لباس های خود ترمیم کننده

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
لباس های خود ترمیم کننده

لباس ها و پوشاک همواره جایگاه ویژه ای در زندگی ما انسان ها داشته اند، بنابراین سلامت ظاهری آن ها از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. اما متاسفانه مشکلی که وجود دارد این است: لباس ها بعد از گذشت مدتی سلامت خود را از دست داده و دچار پارگی یا پوسیدگی می شوند. ممکن است برای شما هم تا به امروز این سوال پیش آمده باشد که آیا لباسی وجود دارد که توانایی ترمیم خود را داشته باشد؟ در این مقاله تصمیم داریم شما را با انواع مختلف لباس خود ترمیم کننده آشنا کنیم. اگر شما نیز به این موضوع علاقه دارید و کنجاوید تا بیشتر درباره آن بدانید، مطالعه ادامه این مطالب را از دست ندهید.

 

آیا وجود لباس های خود ترمیم کننده حقیقت دارد؟

در گذشته این موضوع که لباس ها خاصیت ترمیم پذیری داشته باشند نوعی آرزو به شمار می آمد. اما امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی این آرزو به حقیقت پیوسته است. بسیاری از دانشمندان و محققان توانسته اند نوعی از جنس ها و لباس هایی را تولید کنند که توانایی این را دارند به مرور زمان خود را بازسازی کرده و آثار پارگی و پوسیدگی روی خود را از بین ببرند، اما هنوز این تکنولوژی به طور عمومی رواج پیدا نکرده و تنها در حالت بررسی می باشد تا انواع مختلفی از جنس های لباس با شکل های مختلف و قدرت ترمیم پذیری بالاتر ایجاد شوند. لباس های خود ترمیم پذیر تا به امروز در ۳ حالت مختلف قابل مشاهده می باشد. که در بخش های بعدی به بررسی آن ها می پردازیم.

 

لباس های خود ترمیم پذیر از جنس قارچ

آیا تا به حال اسم قارچ میسیلیوم به گوشتان خورده است؟ بسیاری از افراد که در زمینه زیست تخصص خاصی دارند، درباره قارچ سیلیوم اطلاعات کافی دارند. اما ما امروز قرار است شما را با لباس هایی آشنا کنیم که جنس آن ها به وسیله قارچی به نام میسیلیوم تولید می شود. این نوع قارچ در آزمایشگاه ها به طور فراوان رشد می کنند؛ بنابراین از جهت کمبود قارچ مشکلی وجود ندارد.

پژوهشگران به وسیله قارچ میسیلیوم  توانسته اند رشته های نخی مانند تولید کنند. از درهم تنیده شدن این رشته های نخی که جنس اصلی آن ها از قارچ است، نوع خاص لباس تولید می شود. این نوع لباس خاصیت خود ترمیم پذیری دارد. یعنی به تنهایی قادر است بعد از ایجاد هرگونه آسیب دیدگی به راحتی به حالت اولیه خود باز گردد.

این موضوع یکی از ویژگی های منحصر به فرد قارچ ها است، آن ها قادرند در شرایط محیطی مناسب دوباره و با سرعت بالاتری رشد کنند. از این ویژگی مثبت قارچ ها محققان توانستند برای درست کردن لباس های مختلف استفاده کنند. در صورتی که لباس مد نظر دچار آسیب‌ دیدگی و خراب شدگی شود، با اضافه کردن مقدار اندک آب روی لباس، به راحتی بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی دوباره قارچ ها شروع به تکثیر می کنند و لباس به حالت اولیه خود باز می گردد.

 

لباس های خود ترمیم پذیر با جنس فلزی

یکی از دانشکده های حاضر در کره جنوبی به تازگی موفق شده است نوعی از لباس هایی را تولید کند که به وسیله فلزی خاصی ایجاد می شوند. این فلز قادر است در اثر هرگونه آسیب پذیری لباس، به راحتی دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. فلز استفاده شده در ساخت این نوع لباس جزو فلزهای معمول نمی باشد. همانطور که می دانید جنس فلز به گونه ای است که خاصیت بسیار سخت و مقاومی دارد. اگر از این نوع فلز جهت درست کردن لباس استفاده شود مسلمأ احساس راحتی خوشایندی به انسان منتقل نخواهد شد، بنابراین جهت ساخت این لباس از نوع فلزی خاص که مختص آن است، استفاده می شود.

هنگام استفاده از این لباس شما دقیقاً احساس پوشیدن لباس را خواهید داشت و هیچ گونه احساس ناخوشایندی نمی کنید. پس دیگر نیازی به دوختن و یا پینه کردن لباس نخواهید داشت و به راحتی لباس قادر است قسمت های مختلف خود را که آسیب دیده مجدد درست کند.

 

لباس های خود ترمیم پذیر با جنس فلزی

 

لباس های خود ترمیم پذیر از جنس پلیمر

با پیشرفت خیره کننده علم نانو و پلیمر انواع مختلفی از محصولاتی که در طی روزمره از آن ها استفاده می کنیم به وسیله علم نانو تولید می شوند. نانو پلیمر جزء آن دسته از علومی است که باعث شده تا طبیعت و انسان ها از پلاستیک و عوارض آن ها در امان باشند. امروزه علم نانو پیشرفت قابل توجهی داشته و اختراع جدیدی با عنوان لباس های خود ترمیم پذیر نانو یا نانو پلیمر را به نام خود کرده است.

این مدل لباس ها به وسیله پلیمر درست می شوند، مواد تشکیل دهنده آن‌ ها به صورت لایه لایه روی یکدیگر قرار می گیرند و به حالت پارچه ای در می آیند. این پارچه برای درست کردن لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد. محققانی که این  لباس را تولید کرده‌ اند بیان می کنند: ما همواره آرزو داشتیم این نوع لباس را تولید کنیم تا دیگر نیازی به استفاده از پشم و پوست حیوانات مختلف جهت درست کردن لباس ها نباشد.

این تولید باعث شده است تا علاوه بر اینکه به محیط زیست آسیب جدی وارد نشود، از نظر اقتصادی نیز برای مصرف کنندگان نیز بسیار به صرفه تر باشد. چنان چه این مدل لباس‌ های پلیمری دچار آسیب‌ دیدگی و خرابی شوند، به راحتی می توان آن ها را درون هرگونه محلول ایمنی مانند آب قرار داد و بعد از گذشت مدتی مشاهده کرد که لباس آسیب دیده شما خود را درست کرده و به حالت اولیه خود بازگشته است.

اما درباره آسیب رسانی این لباس به طبیعت و محیط زیست باید بدانید که این مدل از لباس های پلیمر برای محیط زیست و سلامت آن هیچ گونه آسیبی نخواهند داشت. در صورتی که این مدل از لباس ها در محیط طبیعت رها شوند، مواد اولیه ای که جهت ساخت آن ها مورد استفاده قرار گرفته است به طور کاملاً طبیعی جذب خاک می شود. در نتیجه هیچ گونه آسیب زیست محیطی برای ما نخواهد داشت.

 

بررسی سلامت قارچ مورد استفاده در لباس خود ترمیم

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که آیا لباسی که به وسیله قارچ درست می شود برای پوست بدن و سلامت انسان ها ضرری نخواهد داشت؟ در پاسخ به این سوال باید یادآوری کنیم که این مدل از لباس‌ های خود ترمیم پذیر هنوز به تولید انبوه نرسیده اند و به وسیله محققان از هر نظر مورد بررسی قرار می گیرند. اما باید یادآوری کنیم که قارچ ها به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند: قارچ هایی که برای انسان ها مضرند و قارچ هایی که برای زندگی انسان مفید می باشند. قارچ هایی که در ساخت این لباس ها مورد استفاده قرار می گیرند، کاملا بی ضرر هستند.

 

بررسی سلامت قارچ مورد استفاده در لباس خود ترمیم

حرف آخر

امروزه پیشرفت علم و دانش به جایی رسیده است که لباس هایی اختراع و تولید شده اند که اگر آسیب ببینند و یا پاره شوند، می توانند مجدد مانند روز اول شوند و بخش های آسیب دیده خود را ترمیم کنند. اما این لباس ها هنوز در حجم بالایی تولید نشده اند و در دسترس همه افراد قرار ندارند. امیدواریم از مطالعه این مطالب لذت برده باشید.

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *