،

روش های خلاقانه برای کاهش وابستگی کودکان به موبایل

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:

فهرست مطالب

امروزه  دور نگه داشتن کودکان از موبایل  و تبلت یک چالش جدی و دغدغه بزرگ برای خانواده ها است. با این حال،به علت پیشرفت تکنولوژی و گسترش آموزش آنلاین ، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به یکی از ابزارهای لازم  و ضروری برای یادگیری کودکان تبدیل شده‌اند. بنابراین باید تلاش نمود که در کنار بهره گیری از مزایای این وسیله ی کاربردی با مدیریت صحیح و روش های خلاقانه  از اثرات نامطلوب آن جلوگیری کرد.

عوارض جانبی گوشی های هوشمند

بر اساس مطالعات انجام شده، استفاده بیش از حد از تلفن همراه در کودکان باعث بروز عوارضی چون  مشکلات رفتاری، اعتیاد، افسردگی و اختلات خواب، چاقی، تاخیر در رشد اجتماعی و همچنین مشکلات شنوایی میشود.

در ادامه به چندین روش کاربردی  اشاره شده است که با رعایت کردن آن ها میتوان تا حدودی از وابستگی بیش از حد فرزندان به گوشی موبایل جلوگیری کرد.

1- زمان استراحت: کودکان انرژی زیادی دارند و والدین باید از این ویژگی کودکان به نحو احسن استفاده نمایند.معمولا کودکان در زمان استراحت به سراغ گوشی رفته و به صورت ناخودآگاه مدت زمان زیادی را صرف بازی و گشت و گذار در این دنیای جذاب میکنند.بنابراین سعی کنید که کودکان  دایما در حال انجام فعالیتی باشند.برای مثال  هر 30 دقیقه یکبار آن ها را به قدم زدن کوتاه و تمرینات کششی تشویق کنید.

2- کارهای کودک را اولویت بندی کنید: کودکان را تشویق کنید که کارهایشان را به ترتیب اولویت تعیین شده  و طبق برنامه ریزی انجام دهند و این اطمینان را پیدا کنید که تا قبل از رفتن به سراغ گوشی تمامی کارهای مورد نظر مثل تکالیف مدرسه ، درس خواندن  و وظایفی را که در خانه به عهده دارند به طور کامل انجام داده باشند.

3- طراحی یک برنامه متناسب با نیاز کودک : برای استفاده از گوشی و همچنین بهره مندی از شبکه های اجتماعی یک طرح و برنامه مناسب با نیازهای فرزندتان طراحی کنید و کودک را ملزم به رعایت آن کنید.برای این کار قوانین خاصی مثل عدم استفاده از گوشی در هنگام سرو غذا،هنگام خواب و ….در نظر بگیرید وخود و کودک را پایبند به اجرای آن کنید.

4- هیچ گاه از موبایل  به عنوان پاداش و یا وسیله ای برای  پرت کردن حواس کودک استفاده نکنید: بسیاری از والدین برای تشویق کودکان به مطالعه،انجام تکالیف ویا انجام کارهای خانه ازگوشی به عنوان پاداش و یا تنبیه استفاده میکنند.این کار به مرور زمان می تواند اثرات بدی بر روی کودک داشته باشد وحتی گاهی نتیجه ای خلاف آنچه مد نظر است رخ می دهد.

5- سعی کنید کودکان را درگیر یادگیری های  مبتنی بر فعالیت کنید:  بچه ها عاشق چالش هستند.علت جذابیت  بازی های موبایلی این است که این بازی ها  در هر مرحله چالش های جدیدی را پیش روی کودک قرار میدهند.بنابراین  با درگیر کردن  بچه ها در یادگیری مبتنی بر فعالیت، آنها می توانند در حین سرگرم شدن، دانش و مهارت زیادی  کسب کنند.

6- ارتباط با فرزندان : این روزها والدین زندگی بسیار پرمشغله ای دارند و زمان کمتری را به فرزند خود اختصاص میدهند. سعی کنید برای فعالیت های ارتباطی با کودکان وقت  بیشتری بگذارید و آخر هفته های خود را به انجام فعالیت های خانوادگی سرگرم کننده مانند شنا، تماشای فیلم و غیره بگذرانید. بازی های گروهی با کودک ، مشارکت دادن فرزند در فعالیت هایی مانند نظافت، آشپزی یا باغبانی او را از گوشی موبایل دور نگه می دارد.

7- نظارت فعال و مستمر بر کودک : هنگامی که کودکان عمیقاً درگیر دنیای آنلاین میشوند، دیگر به وضعیت صحیح بدنی، نور صفحه وهمچنین رعایت  فاصله ی مناسب  گوشی از چشم خود توجه نمی کنند. نظارت مستمر والدین بر کودک علاه بر حفظ  سلامت جسمانی وی ، باعث افزایش تعامل اجتماعی و همکاری مشترک بین او و والدین میشود.

8- کودک را به انجام بازی های فیزیکی تشویق کنید: بازی فیزیکی مغز را تحریک کرده و به کودکان اجازه می‌دهد انرژی خود رها سازند. کودکان در هنگام بازی  فیزیکی مهارت‌های حرکتی خود را افزایش میدهند که همین امر برای سلامت جسم و روان آن ها بسیار ضروری است.

 

9- تشویق ارتباط چهره به چهره: مطالعات علمی نشان می دهد که ارتباط دو طرفه با کودکان باعث رشد اجتماعی  بیشترآنها میشود. لذا سعی کنید کودک را تشویق کنید به جای ارتباط یک طرفه از طریق گوشی ،زمان بیشتری را با اطرافیان خود، دوستان و همسالان به صورت حضوری بگذارند.

10- صحبت با کودک: گاهی اوقات در زمان هایی که احساس میکنید  کودک حوصله کافی دارد در مورد مضرات استفاده بیش از حد گوشی و تبلت با او گفتگو کنید و وی  را از خطراتی که ممکن است او را تهدید کند آگاه سازید.

11- تغییر مداوم رمز عبور: اگر گوشی متعلق به شماست و کودک از آن استفاده میکند حتما هرچند وقت یکبار نسبت به تغییر رمز آن اقدام کنید تا  از استفاده کودک در غیاب شما جلوگیری کنید.

12- الگوی مناسبی برای فرزند خود باشید: کودکان بیش از گفتار از اعمال شما یاد می گیرند. آنها  به دقت رفتار والدین خود را تحت نظر گرفته و به خوبی از آن الگو برداری میکنند.بسیاری از والدین به کودکان خود توصیه میکنند که کمتر از موبایل استفاده کنند در حالی که خودشان  زمان زیادی را با گوشی می گذرانند. با محدود کردن استفاده از گوشی خود، الگوی خوبی برای فرزندتان باشید.

نکته پایانی اینکه گوشی های هوشمند مانند هر دستگاه دیگری دارای مزایا و معایبی است که با مدیریت صحیح و اعمال محدودیت استفاده  میتوان حداکثر استفاده مفید را از آن داشته و نگذاریم که فرزندانمان  در این دریای  رسانه و فناوری غرق شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *