، ،

ماشین لرنینگ چیست؟

سهیلی
اشتراک‌گذاری در:
ماشین لرنینگ چیست؟
ماشین لرنینگ چیست؟

فهرست مطالب

در دنیای امروز شاهد پیشرفت شگرف تکنولوژی هستیم. یکی از بهترین این پیشرفت ها، هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی در بیشتر حوزه‌ های صنعت و حتی در زندگی های روزمره انسان کاربرد دارد. یادگیری آن کمک بسیار زیادی به پیشرفت فناوری های جدید خواهد کرد. ماشین لرنینگ یکی از بخش های هوش مصنوعی به حساب می آید. این ماشین را با نام یادگیری ماشینی نیز می شناسند. یادگیری ماشینی، توانایی این را دارد که در آینده نه چندان دور به طور کلی زندگی انسان را تغییر دهد. در ادامه قصد داریم شما را با ماشین لرنینگ بیشتر آشنا کنیم. اگر اطلاعات کافی در این باره ندارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر ماشین لرنینگ را بشناسید

اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه وار ماشین لرنینگ را توضیح دهیم، باید بیان کنیم که یادگیری ماشین شامل علمی می شود که به ماشین ها می آموزد چگونه می توانند مطالب جدید را از خودشان یاد بگیرند. شاید با شنیدن این موضوع کمی ذهنتان درگیر شود و سوالات بسیار زیادی در ذهن شما به وجود بیاید. در این بخش به طور مثال توضیح خواهیم داد که روش استفاده از این ماشین چگونه است؟ شما فرض کنید یک شخصی هر هفته برای خود همبرگر درست می کند، معمولاً زمانی که یک انسان این کار را انجام می دهد، کیفیت غذا بسته به شرایطی که دارد مختلف و متفاوت خواهد بود. امکان دارد بعضی از مواقع  کیفیت غذا پایین باشد و یا آن فرد از پختن همبرگر منصرف شود. اما اگر عملیات پختن یک همبرگر را به صورت هفتگی برای یک ماشین تعریف کنیم به صورت مرتب و با کیفیتی بالاتر انسان این کار را انجام می‌ دهد؛ چرا که ماشین ها درگیر احساسات نمی شوند و برعکس انسان ها از روی علاقه و یا تنبلی این کار را انجام نمی ‌دهد. شما می ‌توانید این کار را با چند دستور برای ماشین تعریف نمایید:

 • مدت زمان لازم برای پختن همبرگر
 • نحوه درست کردن همبرگر
 • زمان پایان درست کردن همبرگر

همان طور که در فرآیند ماشین لرنینگ گفته شد، ماشین ها در این فرآیند بعد از هر دوره کاری که انجام می دهند، توانایی این که از خودشان آموزش ببینند را دارند و آن ها را نیز می توانند بهبود ببخشند. بر فرض مثال در این مدل از ماشین لرنینگ، یک ماشین دستورالعمل‌ ها و پخت همبرگر را با استفاده از ابزارهای مختلف را یاد می‌ گیرد و توانایی این را دارد که هر زمانی که به آن دستور دهید این کار را به راحتی انجام دهد.

بیشتر ماشین لرنینگ را بشناسید

معرفی انواع ماشین لرنینگ

به طور کلی می توان ماشین لرنینگ را به سه دسته تقسیم نمود. در این بخش هر کدام از آن ها را به طور اختصاصی بررسی خواهیم کرد.

 1. یادگیری تقویتی

در یادگیری تقویتی، ماشین سعی بر این دارد تا با یادگیری از یک عامل و یا محیط، خود را تقویت نماید. در این مدل اگر ماشین به طور موفقیت آمیز تقویت خود را به اتمام برساند، پاداش دریافت کرده و اگر نتواند به درستی این کار را انجام دهد جریمه می شود.

 1. یادگیری با نظارت

در یادگیری با نظارت همان طور که از اسم آن پیداست ماشین در روند یادگیری که دارد، باید یک ناظر همراه آن باشد و روی کار آن نظارت کند. به طوری که از قبل، مجموعه ‌ای از داده ها و دستوراتی که آماده شده است به ماشین ارائه می ‌شود و ماشین باید تصمیمات خود را در قالب همان دستورات انجام دهد.

 1. یادگیری بدون نظارت

این یادگیری کاملاً با مدل یادگیری با نظارت متفاوت است. در این حالت ماشین نیازی به ناظر ندارد و می تواند با استفاده از داده هایی که دریافت می کند روابط بین آن ها را تشخیص دهد. اگر بخواهیم به طور ساده تر این مدل یادگیری را توضیح دهیم، باید بگوییم که این ماشین بر اساس داده هایی که دریافت می کند آن ها را درک کرده و تفاوت بین آن ها را تشخیص می دهد و هر کدام از آن ها را در دسته بندی های مخصوص به خود قرار می‌ دهد.

 

کاربرد ماشین لرنینگ در صنایع مختلف

به جز کاربردهای آشکار، استفاده از این سیستم‌ ها در هر صنعتی شروع شده است. از جمله این موارد می ‌توان به کاربرد های زیر اشاره کرد:

 • دید کامپیوتری در خودروهای خودران، پهپادها و روبات‌ های تحویل دهنده
 • شناسایی گفتار، زبان و ترکیب چت ‌بات ها با روبات‌ های خدماتی
 • جهت شناسایی چهره که در کشورهای نظارتی مورد استفاده قرار می گیرد مانند: کشور چین
 • کمک به تشخیص تورمورهایی که به وسیله اشعه ایکس انجام می شوند.
 • امکان ‌پذیر ساختن نگهداری و محافظت پیش بینی‌ گرانه از زیرساخت‌ های بزرگ با کمک اینترنت اشیاء
 • با استفاده از این ماشین می توان از گفتار نسخه برداری کتبی انجام داد. این کار را به دلیل ثبت اطلاعات فایل های صوتی و فایل های تصویری انجام می دهند.

اما کاربرد ماشین لرنینگ در این موارد محدود نمی شود، بلکه هر لحظه کاربرد ماشین لرنینگ در صنعت بیشتر می شود. شما می توانید شاهد پیشرفت بسیاری در این زمینه باشید.

 

کاربرد ماشین لرنینگ در صنایع مختلف

مهم ترین علوم در زمینه ماشین لرنینگ

 • برنامه ‌نویسی

 یک زبان مرتبط مانند Python را بیاموزید و مهارت ‌های بیشتری را در زبان‌ هایR ، Java ، SQL Scala و… پیدا کنید.

 • آمار، احتمال و داده‌ ها

 درک تجزیه و تحلیل داده ‌ها، مدل‌ سازی داده‌ ها، آمار و احتمال و توسعه برخی از مهارت‌ های اساسی تجسم داده‌

 • الگوریتم‌ های ماشین لرنینگ

مانند رگرسیون خطی، رگرسیون لجستیک، خوشه‌ بندی، جنگل تصادفی، K-means، Apriori و…

 • مورد علوم کامپیوتر

درک کامل ساختمان داده، طراحی الگوریتم و معماری کامپیوتر

 • بیگ دیتا

 آشنایی با بیگ دیتا به علت حجم زیادی از اطلاعات و سر و کار داشتن با آن ها اهمیت زیادی دارد.

 • دیپ لرنینگ

در این مرحله به شما کمک می کنند تا بتوانید مباحث مهم دیپ لرنینگ آشنایی پیدا کنید. دیپ لرنینگ مباحثی نظیر شبکه عصبی مصنوعی، پردازش زبان‌ های طبیعی و… را در بر دارد.

 

مشاغل مرتبط با ماشین لرنینگ  کدامند؟

در حال حاضر متخصص ماشین لرنینگ محبوب‌ ترین و پرتقاضا ترین شغل در زمینه هوش مصنوعی است. مشاغل مختلفی هستند که در ارتباط با ماشین لرنینگ هستند. این مشاغل عبارتند از:

 • متخصص ماشین لرنینگ
 • دانشمند رباتیک
 • متخصص دیپ لرنینگ
 • دانشمند داده
 • متخصص بینایی ماشین

مشاغل مرتبط با ماشین لرنینگ  کدامند؟

سخن پایانی

همان طور که مطالعه کردید ماشین لرنینگ در صنایع مختلف و کسب و کارهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. ماشین لرنینگ نیز کاربردهای بسیاری در حوزه های مختلف دارد. یادگیری علم ماشین لرنینگ می تواند برای شما یک شغل پر درآمد باشد. این شغل یکی از مشاغل پرتقاضا است. امیدواریم از مطالعه این مطالب اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *