،

پرامپت نویسی چیست؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
پرامپت نویسی چیست؟

یکی از مهارت هایی که با استفاده از آن می توان به هوش مصنوعی دسترسی پیدا کرد، پرامپت نویسی است. با استفاده از پرامپت نویسی می توان راحت تر و سریع تر به اهداف خود در هوش مصنوعی رسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه از شما دعوت می شود حتما تا پایان این مطالب همراه ما باشید.

 

ماجرای پرامپت در هوش مصنوعی

وجه اشتراک تمامی مدل های مختلف در هوش مصنوعی پیچیدگی بسیار زیاد آن ها و قیمت بالای آن ها است. همه افراد عادی با داشتن هزینه های اقتصادی لازم از طریق درخواست و ایجاد نتایج شگفت انگیز می توانند از این مدل ها استفاده نمایند. امروزه اصلی ترین و مهم ترین عاملی که در هوش مصنوعی دخالت دارد، همین پرامپت است. در حال حاضر پرامپت قدرت بالایی در هوش مصنوعی دارد. با استفاده از پرامپت می توان در هوش مصنوعی داستان های مختلف، تصاویر شگفت انگیز، ویرایش خودکار متون و ویدیو و کارهای جالب دیگری را به وجود آورد. با توجه به این که امروزه این امر پا به عرصه گذاشته است، جا دارد که در آینده پیشرفت های بیشتری نیز داشته باشد.

 

پرامپتینگل چیست؟

پرامپتینگل یک فرآیند ورودی و راهنمایی برای یک مدل زبان یا یک مدل GPT  است که به منظور راهنما و هدایت خروجی توسط مدل به کار گرفته می شود. اکثر این ورودی ها به شکل یک پیام متنی، مجموعه ای از کلمات کلیدی مختلف، تصاویر و دیگر اشکال است، برای تاثیر گذاری روی یک محتوا جهت تغییر سبک مدل مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر از این روش برای کنترل خروجی مدل در جهت تولید محتواهای مرتبط تر و خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مهندس پرامپت

یکی از اساسی ترین سوالات شما کاربران در مورد هوش مصنوعی این است که چگونه انسان با هوش مصنوعی صحبت می کند؟ این سوال می تواند ذهن بسیاری از مردم را به سمت و سوی خود بکشاند و باعث شود که شما به دنبال پاسخ آن بروید. امروزه با پیشرفت های مختلفی که در زمینه های مختلف شکل گرفته است، این امر به راحتی امکان پذیر است. با استفاده از پرامپت نویسی انسان می تواند با هوش مصنوعی صحبت کند. این امر تا جایی پیش رفته است که حتی افرادی که سال ها پیش از دنیا رفتند می توانند با استفاده از این هوش صحبت کنند. به عنوان مثال اگر شما قصد ارائه یک تصویر را دارید و چیزی برای نشان دادن آن عنوان ندارید، می توانید با چند طرح مختلف و بهترین کلمات آن را ترسیم کنید. هوش مصنوعی اگر چه درکی مانند درک واقعی انسان ندارد، ولی بسیار قوی است و کلمات را درک می کند. اینجا است که مهندسی پرامپت وارد عمل می شود و نقش اصلی را ایفا می کند. وظیفه اصلی مهندسی پرامپت دریافت دستوری است که سعی دارد در هوش مصنوعی بهترین نتایج را به ‌شما ارائه دهد.

در همین راستا مهندسی پرامپت که یک مترجم بین زبان انسان و هوش مصنوعی است، ایده های شما را به کلماتی که هوش مصنوعی قادر است آن ها را بفهمد ترجمه می کند. برای این که بهتر این امر را درک کنید، می توانید جستجو گر گوگل را در نظر بگیرید. شما زمانی که یک مطلب را سرچ می کنید گوگل چند مورد متعدد را به شما نشان می دهد و از شما می خواهد نوع مورد نظر خودتان را پیدا کنید. این جستجو گر طوری عمل می کند که شخص فکر می کند انسان دیگری است. درحالی که اصلا این گونه نیست و این عمل توسط هوش مصنوعی در حال انجام است.

 

ساختار پرامپت نویسی

یک پرامپت را می توان به چند بخش مهم و اساسی تقسیم نمود. مهم ترین این موارد شامل، هدف یا تکلیف، زمینه و مفاد، دستورالعمل، تنظیمات و پارامتر و در اخر ورودی می شوند. در این میان هدف و تکلیف فرآیند پردازش، تولید محتوا و پاسخ به پرسش را در هوش مصنوعی بر عهده دارند‌. در همین راستا، دستورالعمل دستور شما را به طور دقیق دریافت می کند و سپس شما را به هدف می رساند. زمینه و پارامتر شامل اطلاعات پس زمینه یا موقعیتی که تسک را در بر می گیرد، می باشد. تنظیمات و پارامتر شامل عناصر و متغیرهایی هستند که می توان آن ها را به پرامپت افزود.

ساختار پرامپت نویسی

نکات مختلف در پرامپت نویسی

اما برای پرامپت نویسی باید به نکات متعددی توجه کنید که عبارتند از:

  1. عبارت مورد نظر را با دقت و واضح بنویسید.
  2. عبارت های مختلف را امتحان کنید.
  3. سعی کنید از دستورالعمل گام به گام استفاده نمایید.
  4. فرمت پاسخ را مشخص کنید.
  5. محدودیت مورد نظر را مشخص کنید.
  6. درخواست چند پاسخ در پرامپت را داشته باشید.
  7. از مثال های متعدد استفاده نمایید.
  8. رفتار هوش مصنوعی را تنظیم نمایید.
  9. تکرار و ویرایش فراموش نشود.
  • از مراجع و منابع مختلف استفاده کنید.

 

زبان ارتباط بین انسان و هوش مصنوعی

پرامپت زبان هوش مصنوعی است که بین انسان و هوش مصنوعی ارتباط برقرار می کند. به زبانی دیگر می توان پرامپت را یک زبان پربازدید در هوش مصنوعی در دنیای امروزی معرفی کرد. در هوش مصنوعی به فرایندهای ورودی و خروجی پرامپت می گویند. پرامپت توانایی برقراری ارتباط با ساختار، کلمات مختلف و قابل درک را دارد.

حال ‌شاید برای شما نیز سوال شود که معنی و مفهوم قابل درک و ساده پرامپت چیست‌؟ در جواب باید گفت که پرامپت می تواند یک کلمه، تصویر، عبارت یا جمله باشد. به عبارتی دیگر می توان پرامپت را متن یا اطلاعاتی تعریف کرد که به عنوان یک فرمان یک دستور العمل به هوش مصنوعی ارسال می شود. این عبارت برای افرادی که با ویندوز فعالیت دارند آشنا است؛ چرا که در این برنامه پرامپت برخی از تنظیمات و فرآیندها را اجرا می کند.

زبان ارتباط بین انسان و هوش مصنوعی

کلام آخر

پرامپت یکی از مهارت هایی است که با استفاده از آن می توان به هوش مصنوعی دسترسی پیدا کرد. امروزه پرامپت نقش بسیار زیادی در زندگی بشر به خصوص در هوش مصنوعی دارد. در حال حاضر از هوش مصنوعی جهت تسریع برخی از فعالیت ها استفاده می شود، پس با استفاده از پرامپت نویسی می توان در هوش مصنوعی سریع تر به اهداف خود رسید. از این که صمیمانه تا پایان این مطالب همراه ما بودید کمال تشکر و قدر دانی را داریم.

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *