نگرانی پدرخوانده هوش مصنوعی از آینده آن!

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
نگرانی پدرخوانده هوش مصنوعی از آینده آن!

جفری هینتون که به پدر‌خوانده هوش مصنوعی در جهان معروف است، در جدیدترین اظهار‌نظر خود درکنفرانس کالیژن (Collision) که در شهر تورنتو برگزارشد، اعلام کرد که به آینده هوش مصنوعی چندان خوش‌بین نیست. این دانشمند علوم کامپیوتر، عمر خود را وقف مطالعه شبکه‌های عصبی که اغلب کلید هوش مصنوعی هستند، کرده‌است و شبکه عصبی موفق ارایه شده توسط او می‌تواند از تصاویر آموزشی برای کمک به تشخیص اشیای رایج استفاده کند. وی از اواسط اردیبهشت ماه کار خود را در گوگل رها کرد تا بتواند آزادانه‌تر در حوزه‌ هوش مصنوعی که خود از پیشگامان آن بود، نقد کند. هینتون پیشرفت و افزایش اخیر هوش مصنوعی‌های مولد مانند ChatGPT  و Bing Chat را نشانه‌هایی از شتاب غیرقابل کنترل و بالقوه خطرناک در توسعه این فناوری دانست. در حالی که  اکثر شرکت‌های بزرگ، هوش مصنوعی را به عنوان راه حلی برای همه چیز می‌دانند، هینتون معتقد است که  سازگاری اخلاقی هوش مصنوعی ممکن است هزینه زیادی داشته باشد و در نهایت هوش مصنوعی خوب نمی‌تواند بر نوع بد آن پیروز شود.

این پژوهشگر نگران است که گوگل در تلاش برای رقابت با ربات‌های هوش مصنوعی نظیر ChatGPT، Bing Chat و مدل‌های مشابه، محدودیت‌ها و احتیاط‌های قبلی خود را برای توسعه هوش مصنوعی کنار گذاشته و راه برای ایجاد مشکلات اخلاقی متعدد باز شود. او همچنین از اطلاعات نادرست ایجاد شده توسط هوش مصنوعی، حذف کارها و جایگزینی برخی از مشاغل توسط ماشین‌ها و همچنین سوءاستفاده دولت‌ها و نهاد‌های نظامی از ربات‌های جنگی تولید شده توسط هوش مصنوعی اظهار نگرانی کرد.

به گفته وی تصور اینکه در پنج سال آینده چه اتفاقی می‌افتد، «ترسناک» است، چرا که ممکن است شرکت‌ها و ارتش‌ها، جنگ‌هایی را به راه بیاندازند که تلفات آنها فقط ماشین‌هایی هستند که به راحتی جایگزین می‌شوند. شایان ذکر است که هینتون در این موضع‌گیری، تنها نیست و اخیرا تعدادی از دانشگاهیان و افراد برجسته در حوزه فناوری از جمله ایلان ماسک و استیو وزنیاک نیز نامه‌ای سرگشاده امضا و منتشر کرده‌اند که در آن خواستار توقف شش ماهه توسعه هوش مصنوعی برای رسیدگی به مشکلات اخلاقی و ایمنی آن شده‌اند.

در پایان این کنفرانس، هیلتون اعلام کرد که علی‌رغم خطرات و مشکلات ناشی از هوش مصنوعی او همچنان به این حوزه علاقه‌مند است و اشتیاقش برای ساخت وسایل هوشمند و توسعه هوش مصنوعی روز به روز درحال  افزایش است!

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری