همزادهای هوشمند دیجیتالی

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
همزادهای هوشمند دیجیتالی

ریشه اصلی همزادهای هوشمند دیجیتالی در مهندسی، طراحی مهندسی و گرافیک است. همزادهای هوشمند دیجیتالی یا دوقلوهای دیجیتالی، حاصل بهبود مداوم در فعالیت های مهندسی و ایجاد طراحی محصول است. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع از شما دعوت می شود تا پایان این مطالب همراه ما باشید:

 

مفهوم همزاد هوشمند دیجیتالی

همزادهای هوشمند دیجیتالی در دسته اشیا فیزیکی وابسته به رشته های دیجیتالی قرار دارند. ریشه اصلی دوقلوهای هوشمند دیجیتالی در طرح های گرافیکی، مهندسی و طراحی مهندسی قرار دارد. در طراحی محصول با استفاده از دستور تغییر مهندسی که همان EOC است، تعییرات اعمال می شود. تغییر ایجاد شده روی زیر مجموعه باعث تغییر رشته دیجیتالی همزاد هوشمند می شود. همچین منجر به ایجاد نسخه جدید روی آیتم می گردد.

 

مزیت های همزاد هوشمند دیجیتالی 

یکی از جالب ترین و منحصربه فردترین مزیت های همزاد هوشمند دیجیتالی کمک به آموزش مجازی متصدیان کارخانه است. امروزه در کارخانه ها خطرهای بزرگی وجود دارد که ممکن است باعث به وجود آمدن خسارات مختلفی شود. از جمله اصلی ترین این خطرها می توان به روش خاموش و روشن کردن تجهیزات مختلف کارخانه، مسائل اضطراری و پاسخ به آن ها اشاره نمود. در حال حاضر با شبیه سازی آموزش های مجازی می توان تا حدود زیادی این خطرات را به حداقل رساند.

این آموزش ها مانند شبیه ساز پرواز آزمایشی برای خلبان هستند. شاید برای شما نیز سوال باشد که با وجود همزادهای هوشمند دیجیتالی، آیا میزان کارگران کارخانه در محیط کمتر خواهد بود یا خیر؟ در جواب باید گفت آنچه همزاد هوشمند دیجیتالی انجام خواهد داد، حفظ و نگهداری کارکنان، متصدیان و آزاد کردن کارگران است. این همزادها دارای اطلاعات ارزشمندی هستند و با استفاده از آن ها می توان به بهبود اجرا طرح های تجاری و انجام سریع تر آن ها پرداخت.

 

همزادهای هوشمند دیجیتالی و پیشرفت آن در صنعت

همزادهای هوشمند دیجیتالی امروزه در کنار هوش مصنوعی در تغییر شکل عملیات صنعتی باعث شده اند تا ارزش تجاری بسیار بالاتر رود. همزادهای هوشمند دیجیتالی جزو تکنولوژی های در حال تکامل هستند که می‌ توانند در کنار هوش مصنوعی باعث افزایش ارزش های تجاری شوند. این همزادها در طول چرخه تولید کارخانه اطلاعات زیادی در مورد  طراحی، فرآیند و نگهداری به دست می آورند. با وجود همزادهای دیجیتالی شرکت ها می توانند به صورت بسیار سریع پیکربندی شوند و از ‌طریق این فرآیند باعث کاهش معضلات و خرابی کارخانه گردند.تکنولوژی همزادهای (دوقلو) دیجیتالی چگونه کار می کنند؟

تکنولوژی همزادهای (دوقلو) دیجیتالی چگونه کار می کنند؟

طراحان این تکنولوژی به گونه ای این همزادها را طراحی می کنند تا بتوانند از طریق آن ها داده های علم ریاضی و فیزیک را به منظور توسعه مدل ریاضی و مدل اصلی شبیه سازی کنند. توسعه کنندگان این تکنولوژی امیدوار هستند که با استفاده از همزادهای دیجیتالی بتوانند فیدبک را از حسگرها متوجه شوند. این فرآیند به گونه ای انجام می شود که نتایجی مشابه با داده های دنیای واقعی از خود به نمایش می گذارد.

فرآیند گفته شده به گونه ای عمل می کند که به نسخه مجازی اجازه می دهد مانند نسخه واقعی عمل نماید و بهترین نتیجه را از خود به نمایش بگذارد. در واقع سعی دارد آن چیزی که در نسخه حقیقی در یک زمان مشخص رخ می دهد را به بهترین شکل شبیه سازی کند.

شاید برای شما نیز سوال شود که انجام این فرآیند توسط همزادهای دیجیتالی به چه دلیل صورت می گیرد؟ در پاسخ باید گفت که با استفاده از این فرآیند می توان از عملکرد سیستم اطمینال پیدا نمود. همچنین می توان با پیش بینی مشکلات متعدد و با استفاده از این تکنولوژی، به دنبال یک راهکار مناسب برای رفع آن ها بود.

یک همزاد هوشمند دیجیتالی می تواند به هر نحوی که شما می خواهید چه به صورت ساده و چه به صورت پیچیده عمل کند. همچنین می تواند با استفاده از مقادیر متفاوت به گونه ای عمل کند که نتیجه حاصل تقریبا مانند نسخه اصلی باشد. این همزادها می توانند به همراه یک نسخه اولیه برای ارائه فیدبک محصول، جهت توسعه نیز مورد استفاده قرار گیرند.

 

معرفی انواع همزادهای هوشمند (دوقلوهای) دیجیتالی

همزادهای هوشمند دیجیتالی به سه نوع گسترده تقسیم می شوند که هر کدام از این ها سه نوع زمان مختلف برای انجام فرآیند را نشان می دهند.

  1. همزاد هوشمند دیجیتالی نسخه اولیه یا همان DTP: این همزاد هوشمند کار را تا پیش از ایجاد محصول فیزیکی بر عهده می گیرد.
  2. همزاد یا دوقلوی هوشمند دیجیتال کاربردی یا همان DTI: از این همزاد جهت آزمایش در سناریوهای مختلف به کار گرفته می شود.
  3. همزاد هوشمند دیجیتالی تجمیعی یا همان DTA: این تکنولوژی اطلاعات مدل قبل یعنی اطلاعات همزاد هوشمند دیجیتالی را جهت تعیین توانایی یک محصول به دست می آورد تا علاوه بر آزمایش متغیرها، پیش نمایه را نیز به اجرا در بیاورد.

معرفی انواع همزادهای هوشمند (دوقلوهای) دیجیتالی

وجود این تنوع و گستردگی در همزاد هوشمند دیجیتالی می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از کاربردهای مختلف از جمله برنامه ریزی لجستیک، کنترل، مدیریت کیفیت، برنامه ریزی سیستم، طراحی مجدد و توسعه محصول شود. لازم است گفته شود که یک همزاد هوشمند دیجیتالی می تواند در زمان و هزینه های کلیه فرآیندها به صورت اختصاصی صرفه جویی نماید. در همین راستا فرقی نمی کند که محصول در فرآیند آزمایش باشد یا طراحی، پیاده سازی باشد یا نظارت و بهبود عملکرد؛ چرا که در همه این موارد همزادهای هوشمند به طور یکسان عمل می نمایند.

 

چگونگی طراحی همزادهای هوشمند دیجیتال

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در علم و تکنولوژی، امروزه ابزارهای متعددی برای انجام امورات مختلف ساخته می شود و باتوجه به کارایی که دارند، به مرور زمان دچار تغییر و تحولاتی نیز می شوند. همزادهای هوشمند دیجیتالی می توانند برای بازه ای از کاربردهای محتلف مانند آزمایش نسخه اولیه، ارزیابی و چگونگی عملکرد، تعیین نظارت بر چرخه و طول عمر سیستم ها و قطعات به کار برده شوند. ولی لازم است بدانید که طراحی همزادهای هوشمند دیجیتالی به وسیله جمع آوری داده ها و به وجود آوردن مدل های کامپیوتری به منظور آزمایش آن ها انجام می شود. فرآیند این طراحی دارای یک واسط است که بین یک مدل دیجیتالی و یک شی فیزیکی حقیقی جهت ارسال و دریافت فیدبک و داده سریع فعالیت دارد.

 

کاربرد همزاد هوشمند دیجیتالی

همزادهای هوشمند دیجیتالی دارای کاربردهایی هستند که مهم ترین آن ها در طیف گسترده ای از صنایع به کار برده می شود. برخی از مهم ترین کاربردهای همزاد هوشمند دیجیتالی موارد زیر هستند:

  • تولید: در این بخش همزادهای هوشمند دیجیتالی می توانند باعث تولید ساده تر و پر بارتر شوند. همچنین زمان انجام فرآیند و عملیات را کاهش می دهند.
  • خودروسازی: در صنعت خودروسازی از همزادهای هوشمند دیجیتالی استفاده های زیادی می گردد. این همزادها وظیفه دارند داده های عملیاتی از یک وسیله نقلیه را دریافت و به منظور ارزیابی شرایط و بهبود عملکرد مورد تحلیل قرار دهند.
  • خرده فروشی: علاوه بر این که از همزادهای هوشمند دیجیتالی برای صنایع مختلف به کار می روند، از آن ها نیز جهت مدل سازی و تکمیل تجربه مشتری در خرده فروشی نیز استفاده می شود.
  • سلامت پزشکی: از همزادهای دیجیتالی در نظام پزشکی نیز استفاده می شود، از این همزادها در حوزه های اهدا عضو، از بین بردن خطرهای درمانی و آموزش جراحی استفاده می گردد.
  • مدیریت بحران: در سال های گذشته تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد بحران هایی در سراسر جهان شده است، به همین خاطر امروزه همزادهای هوشمند دیجیتالی را جهت زیرساخت های هوشمندتر، نظارت بر تغییرات آب و هوایی و… به کار می برند.
  • شهرهای هوشمند: برای پایداری اقتصادی، محیطی و اجتماعی نیز می توان از دوقلوهای دیجیتالی یا همان همزادها استفاده کرد. مدل های مجازی می توانند باعث اتخاذ تصمیمات و برنامه ریزی گردند.

چگونگی طراحی همزادهای هوشمند دیجیتال

نتیجه گیری

اغلب استفاده از همزادهای هوشمند دیجیتالی در صنایع و کارخانجات است. دوقلوهای دیجیتالی حاصل بهبود مداوم در فعالیت های مهندسی و ایجاد طراحی محصول است. جفت های دیجیتالی در دسته اشیا فیزیکی وابسته به رشته های هوشمند قرار دارند. ریشه اصلی این همزادها در مهندسی، گرافیک و طراحی مهندسی قرار دارد. همزادهای هوشمند دیجیتالی دارای کاربردهای مختلفی در سطوح مختلفی می باشند. از این که تا پایان این مطالب همراه ما بودید کمال سپاس و قدردانی را داریم.

 

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *