چگونه از داغ شدن لب تاپ جلوگیری کنیم

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:

فهرست مطالب

حتما برای شما هم پیش آمده که در حین کار کردن با لپ‌تاپ متوجه گرم شدن زیاد آن شده‌اید به طوری که ادامه کار برایتان دشوار و بعضا غیر ممکن می‌شود. لپ‌تاپ، مشابه هر نوع دستگاه الکتریکی دیگری، بعد از مدتی به دلیل جریان الکتریسته، حرارت تولید می‌کند و این حرارت اگر به خوبی مدیریت نشود، سبب آسیب جدی به بخش‌های سخت افزاری لپ‌تاپ و سرانجام سوختن قطعات آن می‌شود. بنابراین برای این که عمر کارکرد قطعات لپ‌تاپ بیشتر شود، لازم است به خنک نگه‌داشتن آن حین استفاده توجه کنیم. البته داغ شدن لپ‌تاپ هنگام اجرای کارهای سنگین چون بازی، ویرایش عکس و یا ویدیو طبیعی است، اما گاهی دمای زیاد لپ‌تاپ و نویز شدید آن، علت دیگری دارد که در ادامه به بررسی و راهکارهای برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

1.جریان ورود و خروج هوا را بررسی کنید

اگر لپ‌تاپ خود را بر روی فرش، بالش، پتو و یا پاهایتان بگذارید، ممکن است منافذ ورود و خروج هوا مسدود شود که همین امر باعث بالا رفتن دمای دستگاه می‌شود. بنابراین لپ‌تاپ را روی سطح صاف و محکمی قرار دهید و سعی کنید جسمی مانند کتاب را زیر لپ‌تاپ قرار داده تا جریان هوای ورودی و خروجی بیشتر شود. این کار باعث می‌شود لپ‌تاپ خنک باقی بماند.

2. از یک کول پد مناسب استفاده کنید

یک روش مفید و موثر برای خنک نگه داشتن لپ‌تاپ استفاده از کول پد و خنک کننده‌های لپ‌تاپ است. اگر از لپ‌تاپ برای Gaming استفاده می‌کنید خرید یک کول‌ پد که دارای چند فن خنک‌ کننده باشد به نظر ضروری می‌رسد.

3. لپ ‌تاپ را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه‌ دارید

در لپ‌تاپ بخش‌های پلاستیکی زیادی وجود دارد که می‌تواند در اثر داغ شدن بیش از حد مچاله شود. لذا سعی کنید در هنگام کارکردن با لپ‌تاپ از تابش مستقیم نور خورشید بر روی آن جلوگیری کنید. همچنین در صورت عدم استفاده، آن را در محلی خنک و در سایه قرار دهید.

4. از سالم و تمیز بودن فن دستگاه اطمینان حاصل نمایید

اگر در حین استفاده از لپ‌تاپ، متوجه صدای‌های غیر معمول از فن و یا سکوت کامل شده‌اید، این بدین معناست که ممکن است فن دستگاه شکسته و یا از کار افتاده باشد. از طرفی با گذشت زمان و به مرور، گرد و خاک و دیگر آلودگی‌های محیطی بر روی مجاری هوا و اجزایی چون فن می نشیند و باعث افزایش دمای لپ‌تاپ می‌شود. در صورتی که صدای چرخش فن به خوبی شنیده می‌شود اما حجم هوای خروجی از لپ‌تاپ بسیار کم است، به احتمال زیاد مجاری هوا گرفته شده است. در چنین مواقعی با مراجعه به یک متخصص نسبت به تعویض و یا تمیز کردن فن دستگاه خود اقدام کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از کمپرسور هوا و یا یک کپسول هوای فشرده، هوا را به داخل کانال‌های هوایی موجود بدمید تا اینکه گرد و خاک خارج شود.

5. سعی کنید از باز کردن برنامه‌های زیاد به صورت همزمان پرهیز کنید

بعد از اتمام کار در یک برنامه، آن را ببندید و بعد به سراغ باز کردن برنامه بعدی بروید. همیشه سعی کنید تعداد تب‌های باز در مرورگر را به حداقل برسانید چرا که این امر باعث می‌شود حافظه کمتری استفاده شود و از گرم شدن دستگاه جلوگیری شود.

6. ازتنظیمات ویندوز برای خنک نگه داشتن لب تاپ استفاده کنید

ویندوز دارای تنظیماتی برای مدیریت مصرف انرژی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان به خنک شدن لپ‌تاپ کمک کرد. برای این کار ابتدا تنظیمات power plan را بر روی Balanced قرار دهید.‏ سپسSystem cooling policy برای حالت plugged in را فعال کنید. این کار با کاهش مصرف قسمت‌هایی از اجزای داخلی، به خنک شدن لپ‌تاپ کمک خواهد کرد.

7. برنامه های ناقص و یا معیوب را پاک کنید

گاهی خطاهای نرم افزاری و برنامه‌های معیوب باعث می‌شوند CPU لپ‌تاپ همواره درگیر باشد و همین امر باعث گرمای بیش از حد لپ‌تاپ می‌شود. برای جلوگیری از داغ شدن لپ‌تاپ برنامه‌های ناقص و یا معیوب را به طور کامل پاک کنید. همچنین  با بررسی لیست StartUp ویندوز مانع از اجرای ناخواسته برنامه‌های غیر ضروری شوید. در صورت خرابی سیستم عامل یا سپری شدن مدت طولانی از نصب ویندوز، مجدداً نسبت به نصب ویندوز و برنامه‌ها اقدام کنید.

8. ازآنتی‌ویروس‌های حجیم استفاده نکنید

از آنجایی که معمولاً سخت افزارهای لپ‌تاپ ضعیف‌تر از PC هستند، برخی از آنتی‌ویروس‌ها و برنامه‌های امنیتی برای نصب بر روی لپ‌تاپ مناسب نیستند و باعث لود شدید CPU می‌شوند که یکی از عواقب آن دمای زیاد لپ‌تاپ است. برای جلوگیری از این کار همواره از آنتی‌ویروس‌های سبک و کم حجم بر روی لپ‌تاپ استفاده کنید.

9. در هنگام شارژ از لپ‌تاپ استفاده نکنید

بسیاری از کاربران در هنگام اجرای نرم افزارهای سنگین  و یا بازی‌های گرافیکی، لپ‌تاپ خود را از شارژ جدا نمی‌کنند.در هنگام شارژ، باتری از خود حرارت تولید کرده و این حرارت به قطعات دیگر سرایت می‌کند. همین امر می تواند یکی از مهم‌ترین دلایل داغ شدن لپ‌تاپ باشد که باعث کاهش طول عمر باتری لپ‌تاپ نیز می‌شود. بنابراین سعی کنید از کار کردن با لپ‌تاپ در حین شارژ پرهیز کنید.

10. از هماهنگی سخت افزار با سیستم‌عامل و نرم‌افزار‌های مورد نظر اطمینان حاصل نمایید

داشتن سیستم‌عامل و نرم‌افزار‌های به روز بر روی سخت‌افزارهای قدیمی می‌تواند مشکل ساز باشد. اگر سخت‌افزار لپ‌تاپ شما قدیمی است، در اجرای موارد پایه به مشکل برخورده و همین امر موجب افزایش دمای لپ‌تاپ می‌شود. در چنین مواقعی راهکاری برای حل مشکل وجود ندارد و خرید  یک لپ‌تاپ جدید تنها راه چاره‌ است!

سخن پایانی این که گرم شدن لپ تاپ یک مساله مهم است و نباید بی تفاوت از کنار آن عبور کرد. عدم توجه به داغی لپ تاپ می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به سخت‌افزار و اجزای داخلی آن وارد کند. از این رو بهتر است با انجام دادن روش های فوق از گرمای بیش از حد لپ تاپ، جلوگیری کنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *