محصولات شما را در بدن یا خانه خود مشاهده کرده و محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند.

 • حیطه آموزش:

هرچقدر محتوای آموزشی حس زنده بودن و متحرک بودن بیشتری را داشته باشد، میزان یادگیری دانش آموزان از آن افزایش خواهد یافت. با کمک واقعیت افزوده می توان اطلاعات را به صورت سه بعدی به نمایش درآورد و یک تحول شگرف در حیطه آموزش به وجود آورد.

 • حیطه تولید:

واقعیت افزوده می تواند به افزایش نرخ تولید شما، افزایش کارآیی و افزایش ایمنی محیط کاری تان کمک شایانی کند. همچنین با کمک این فناوری می توان تمامی دستورالعمل ها و نکات ایمنی لازم را به دست کارگران داد و دیگر نیازی به چاپ کردن بروشور و غیره نیست. علاوه بر این، واقعیت افزوده می تواند عیوب محیط کاری را به خوبی تشخیص داده و راهنمایی های لازم را به صاحبان مشاغل و تولیدکنندگان ارائه کند.

 • صنعت گردشگری:

با کمک واقعیت افزوده مسافران می توانند قبل از ورود به یک منطقه توریستی اطلاعات فراوانی را درباره آن به دست بیاورند. تمامی این اطلاعات در قالب یک محیط کاربری ابداع شده به دست مسافران می رسد. در واقع این فناوری می تواند برای مسافران حکم یک راهنما یا لیدر را داشته باشد.

 

واقعیت مجازی چیست؟

در کنار واقعیت افزوده، نوع دیگری از فناوری به نام واقعیت مجازی نیز وجود دارد. شناخت واقعیت مجازی به شما کمک خواهد کرد تا مقایسه موثرتری بین این دو فناوری را انجام دهید و با شناخت کامل، محیط مورد نظر خود را انتخاب و پیاده سازی نمایید. واقعیت مجازی نوعی فناوری شبیه سازی محسوب می شود.‌ این محیط نیز توسط یک سری نرم افزارهای خاص به دست می آید. برای درک بهتر آن بایستی از وسایلی چون عینک های مخصوص استفاده کرد. اما تفاوت آن با واقعیت افزوده این است که محیط به‌ دست آمده ظاهری مجازی و به نوعی انیمیشنی دارد و مانند واقعیت افزوده طبیعی نیست.

 

واقعیت مجازی چه مزایایی دارد؟

واقعیت مجازی چه مزایایی دارد؟

واقعیت مجازی نیز مانند واقعیت افزوده مزایای ویژه خود را دارد. چند مورد از مزایای این فضای طراحی محیط عبارتند از:

 • سخنرانی و تدریس آسوده تر:

هنگامی که در حال تدریس یک درس یا ارائه یک سخنرانی هستید، ممکن است با مشکلات متعددی مواجه شوید. از نمونه این مشکلات می توان به فراموشی مطالب یا عدم توانایی بیان و تفهیم آن به حضار اشاره کرد. اما شما می توانید تمامی محتواهای خود را به صورت محیط های مجازی و انیمیشنی به تصویر دربیاورید تا مخاطبین بهتر متوجه منظور شما شوند. با این کار دیگر امکان فراموشی مطالب نیز وجود نخواهد داشت.

 • یادگیری بهتر:

یکی از مکان هایی برای یادگیری بهتر افراد از این فناوری استفاده می شود باشگاه های فوتبال است. شما با کمک واقعیت مجازی می توانید تمامی تکنیک ها را به بهترین شکل برای ورزشکاران به نمایش دربیاورید و یادگیری آن ها را چندین برابر کنید.

 • استفاده پر رونق تر در آینده:

متخصصان این حوزه معتقد هستند که میزان استفاده از این فناوری در چند سال آینده به طور شگرفی افزایش خواهد یافت. بنابراین با بهره گیری از آن در زمان کنونی می توانید آینده شغلی خود را تضمین نمایید.  

 

کاربرد واقعیت مجازی

چند نمونه از کاربردهای واقعیت مجازی عبارتند از:

 • صنعت خودروسازی:

گفته می شود که کارخانهBMW  از این تکنولوژی برای طراحی خودروهای خود بهره می‌ گیرد. در واقع سازندگان خودرو با به نمایش درآوردن ماشین ها به صورت مجازی می توانند تمامی جنبه های آن را مورد بررسی قرار دهند. بدین ترتیب احتمال خطا کمتر شده و هزینه های صرف شده برای برطرف کردن آن کاهش محسوسی می یابد.

 • مشاورین املاک:

مشاورین املاک می توانند با بهره گیری از این فناوری، درگیر مشکلاتی چون هماهنگ کردن زمان ملاقات با صاحبین منازل نشوند.

 

تفاوت های میان واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

حال برای جمع بندی بهتر به بررسی چند مورد از تفاوت های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می پردازیم.

 • دنیای واقعی یا غیر واقعی: واقعیت افزوده با دنیای واقعی سر و کار دارد در حالی که این موضوع درباره واقعیت مجازی صدق نمی کند.
 • نوع ابزارهای مورد نیاز: برای اجرای واقعیت مجازی شما نیازمند ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته و متعددی هستید. این در حالی است که برای به کار گیری واقعیت افزوده شما می توانید از تلفن همراه خود نیز استفاده نمایید.
 • هزینه اجرا: به نظر می رسد که هزینه به کارگیری واقعیت افزوده بسیار بیشتر از واقعیت مجازی باشد.
 • نوع الگوریتم: هر دوی این فناوری ها دارای الگوریتم های مخصوص به خود هستند، اما این الگوریتم ها ‌در واقعیت مجازی بسیار پیچیده تر از واقعیت افزوده است.

 

کاربرد واقعیت مجازی

سخن پایانی

با توجه به تمامی مطالب گفته شده احتمالا تاکنون توانستید با دو مورد از واقعیت های افزوده و مجازی و کاربردهای هر کدام آشنا شوید. به جرئت می توان گفت استفاده از این دو تکنولوژی می تواند تغییرات فوق العاده ای را به خصوص در حیطه شغلی شما به وجود آورد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *