هدست واقعیت ترکیبی اپل چه قابلیت‌هایی دارد؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
هدست واقعیت ترکیبی اپل چه قابلیت هایی دارد؟

هدست واقعیت ترکیبی اپل یکی از فناوری‌هایی است که با استفاده از هوش مصنوعی قابلیت‌های بسیاری پیدا کرده و امروزه نیز در اختیار افراد قرار گرفته است. با توجه به اینکه شرکت اپل به تازگی هدست واقعیت ترکیبی را معرفی کرده، می‌توان گفت که این محصول هنوز به طور کامل در میان افراد شناخته نشده است. می‌توان بیان کرد این رونمایی شرکت اپل موجب پایان بخشیدن به شایعه‌هایی شد که در رابطه با این محصول به وجود آمده بود. آیا اطلاعاتی درباره قابلیت‌های این محصول جدید اپل دارید؟ جهت آشنایی با این موضوع شما را به مطالعه ادامه مطالب دعوت می کنیم.

 

معرفی هدست واقعیت ترکیبی اپل

طبق گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی که با شرکت اپل صورت گرفته است، می‌توان گفت: هدست واقعیت ترکیبی اپل که با نام Reality Pro معرفی شده است از رابطه کاربری مشابهی با ios بهره می‌برد. همچنین گفته شده است که این هدست رابطه کاربری نزدیک به سایر محصولات این شرکت، یعنی آیفون و آیپد خواهد داشت.

در گزارشات دیگری که در رابطه با این محصول بیان شده است، گفته شده که می‌توان هدست واقعیت ترکیبی اپل را چیزی مانند یک صفحه نمایشگر خارجی برای انواع متنوع مک‌های متصل دانست. در حقیقت در رابطه با این محصول می‌توان گفت که کاربران توانایی این را دارند که از نمایشگر مک در حالت واقعیت مجازی بهره برده و آن را از طریق کیبورد، ماوس و یا ترک پد کنترل کرده و از آن استفاده نمایند.

اما طبق گفته گورمن یکی اشخاص مشهور شرکت اپل، این محصول حس آشنایی بسیاری را به افرادی که قبلا از محصولات اپل استفاده کرده‌اند منتقل می‌نماید؛ چرا که این محصول نزدیکی بسیاری به سایر محصولات تولید شده این شرکت دارد. بر حسب آنچه که بیان شده است می‌توان گفت ما در این رابطه کاربری، با نوعی هوم اسکرین که دارای اپ‌های متنوعی می‌باشند رو به رو خواهیم شد که البته امکان تغییر موقعیت در آن نیز وجود دارد. از دیگر قابلیت‌های مطرح این محصول می‌توان به امکان شخصی‌سازی ویجت‌های مرتبط با هدست واقعیت ترکیبی اپل اشاره داشت.

قابلیت های جذاب هدست ترکیبی اپل چه مواردی هستند؟

قابلیت های جذاب هدست ترکیبی اپل چه مواردی هستند؟

شرکت اپل برای این محصول خود قابلیت‌های جذابی را در نظر گرفته است که در نشست‌های مرتبط با معرفی این محصول، برخی از آن‌ها را بیان نموده‌اند. این قابلیت‌های جذاب عبارتند از:

  • نمایشگر 4K Micro-OLED

بر اساس جدیدترین گزارش‌هایی که مطرح شده است، شرکت اپل بیان کرده که ظاهرا قصد این را دارد که از دو نمایشگر OLED با کیفیت 4K استفاده نماید. البته این نمایشگرها نیز ساخت برند سونی خواهند بود. گفته شده است که این نمایشگرها نیز هر کدام 3000 پیکسل به ازای هر اینچ را به خود اختصاص خواهند داد. البته این میزان ارائه شده در صورتی می‌باشد که در حال حاضر متاکوئست پرو، یعنی همان هدست 1500 دلاری که البته جزو بهترین هدست‌های واقعیت مجازی به شمار می آید، از نمایشگر LCD بهره‌مند باشد. این موضوع نیز بدان معنا است که در بخش نمایشگر به احتمال بسیار قوی برند اپل به طور جدی و قوی‌تر ظاهر خواهد شد. همچنین در رابطه با این نمایشگرها بهتر است بدانید که نمایشگر میکرو OLED به دلیل طراحی خاصی که برای آن در نظر گرفته شده است، باریک‌تر، کوچک‌تر و کم وزن‌تر از سایر نمایشگرها به شمار می‌آید.

  • دوربین‌های متعدد

طی تصمیماتی که اپل ارائه داده است احتمالات زیادی مبنی بر این موضوع وجود دارد که شرکت اپل قصد دارد تا هدست واقعیت ترکیبی خود را به دوربین‌های بسیار زیادی مجهز نماید. مقصود اپل از این کار نیز این است که از طریق این دوربین‌ها بتواند کوچکترین حرکات فیزیکی کاربران خود را در دنیای واقعی به ثبت رسانده و سپس آن‌ها را به کنش و یا واکنش‌هایی در دنیای مجازی تبدیل کند.

همچنین گفته شده است که در هدست واقعیت ترکیبی، دو دوربین رو به پایین نیز طراحی شده است. وظیفه این دوربین‌ها نیز ثبت و ضبط حرکات پا می‌باشد. چنانچه این قابلیت روی این هدست عمل کند، می‌توان گفت این محصول اپل به یکی از منحصر‌به‌فرد‌ترین فناوری‌های جهان تبدیل خواهد شد.

  • اسکن عنبیه چشم

طبق آخرین گزارشاتی که در رابطه با هدست واقعیت ترکیبی اپل به دست آمده، بیان شده است که شرکت اپل برای افزایش حداکثری میزان امنیت این هدست‌ها قابلیت شگفت‌انگیزی را طراحی کرده است. در این قابلیت عنبیه چشم اسکن شده و پس از تایید اسکن عنبیه چشم، صاحب هدست می‌تواند از ویژگی‌های مرتبط با این محصول بهرمند شود. قرار دادن اسکن عنبیه چشم به جای رمز عبور، یکی از آن قابلیت‌هایی است که موجب افزایش چندین برابری امنیت این محصول شده است. همچنین بهتر است بدانید که قابلیت اسکن عنبیه چشم در هدست‌های رقیب شرکت اپل مانند هدست متاکوئست دیده نشده است.

سخت افزار هدست واقعیت ترکیبی اپل به چه شکل عمل می کند؟

  • پایش حالت چهره

از مهم‌ترین و بهترین قابلیت‌هایی که برای هدست واقعیت ترکیبی اپل در نظر گرفته شده است، می‌توان به امکان پایش حالت چهره اشاره داشت. قابلیت پایش چهره باعث می شود که هدست توانایی این را داشته باشد که حالت‌های انسانی یعنی حالت‌هایی نظیر غم، شادی و مواردی از این قبیل را تشخیص دهد. پس از تشخیص دادن حالت، کاربر می‌تواند آنچه که دستگاه بتواند تشخیص دهد را روی آواتار مرتبط با کاربر در دنیای مجازی پیاده کند. پس با توجه به این موضوع می‌توان گفت اگر شما در حال لبخند زدن باشید و از هدست واقعیت ترکیبی اپل استفاده نمایید، هدست نیز به شکلی برنامه‌ریزی می‌شود که شما در هنگام استفاده از اپلیکیشن‌ها دقیقا با همین حالت رو به رو شوید.

 

سخت افزار هدست واقعیت ترکیبی اپل به چه شکل عمل می کند؟

یکی از قابلیت‌هایی که موجب افزایش کیفیت این محصول شده است را می‌توان استفاده همزمان از دو تراشه اختصاصی و قدرتمند اپل دانست. این قابلیت موجب رقم زدن تجربه فوق‌العاده‌ای برای کاربرانی شده است که قصد استفاده از هدست واقعیت ترکیبی اپل را دارند. شرکت اپل با استفاده از تراشه قدرتمندی مانند تراشه M2 که قابلیت اجرای همزمان vision OS را نیز برعهده دارد، توانسته اجرای الگوریتم‌های بینایی کامپیوتری فوق‌العاده‌ای را برعهده بگیرد. علاوه بر آن نیز گرافیک خیره کننده به همراه کارایی شگفت انگیز و باورنکردنی را برای کاربران خود رقم زده است.

اما علاوه بر تراشه‌ای که پیش‌تر گفتیم، تراشه دیگری نیز در هدست واقعیت ترکیبی اپل به کار رفته است. این تراشه را نیز با نام تراشه جدید R1 می‌شناسند. این تراشه به طور اختصاصی برای پردازش ورودی از دوربین‌ها، حسگرها و میکروفون‌های پخش تصاویر به صفحه نمایش استفاده می‌کنند. این کار تنها در عرض 12 میلی ثانیه صورت می‌گیرد.

 

باتری هدست واقعیت ترکیبی اپل به چه صورت کار می‌کند؟

در رابطه با باطری هدست واقعیت ترکیبی اپل، امروزه اختلاف نظرات بسیاری بیان شده است؛ چرا که شرکت تولیدکننده این هدست، اطلاعات دقیقی را به دلیل رقابت با سایر رقیب‌های خود در اختیار خبرگزاری‌ها قرار نداده است. اما بر حسب اطلاعاتی که تا به امروز به دست آمده است باید بگوییم که باتری هدست‌های اولیه واقعیت ترکیبی، باعث شده‌اند که این محصول قابلیت استفاده در تمام طول روز را در حال اتصال به برق داشته باشد. این محصول بدون هیچگونه محدودیتی و با بهترین کیفیت، کارایی خود را به نمایش می‌گذارد.

اما چنانچه متقاضیان خواستار استفاده از این محصول بدون اتصال به برق باشند، باید بگوییم که این محصول نیازمند باتری خارجی است. شرکت تولید کننده اپل  نیز باتری خارجی برای این محصول طراحی و تولید کرده است. باتری خارجی طراحی شده نیز به گونه‌ای می‌باشد که از طریق یک کابل بافته شده در اطراف شقیقه  هدست متصل خواهد شد.

طول عمر استفاده از این باتری خارجی چیزی حدود دو الی سه ساعت است که البته در این مدت کارکرد بی‌نظیری را ارائه خواهد داد. برای دوام استفاده از این باتری می‌توانید شارژر اختصاصی دیگری از برند اپل تهیه نمایید که در این صورت محدودیتی برای استفاده از باتری خارجی این هدست نخواهید داشت.

 

 قیمت هدست واقعیت ترکیبی اپل

اما بهتر است بدانید با توجه به قابلیت‌هایی که برای این محصول در نظر گرفته شده است، در حال حاضر هدست واقعیت ترکیبی اپل یکی از بالاترین قیمت‌ها را در میان سایر محصولات معرفی شده به خود اختصاص داده است. طبق آنچه که فعلا بیان شده است مبلغی بالغ بر 3499 دلار قیمت تعیین شده برای فروش هدست واقعیت ترکیبی اپل می‌باشد. البته این مبلغ با توجه به کارکرد و کیفیت بسیار بالای این محصول می‌باشد.

سخت افزار هدست واقعیت ترکیبی اپل به چه شکل عمل می کند؟

حرف آخر

عرضه هدست واقعیت ترکیبی اپل هنوز به طور جدی آغاز نشده است و طبق بیانیه شرکت اپل ارائه این محصول در حال حاضر  برای اوایل سال 2024 در نظر گرفته شده است. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته می توان گفت هدست اپل در ابتدا وارد بازار ایالت متحده خواهد شد و پس از آن نیز در اختیار کشور های اروپایی و سایر کشورها قرار خواهد گرفت.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *