چگونه از مضرات امواج موبایل در امان باشیم

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:

فهرست مطالب

 

چند سالی است که گوشی های موبایل به عنوان بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما قرار گرفته اند.از انواع و اقسام بازی ها و سرگرمی های موبایلی گرفته تا بسیاری از کارهای روزانه ،سفارش غذا تاکسی های اینترنتی و… که به کمک انواع  اپلیکیشن ها انجام می‌شود. اگرچه استفاده از تلفن همراه به انجام بسیاری از کارها سرعت بخشیده اما در کنار آن مضرات و خطرات زیادی سلامت ما را تهدید میکند که با چند راه کار ساده میتوان آن ها را کاهش داد.

1- کاهش مدت زمان مکالمه با گوشی

طبق مطالعات جدید اگر بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت تاثیر امواج تلفن همراه قرار می گیرد، لذا تا آنجا که ممکن است زمان صحبت با گوشی را به حداقل برسانید.

2- دور نگه داشتن کودکان از موبایل

از آن جا که مغز کودکان در حال رشد بوده و اثر امواج گوشی بر آنها پنج برابر بیشتر است،بهتر است کودکان جز در موارد ضرورت، با تلفن همراه صحبت نکنند.

3-  عدم قرار دادن موبایل در جیب شلوار و کمربند

به دلیل اینکه بافت های بخش پایینی بدن بیشتر از بافت های سر و صورت، اشعه های مضر تلفن همراه را جذب میکنند ،هیچ گاه موبایل خود  را در جیب شلوار و یا روی کمربند قرار ندهید. همچنین بهتر است که گوشی از اندام های اصلی بدن مانند قلب دور نگه داشته شود.

 

4-  تا قبل از برقراری ارتباط، موبایل را روی گوش خود قرار ندهید

وقتی که شماره ای را گرفته اید ابتدا صبر کنید تا ارتباط برقرار شود ، سپس موبایل را روی گوش تان قرار دهید. در این صورت اشعه مضر کمتری به شما میرسد.

5- از پوشش های فلزی برای محافظت از موبایل خود استفاده نکنید

از آن جا که محفظه های فلزی مانند یک گیرنده عمل کرده و اثر امواج موبایل  را تشدید می کنند، لذا از قرار دادن گوشی در درون قاب های فلزی خودداری کنید.

6-میزان استفاده از آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید

یکی از مواد غذایی مهم که باید در برنامه غذایی هر شخص در نظرگرفته شود آنتی اکسیدان ها هستند. چرا که این مواد از پیری زودرس پیشگیری کرده  و برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند. امواج تلفن همراه می تواند این ترکیبات حیاتی بدن را از بین برده  و فرمول شیمیایی آنها را بشکند.لذا سعی کنید روزانه از موادغذایی حاوی آنتی اکسیدان بیشتر استفاده کنید.

 

7- خرید تلفن همراه با با میزان اِس.اِی.آر پایین تر (جذب پایین اشعه برای بدن)

معمولا شرکت های سازنده موبایل روی گوشی و یا کاتالوگ محصول عدد اِس.اِی.آر را درج کرده که نشان دهنده این است که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما می شود. هر چه این عدد پایین تر باشد، گوشی ایمن تر است.لذا در هنگام خرید موبایل حتما به این عدد توجه کنید.

8- از «هندزفری» یا «هدست» سیم دار استفاده کنید

برای دور بودن از امواج تلفن همراه بهترین کار این است که به جای قرار دادن آن  روی گوش ، از «هندزفری» یا «هدست» سیم دار استفاده کنید.

9- در هنگام مکالمه از اسپیکر استفاده کنید

با بیشتر شدن فاصله، میزان دریافت  امواج الکترومغناطیس به میزان زیادی کاهش می یابد.بنابراین تا حد امکان گوشی را  دورتر از بدن  قرار داده و سعی کنید از اسپیکر یا پخش کننده صدا استفاده کنید.

10-  هنگام استفاده از گوشی جلوی آنتن موبایل را نپوشانید

اگر در هنگام مکالمه آنتن موبایل را مسدود کنید گوشی برای ایجاد کیفیت بهتراز نیروی بیشتری استفاده کرده و پرتوهای بیشتری را منتشر کند.لذا جهت کاهش پرتو های جذب شده توسط مغز هنگام استفاده آنتن موبایل را مسدود نکنید.

11- ایزوله کردن محیط خود در برابر امواج موبایل

سعی کنید هنگام خواب موبایل را از خود دور کنید. اگر در محلی هستید که در حالت آنتن دهی بالای موبایل علائمی نظیر سردرد، وزوز گوش، اضطراب، بی خوابی یا کابوس، سوزش چشم ، فشار خون بالا و یا حالت گُر گرفتگی دارید به احتمال زیاد در معرض امواج قوی الکترومغناطیس قرار دارید. لذا نسبت به تغییر مکان خود اقدام کنید.

12- کاهش استفاده  از موبایل در ایام بارداری

امواج بالای موبایل، آسیب جدی به سلول های در حال شکل گیری و دی ان ای جنین وارد می نماید. لذا بهتر است خانم های باردار در طول ایام بارداری، گوشی را از خود دور نگه دارند، به خصوص در هنگام برقراری تماس که میزان امواج به بیشترین حالت خود  میرسد.

13- کاهش استفاده از موبایل برای بیماران خاص

از آن جا که امواج الکترومغناطیس تاثیرات مخربی بر روی سلول های ضعیف گذاشته و می تواند در پیشرفت بیماری و طولانی شدن درمان آن تاثیر بگذارند،لذا بهتر است افراد با سیستم ایمنی ضعیف ، بیماران خاص و همچنین اشخاصی که پروتز یا قعطه فلزی در بدن دارند، از موبایل و امواج آن دوری نمایند.

14- عدم استفاده ازموبایل در بیمارستان

هیچ گاه در کنار تخت بیماران و یا تجهیزات پزشکی از موبایل استفاده نکنید چرا که امواج آن میتواند اثرات مخربی روی دستگاه گذاشته و برای بیمار خطرناک باشد.

15- جایگزینی وایفای موبایل بجای اینترنت سیم کارت

استفاده از اینترنت موبایل، میزان امواج الکترومغناطیسی را چندین برابر می کند.لذا بهتر است فقط در موارد ضروری از اینترنت گوشی استفاده کرده و بعد، آن را در حالت خاموش قرار دهید.

16-  عدم استفاده از گوشی در هنگام رانندگی

از آن جا که موبایل در حال حرکت به میزان چند برابر آلودگی موجی تولید می کند و همچنین به دلیل وجود دیواره های فلزی در خودرو، امواج در داخل خودرو محبوس شده وبیشتر به بدن نفوذ میکند، لذا سعی کنید در هنگام رانندگی کمتر از گوشی استفاده کنید.

17- ارتباط موبایل با تومور مغزی

طبق نظر پژوهشگران علوم پزشکی موسسه ملی بهداشت آمریکا  افرادی که از گوشی های تلفن همراه استفاده می کنند، پنج برابر بیشتر در معرض ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند. در مقابل  افرادی که برای صحبت طولانی با تلفن همراه از هندزفری استفاده کرده اند، کمتر دچار تومور مغزی شده اند.

18- استفاده از پیامک یا تلفن ثابت به جای موبایل

سعی کنید فقط در موارد ضروری از موبایل استفاده کنید و بیشتر از تلفن ثابت و یا ارسال پیامک استفاده نمایید.

 

سخن پایانی اینکه اگرچه  با توجه به پیشرفت های امروزی عدم استفاده از موبایل غیر ممکن به نظر میرسد، اما با رعایت موارد فوق میتوان تا حدودی از خطرات و مضرات گوشی همراه اجتناب ورزید.

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *