لباس های هوشمند چه قابلیت هایی دارند؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
لباس های هوشمند چه قابلیت هایی دارند؟

پوشاک هوشمند یکی از جدیدترین اقلامی است که می تواند به زندگی مدرن امروزی افزوده شود. این اقلام نیز در کنار سایر تجهیزات هوشمند می تواند به انجام بهتر و دقیق تر کارها کمک کند. استفاده از این لباس ها توانسته است تحولی شگرف را در صنایع مختلف نظیر پزشکی و نظامی ایجاد کرده است. لباس های هوشمند، می توانند اطلاعات ارزشمندی را در حوزه سلامت، مسائل ایمنی را برای فرد بازگو کند. همچنین لباس هوشمند قادر است در زمینه آشکار سازی تهدیدات محیط زندگی نیز عملکرد خوبی داشته باشد. با ما همراه باشید تا در این مقاله جذاب به بررسی لباس های هوشمند و نحوه عملکرد آن بپردازیم.

 

پارچه های هوشمند

پارچه های هوشمند از موادی تشکیل شده اند که به محیط زیست و محرک های آن واکنش نشان می دهند. این پارچه ها دارای کد فعال سازی اجزای دیجیتال الکترونیک در خود هستند. پالیسی فریدمن از موسسه پرت می گوید: چیزی که پارچه های هوشمند را به انقلاب بزرگ در صنعت الکترونیک تبدیل کرده است، توانایی انجام بسیاری از کارهایی است که پارچه های سنتی نمی توانند آن ها را انجام دهند. از جمله این کارها می ‌توان به ارتباط تبدیل هدایت انرژی و حتی رشد اشاره نمود. منسوجات هوشمند شامل سه بخش مهم واحدهای کنترل، حسگرها و عملگرها می شوند. تکنولوژی های نوین چالش ‌های مختلفی را در زمینه ‌های بسیار وسیع و مهمی نظیر پزشکی، نظامی، ورزشی و هوافضا ایجاد کرده است.

 

استفاده از منسوجات هوشمند

در سال های اخیر منسوجات هوشمند با نام اختصاری E-Textiles، به عنوان پارچه های هوشمند استفاده می شوند. محصولات دیجیتالی و الکترونیک نظیر باتری، چراغ های کوچک، سنسورها و مدارها متناسب با نوع عملکرد، روی پارچه های مخصوصی تعبیه می شوند. کاربرد ویژه این منسوجات، آن ها را برای علاقه مندان مد  و فشن به موضوعی داغ و جذاب تبدیل کرده است. منسوجات هوشمند می توانند به گونه ای برنامه ریزی شوند که به محرک های حرارتی، مکانیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و مغناطیسی واکنش نشان دهند. همچنین این محصولات می توانند به وای فای، بلوتوث و یا سایر وسایل هوشمند متصل شوند.

منسوجات هوشمند یکی از اصطلاحاتی است که به زمینه های تولید محصولات و مطالعات بسیار گسترده ای به کار می رود. با گسترش این حوزه های نوین، کاربرد و عملکرد پارچه و لباس ها گسترش پیدا می کند. منسوجات هوشمند به حالت پارچه و  لباس های بافته ای گفته می شود که می ‌تواند با محیط و یا فرد فروشنده آن ارتباط داشته باشد. در حقیقت، این محصولات پارچه هایی هستند که از طریق فناوری های نوین تولید شده است و مزایای بیشتر و بالاتری از پوشش را به شخص استفاده کننده می دهد.

مواد تشکیل دهنده منسوجات هوشمند

مواد تشکیل دهنده منسوجات هوشمند

مواد تشکیل دهنده منسوجات و لباس های هوشمند، باید قابلیت تعامل ارتباط و درک متقابل را داشته باشند. در این قسمت برخی از مهمترین و اصلی ترین موادی که در ساخت محصولات هوشمند کار می رود، آورده شده است.

 • الیاف فلزی
 • جوهر رسانا
 • مواد کرومیک
 • الیاف نوری
 • پوشش نانو ذرات
 • نیمه هادی های آلی
 • کامپوزیت های تونل کوانتومی
 • پلیمرهای ذاتا رسانا
 • موادی که توانایی نگهداری حافظه را دارند.

از پارچه به صورت گسترده در زمینه های متفاوت فنی نظیر پوشاک، تجهیزات نظامی، پزشکی و تولید الکترونیک استفاده می شود. لباس هوشمند از مخلوط شدن الیاف طبیعی با مواد رسانا ساخته می شوند. رشته های فولادی ضد زنگ، الیاف کربن خواص، تور ارگانزا و… نیز  در زمینه ساخت سنسورهای پارچه مورد استفاده قرار می گیرند. در این محصولات، قابلیت های دیگری نظیر پلیمرهای فلزی، الیاف نوری، هدایت الکتریکی، پلیمرهای رسانه های قابل سنجش و انتقال داده نیز به کار می رود. شرکت های تولید کننده لباس هوشمند تلاش می کنند تا در ساخت محصولات هوشمند از مواد ارتجاعی و وزن پایین، ارزان انعطاف پذیر و با فرآوری های آسان استفاده شود.

 

لباس هوشمند

پارچه های هوشمند بسیار پیشرفته هستند و با تکنولوژی روز ارائه می ‌شوند. این پارچه ها به دلایل مختلفی نظیر تغییر رنگ و نور پردازی در دنیای مد سروصداهای زیادی ایجاد کردند. در حال حاضر، لباس های هوشمند به دلیل تکنولوژی های به کار رفته در آن می توانند با تلفن ها و سایر دستگاه ‌های هوشمند ارتباط برقرار کنند. یکی از مزایای اصلی لباس هوشمند این است که می تواند به راحتی در زندگی روزمره جایگاه خود را پیدا کند. به عنوان مثال سالمندی را در نظر بگیرید که فراموش می کند دستبند سلامت خود را ببندد؛ اما قطعاً احتمال اینکه لباس خود را فراموش کند، بسیار کم است. علاوه بر این، لباس هوشمند می ‌تواند فشار خون و نبض شما را کنترل کرده و از بروز بسیاری از خطرات و بیماری ها جلوگیری کند. لباس های هوشمند را می توان در سه گروه اصلی طبقه بندی کرد.

 • دستیارهای لباس اطلاعات به دست آمده را در حافظه ذخیره کرده و محاسبات پیچیده را انجام می دهند.
 • مانیتور لباس که وظیفه ثبت رفتار و سلامت فرد را به عهده دارد.
 • لباس تنظیم کننده که وظیفه تنظیم پارامترهای خاصی نظیر دما و یا تهویه را بر عهده دارد.

بدین ترتیب تمامی لباس های هوشمند می توانند در حالت دستی و خودکار عمل کنند. همچنین در رابطه با عملکردهای هوشمند و در حالت اتوماتیک لباس قادر است به صورت کامل مستقل به داده های موجود در واکنش نشان دهد.

کاربرد لباس هوشمند

کاربرد لباس هوشمند

در این قسمت برخی از لباس های هوشمند که کاربرد و عملکردهای بسیار جذابی دارند آورده شده است

 • کیف هوشمند

کیف هوشمند نسبت به گرما واکنش نشان می دهد و این کار را با تغییر رنگ خود به فرد نشان می دهد. نوع دیگری از این کیف های هوشمند دارای الگوهای هندسی هستند.

 • کاپشن هوشمند

کاپشن های ضد آب تنفس پذیر هستند و در ساختار آن ها از الیاف نرم و سبک استفاده شده است. همچنین کافئین می تواند مواد نور را جذب کرده و در تاریکی آن را آزاد کند. همچنین می تواند به تلفن هوشمند شما متصل شده و متناسب با موسیقی تغییر رنگ دهد.

 • حسگر ۲۰ گرمی Athos Core

سنسور میکرو الکترومیوگرافی تعبیه شده در لباس فعالیت شخص را تجزیه و تحلیل می کند. این محصول فعالیت الکتریکی تولید شده توسط عضلات را برای نشان دادن میزان قدرت آن ها جمع آوری کرده و نتایج ارزیابی را به فرد اعلام می کند. با استفاده از این سنسورها می توان میزان فعالیت الکترومغناطیسی ضربان قلب و تنفس را اندازه گیری کرد. بررسی و دنبال کردن برنامه ها از طریق تلفن همراه Athos امکان پذیر است.

 • stone island

یک نوع از لباس های هوشمند است که برای دادن اطلاعات درباره دمای اطراف ساخته شده است. این لباس هوشمند پوشش حرارتی با بلور مایع بوده و در دمای 27 درجه سلسیوس تغییر مسیر نور را اصلاح می کند. در نتیجه رنگ لباس به تدریج از رنگ تیره به رنگ روشن تغییر پیدا می کند.

stone island

سخن پایانی

ویژگی ها و کاربردهای بسیار جذاب لباس های هوشمند سبب شده است که در زمینه های مهم و حیاتی نظیر پزشکی، معماری، نظامی و غیر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. انتظار می ‌رود که در سال ‌های آینده این لباس های هوشمند به پوشاک روزمره ما تبدیل شوند. بدین ترتیب بسیاری از کارهای ما می تواند لذت بخش،جذاب تر و راحت تر انجام شود. همچنین بسیاری از دغدغه های مربوط به سلامتی با استفاده از این تکنولوژی های نوین قابل حل خواهد بود؛ چرا که از طریق سنسورهای تعبیه شده در لباس می توان ضربان قلب، تنفس و… را کنترل نمود. همچنین از بروز بسیاری از صدمات ناشی از ضربه، آتش سوزی و… جلوگیری نمود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *