هایپر لوپ چگونه کار می کند؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
هایپر لوپ چیست؟

هایپر لوپ که با نام اَبَر چَنبر نیز شناخته می شود، یکی از فناوری های جدید بشر است که به نام سریعترین سیستم حمل و نقل جهان نیز شناخته می شود. اما به طور کلی می توان گفت که هایپر لوپ ها گونه ای جدید از ترابری تندروها می باشند که اولین یار توسط رابرت گودارد در سال 1904مطرح شدند. پس از آن نیز رابرت این فناوری را بر پایه قطار مغناطیسی مطرح کرد. ایلان ماسک نیز یکی از ابر قدرت های جهانی که مدیرعامل و سرمایه گذار کمپانی هایی از جمله تسلا موتورز، پی پال، اسپیس اکس و شرکت هایی از این قبیل است با خرید شرکت هایپر لوپ وان ارائه و ساخت این محصول را بر عهده گرفت. در ادامه توضیحات کاملی در رابطه با هایپر لوپ ارائه خواهیم داد؛ در ادامه با ما همراه باشید.

 

هایپر لوپ چیست؟

همان طور که پیش تر بیان کردیم، هایپر لوپ یکی از فناوری های سیستم حمل و نقل می باشد که سرعتی قابل قیاس با سایر وسایل حمل و نقل را به خود اختصاص داده است. برای درک بهتری از میزان سرعت این فناوری بهتر است این گونه در نظر داشته باشید که از توسط این وسیله نقلیه شما توانایی این را پیدا خواهید کرد که مسافت میان استان اصفهان تا استان خراسان یا به عبارتی مشهد را فقط با گذراندن دقایقی مختصر طی کرده و به مقصد خود برسید.

این فناوری مزیت های بسیاری دارد که از جمله مهمترین این مزیت ها که در رأس قرار گرفته است می توان به سرعت بالای این فناوری اشاره داشت. پس از آن نیز بی خطر بودن سفر با این وسیله نقلیه از دیگر مزیت های فوق العاده این محصول به شمار می آید. سیستم اصلی هایپر لوپ ها که با تغیراتی توسط ایلان ماسک رو به رو شد، بدین گونه طراحی شده است که به جای صندلی کپسول هایی برای نشستن مسافران این فناوری در نظر گرفته شده است.

در این فناوری لوله هایی قرار دارد که می توان گفت شرایط درونی آن ها به نوعی خلاء است. طراحی این لوله ها از آن جهت صورت گرفته است تا اصطکاک را به حداقل میزان ممکن برساند. با کم شدن میزان اصطکاک حرکت هایپر لوپ و به طور کلی سایر وسیله های نقلیه، با سرعتی بی نظیر همراه خواهد شد که این فناوری نیز با بهره گیری از این فرآیند توانسته به سرعتی بالای 1000 کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. بهتر است این موضوع را نیز بدانید، طراحی که امروز توسط ایلان ماسک در رابطه با هایپر لوپ ها مطرح شده است بر گرفته از طرح مفهومی و اولیه گودارد می باشد. اما پس از آن ایلان ماسک ایده تیوپ ها یا به نوعی لوله هایی با فشار هوای پایین را جزو بخش های اصلی این فناوری قرار داد.

 

هایپر لوپ چگونه کار می کند؟

هایپر لوپ را در نگاه اول می توان وسیله ای ماننده قطار های موجود در متروها دانست. اما با اندکی توجه متوجه می شوید که این فناوری بسیار پیشرفته تر و کار آمدتر از انواع متنوع قطارها می باشد و نوع کارکرد آن نیز در مقایسه با قطار ها بسیار هوشمند و پیچیده تر می باشد. در این بخش ساختار کلی هایپر لوپ ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. از مهمترین ایده هایی که در ساخت هایپر لوپ ها به کار رفته شده است، می توان به ایده ساخت لوله یا تیوپ هایی اشاره داشته باشیم که خلاء به طور کامل در آن ها بر قرار است.

ساختار این فناوری یا به عبارتی وسیله نقلیه بدین صورت است که هایپر لوپ با استفاده از فشار هوایی که از سمت عقب وسیله به داخل نفوذ پیدا می کند و پس از آن نیز از طریق خروجی هایی که در زیر آن قرار گرفته است، به خارج از محفظه هدایت می شود. در رابطه با نحوه کنترل این وسیله نقلیه هنوز اطلاعات کامل و معتبری در دسترس نیست، اما می توان گفت که جزو هوشمندترین وسیله های نقلیه سریع و سیر جهانی به شمار می آید که برای اداره نیز نیاز حداقلی به دخالت انسان خواهد داشت. عمدتا اداره این وسیله از طریق هوش مصنوعی صورت خواهد گرفت.

امروزه به دلیل مشکلات و مسائل فراوانی که در رابطه با هایپر لوپ وجود دارد، نتوانسته اند این وسیله را به ساختار حداکثری رسانده و در اختیار مردم قرار دهند؛ زیرا تکمیل این پروژه نیازمند مبالغ بالایی است و علاوه بر آن موارد چون معضلات زیستی نیز به نوعی مانع تکمیل و انتشار این وسیله نقلیه شده اند.

مزایا و ویژگی های هایپر لوپ چیست؟

مزایا و ویژگی های هایپر لوپ چیست؟

حامیان و به نوعی سازندگان این محصول معتقدند که فناوری هایپر لوپ یکی از مهمترین اختراعات برای بشر می باشد که ویژگی ها و مزیت های بسیاری دارد.

  • از جمله این ویژگی ها در ابتدا می توان به سرعت غیر قابل مقایسه این فناوری اشاره داشت که قابل مقایسه با هیچ یک از سایر وسیله های نقلیه موجود نمی باشد.
  • این فناوری علاوه بر سرعت، امنیت بالایی نیز دارد که این موضوع نیز خود به نوعی پوئن مثبت برای تضمین امنیت جان انسان ها به شمار می آید. ساختار فوق العاده قوی این محصول و همچنین تونل های موجود در این فضا همه به نحوی نشان دهنده امنیت بالای این فناوری می باشد.
  • از دیگر مزیت های هایپر لوپ ها می توان به قیمت نسبتا پایین این محصول با توجه به سایر سیستم های حمل و نقل اشاره کرد.
  • به علت ساختار این محصول می توان گفت که هایپر لوپ ها کمترین میزان آلودگی را برای محیط زیست با خود به همراه داشته و می توان این وسیله را جزو محصولات بدون ضرر به محیط زیست دانست.
  • هایپر لوپ ها نه تنها در مقایسه با سیستم حمل و نقل عمومی بلکه در مقایسه با وسایل حمل و نقل شخصی نیز به صرفه تر و بسیار کار آمد تر عمل می کنند و از نظر امنیت نیز می توان گفت که هایپر لوپ ها نسبت به سایر وسایل نقلیه شخصی از امنیت بالا تری برخوردار می باشد. اما از ویژگی های کلی این فناوری می توان یه موارد دیگری از جمله کاهش فشار ترافیکی جاده های درون شهری و برون شهری، آسانتر شدن مسافرت های بین شهری و استانی و همچنین می توان گفت که این طرح به صورت بالقوه منافع اقتصادی بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشت.

 

تفاوت هایپر لوپ ها با سایر فناوری های حمل و نقل در چیست؟

 

معمولا هنگامی که افراد برای نخستین بار با فناوری هایپر لوپ مواجه می شوند، در وهله اول این وسیله نقلیه را چیزی مانند قطار های ریلی تصور می کنند و به نوعی ساختار کلی این فناوری را چیزی مانند مترو می دانند. معمولا افراد تنها تفاوت میان این دو فناوری را در نگاه اول این موضوع می دانند که هایپر لوپ فقط درون محفظه هایی حرکت می کنند که خلاء درون آن ها را فرا گرفته است؛ اما در این میان می توان گفت که میان این دو فناوری نیز دو تفاوت بسیار مهم وجود دارد که عبارتند از:

  1. در ساختار هایپر لوپ ها بر خلاف قطارها غلاف هایی درون لوله و یا تیوپ ها وجود دارند که موجب کاهش اصطکاک و خالی شدن تا حد امکان هوا از درون این محفظه ها می شوند. این ویژگی مزیت های نسبتا بسیاری دارد که از مهمترین آن ها می توان به افزایش سرعت چندین برابری این فناوری اشاره داشت. به نوعی که می توان گفت هایپر لوپ ها قادر هستند در هر ساعت مسیری حدود ۱۲۰۰کیلومتر را پشت سر بگذارند.
  2. غلاف ها یا همان کپسول های حمل مسافر به شکلی طراحی شده اند که مانند اسکی بر روی هوا سر می خورد و نبود اصطکاک نیز در اجرایی شدن این طرح بسیار کار آمد عمل کرده است.

 

معایب هایپر لوپ چیست؟

یکی از مواردی که معمولا برای افراد اهمیت بالایی دارد، معایب هایپر لوپ است. به طور کلی باید بیان کنیم که این وسیله نقلیه نیز مانند همه سیستم های حمل و نقل علاوه بر ویژگی های کاربردی که دارد، معایبی را نیز دارا می باشد. از جمله این معایب که جزو بارزترین و اصلی ترین مشکلات مربوط به هایپر لوپ می باشد می توان به ارتباطات دشوار اشاره داشت؛ چرا که سرعت بالای این فناوری و تغییر مکان های مختلف آن، ممکن است دسترسی به اینترنت و به دور کلی آنتن دهی را با معضلاتی مواجه کند. البته برای حل این مشکلات نیز تا به امروزه ایده های متنوعی ارائه شده است.

معایب هایپر لوپ چیست؟

حرف آخر

امروزه اکثر کشورها به دلیل عدم آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست، تمایل دارند تا از تکنولوژی ریلی استفاده کنند. هایپرلوپ را می توان یک ایده فوق العاده برای تحقق این اهداف معرفی کرد. با وجود اینکه هایپرلوپ هنوز اجرایی نشده است، اما کشور امارات قصد دارد آن را در دبی اجرا نماید. امیدواریم هرچه زودتر این تکنولوژی برتر نیز تحقق یابد

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *