کاربرد اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:

اینترنت اشیا (IoT) شامل میلیاردها دستگاه در سراسر جهان است که میتوانند به اینترنت متصل شده‌، داده‌ها را جمع آوری و با یکدیگر به اشتراک ‌بگذارند. به لطف ظهور تراشه‌های ارزان کامپیوتری و وجود شبکه‌های بی‌سیم (Wireless Networks) در همه جا و همه وقت، این امکان وجود دارد که همه چیز از یک شی کوچک گرفته تا یک هواپیمای غول پیکر به اینترنت متصل و به بخشی از اینترنت اشیا (IoT) مبدل شوند. امروزه یکی از مهمترین کاربردهای IoT در صنعت حمل و نقل می‌باشد که شامل انواع خودروهای هوشمند و خودران، ردیابی و مسیریابی انواع وسایل نقیله، تعمیر و نگهداری قطعات فنی وسایل نقلیه و….می باشد. برای درک بیشتر موارد استفاده اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل با ما همراه باشید.

1. ردیابی و مسیریابی وسایل حمل و نقل شامل هواپیماها، قطارها، خودرو و کشتی‌ها

یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده اینترنت اشیا، ردیابی وسایل نقیله است که این فناوری توانسته نسبت به گذشته تغییرات زیادی را در این حوزه به وجود آورد. همچنین امروزه انواع اپلیکیشن‌های مسیریابی به کمک رانندگان آمده تا بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد از لحاظ مسافت و زمان را به آن‌ها نشان دهد.

2. تعمیر و نگهداری قطعات فنی وسایل نقلیه به صورت هوشمند

به کمک سنسورهایIoT میتوان خرابی و تعمیرات احتمالی قطعات خودرو را پیش بینی کرد و به این ترتیب مانع از هزینه‌های غیرضروری تعمیرات شد. همچنین به کمک این خودروها میتوانید هنگامی‌که ناگهان  با مشکلی مواجه شدید نزدیک‌ترین مراکز تعمیر خودرو را پیدا کنید.

3.خودروهای خودران و بدون راننده که  شرکت تسلا اقدام به تولید آن کرده است

شاید در گذشته حضور خودروهایی بدون راننده درخیابان سکانسی از یک فیلم علمی تخیلی محسوب می‌شد، اما امروزه به لطف اینترنت اشیا بسیاری از خودروها می‌توانند بدون راننده و کنترل مستقیم انسان و فقط با یک کامپیوتر هوشمند اداره شوند. شرکت تسلا در این زمینه پیشرو بوده و اتومبیل‌هایی را طراحی کرده است که می‌توانند بدون راننده به حرکت درآیند. در داخل این خودروها یک سیم‌کارت تعبیه شده و اینترنت رایگان و نامحدود را برای مشتریان خود فراهم می‌کند. همچنین سوخت این اتومبیل‌ها از نیروی برق تامین می‌شود که شرکت تسلا برای تمامی مشتریان خود، استفاده از شارژ برقی را نیز رایگان کرده است. به جز فرمان و برف‌پاک‌کن خودرو، هیچ دکمه دیگری در این خودروها دیده نمی‌شود و تمامی جزئیات از طریق مانیتور خودرو کنترل می‌شود.

4.افزایش بهره‌وری کلی و تقویت سیستم حمل و نقل

افزایش شهرنشینی منجر به افزایش شهرهای بزرگ شده است که همین امر باعث افزایش تقاضا برای حمل و نقل، نیاز به جاده‌های جدیدتر  و شبکه‌های حمل و نقل  پیشرفته تر می‌شود که خود دارای پیچیدگی‌های فروانی است. به لطف ظهور اینترنت اشیاء در صنعت حمل و نقل و تدارکات، این پیچیدگی‌ها ساده‌تر شده‌اند و در واقع ادغام سیستم‌های حمل و نقل هوشمند بسیاری از پیچیدگی‌ها و مسائلی که مانعی برای توسعه صنعت حمل و نقل بودند را با موفقیت حل کرده است.

5. افزایش ایمنی در حمل و نقل

ایمنی در حمل و نقل، شامل سه بخش عمده است. سلامت راننده، سلامت خودروها و کیفیت رانندگی. خودروهای هوشمند با توجه به اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می‌کنند می‌توانند همه این موارد را پوشش دهند. این خودروها می‌توانند فاصله مجاز با وسایل نقلیه دیگر را حفظ کنند، موانع و انسان‌ها را به سرعت تشخیص داده و از همه مهم‌تر اینکه موقعیت‌های رانندگی را پیش‌بینی ‌کنند. همچنین با استفاده از دوربین‌ها و سنسورهای پزشکی مانند سنسورهای تنفسی قفسه سینه که در کمربند ایمنی قرار دارند، سنسورهای اثر انگشت که بر روی فرمان و یا داشبورد قرار گرفته‌اند، می‌توان به امنیت راننده و سرنشینان کمک شایانی کرد. این سنسورها اطلاعاتی مانند این که آیا در جریان خون راننده الکل وجود دارد و یا اینکه آیا راننده دچار اضطراب، عصبانیت یا خواب‌آلودگی است را نشان می‌دهند.

6. کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کمک به حفظ اکوسیسیتم و محیط زیست

سوخت‌های فسیلی با تولید گازهای سمی و آلوده‌، زمین را به نابودی می‌کشند و تنها راه نجات کره زمین، استفاده از انرژی‌های پاک است. خودروهای هوشمند تمام الکترونیک (مانند خودروهای مدل S  شرکت تسلا) با وجود اینکه از نیروی برق استفاده می‌کنند، دارای شتابی معادل شتاب خودروهای بنزینی هستند و همین موضوع باعث محبوبیت آن‌ها شده است. همچنین این خودروها دارای باتری‌هایی هستند که پس از تمام شدن مدت گارانتی، و یا از رده خارج شدن، می‌توان از آنها در تأمین برق توسط انرژی خورشید، بهره برد.

7. مدیریت بسته‌ها از انبار تا رسیدن به مقصد

اینترنت اشیاء مزایای بسیاری برای شرکت‌های حمل و نقل دارد. سنسورهای هوشمند و گجت‌های پوشیدنی، استفاده از منابع را بهبود بخشیده و فرآیندها را اتوماتیک می‌کنند. همچنین با استفاده از اینترنت اشیا می‌توان موجودی‌ها را کنترل کرده و تلفات ناشی از آسیب کالا را کاهش داد. اینترنت اشیا باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها می‌شود و همین امر منجر به افزایش سودآوری شرکت‌های حمل و نقل می‌گردد. به کمک این فن‌آوری‌، تولید کننده، تأمین کننده، تدارکات و مشتری نهایی همیشه از وضعیت کالاها، مکان و زمان تخمینی تحویل آن‌ها اطلاع دارند که این امر موجب از بین رفتن خطاها و افزایش رضایت‌مندی مشتری می‌شود.

سخن پایانی اینکه امروزه اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل موفقیت چشمگیری داشته و به نظر می‌رسد که داشتن یک شهر هوشمند، سیستم حمل و نقل یک پارچه و متصل به هم و دیدن خودورهایی بدون سرنشین در خیابان‌ها و جاده‌ها از یک رویای دیرینه به یک واقعیت جذاب تبدیل شود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *