گوش دادن به موسیقی با حس لامسه

سهیلی
اشتراک‌گذاری در:
گوش دادن به موسیقی با حس لامسه

معمولا افراد تصور می کنند که تنها یک راه برای لذت بردن از موسیقی وجود دارد که آن هم از طریق شنیدن صورت می گیرد. اما باید بدانید این فرض کاملاً نادرست است. اما به راستی گوش دادن با موسیقی با حس لامسه چطور ممکن است؟ دانشمندان در این راستا دست به چه اعمالی زده اند؟ در ادامه قصد داریم نحوه درک ناشنوایان از موسیقی را بررسی کرده و به تجربه آن ها از فهم موسیقی بپردازیم. همچنین تکنولوژی موفقی که امکان شنیدن موسیقی را از طریق حس لامسه فراهم کرده است شرح دهیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید اطلاعاتی در این باره کسب کنید، در ادامه همراه ما باشید:

 

احساس موسیقی توسط ناشنوایان

در ابتدا باید بیان کنیم که سطح شنوایی تمامی ناشنوایان یکسان نیست. در حقیقت سطوح مختلفی از شنوایی وجود دارد. بسیاری از ناشنوایان قادر به تشخیص ارتعاشات ناشی از موسیقی در حال پخش هستند. همچنین می ‌توانند آن ارتعاشات را از طریق بدن خود دریافت کنند. آوای تولید شده از چیدن سیم باس یا بوم درام ها را می توان به راحتی از این طریق احساس کرد. افرادی که از کاشت کاترین و یا سمعک برای بهبود شنوایی خود   استفاده نمی کنند، نیز می توانند در کنسرت ها از موسیقی و ارتعاشات ناشی از بلندگوهای بزرگ لذت ببرند.

علاوه بر این بسیاری از گروه ها و نوازندگان از افرادی استفاده می کنند که از طریق زبان اشاره، به افراد ناشنوا یا کم شنوا معنای موزیک را ترجمه کنند. بدین ترتیب ناشنوایان می توانند درک واضحی از معنای موسیقی داشته باشند.

برای شناخت بهتر یک فرد ناشنوا به بررسی مفهوم سوت می پردازیم. در طبیعت صداهای متفاوتی را می توان شنید که از اثر ایجاد موج و ارتعاش به گوش می رسد. انسان می‌ تواند گستره ‌ای بین 20 هرتز تا 20000 هرتز را بشنود. جالب اینجاست که انسان ها به هیچ عنوان قادر به شنیدن اصوات کمتر از 20 هرتز و یا بالاتر از 20000 نیستند.

 

تجربه ناشنوایان از دریافت امواج صوتی

از آنجایی که ناشنوایان حواس پنج گانه را به صورت کامل ندارند، از این رو سعی می کنند فقدان ناشنوایی را جبران کنند. طنین و بیت های ناشی از موسیقی های مختلف، در محل یکسانی از مغز افراد شنوا و ناشنوا پردازش می شود. در این قسمت به صورت مختصر و مفید نحوه شنوایی انسان شرح داده شده است.

  • قشر حسی

قسمتی از مغز از که بازخوردهای لمسی را شناسایی می کند. زمانی که افراد در مکان ‌هایی مانند کنسرت هستند؛ صداهای موسیقی در آن بسیار بلند است. بدین ترتیب، صداهای بسیار بلند باعث ایجاد لرزش موجود در محیط می شود. این ارتعاشات و لرزش های ایجاد شده باعث ارتباط حسی با موسیقی می گردد. بدین ترتیب افراد ناشنوا و یا کم شنوا می توانند آوای ایجاد شده را حس کنند.

  • هسته آکومبنس، جانبی آمیگدال یا مخچه

این سه بخش از مغز شما متحدانه با یکدیگر همکاری می ‌کنند تا واکنش ها در مقابل موسیقی را در مغز شکل دهند. به عنوان مثال زمانی که شما به موسیقی دلخواهتان گوش می دهید؛ اغلب از آن خاطرات خشک و دلنشین به یاد می آورید که نوعی تلاطم عاطفی در شما شکل می دهد. این نوع ارتباط عاطفی در ناشنوایان به صورت ارتعاشات و به شکل پیام های عصبی به مغز و قشر شنیداری مغز، ارسال و پردازش می شود.

تجربه ناشنوایان از دریافت امواج صوتی

آیا گوش دادن به موسیقی با حس لامسه ممکن است؟

به تازگی دانشمندان موفق به تولید تکنولوژی شده اند که گوش دادن به موسیقی را برای ناشنوایان فراهم نموده است. پژوهشگران دانشگاه مالاگا بازی کردند که موسیقی را به محرک ‌های قابل لمس تبدیل کرد و امواج از طریق دستگاهی که به دور مچ دست افراد قرار می ‌گیرد منتقل می شود.

نمونه اولیه از این دستگاه به یک رایانه متصل است اما در آینده ای نه چندان دور نسخه های قابل حمل آن برای استفاده در کنسرت ها طراحی خواهد شد. بدین ترتیب ناشنوایان در آینده ‌ای نه چندان دور می توانند از شنیدن موسیقی و صداهای موجود در طبیعت مانند انسان های سالم، لذت ببرند.

این فناوری، از توهمات لمسی استفاده می کند و با تحت تاثیر قرار دادن حس لامسه افراد (که مانند هک کردن سیستم عصبی برای دریافت پاسخ در مقابل محرک است) عمل می کند. این تکنولوژی در حقیقت برای تبدیل صدا به ارتعاش به جای هدفون، دارای لرزاننده مکانیکی می باشد. دانشمندان این تکنولوژی را روی 50 نفر آزمایش کرده ‌اند. در این آزمایش دستگاه روی مچ دست بسته می شود و هدفون های حذف نویز را روی گوش قرار می ‌دهند. با این کار، صداهای متفرقه قطع می شوند.

موسیقی، احساسات مثبت بیشتری را نسبت به احساسات منفی به وجود می آورد و ارتعاشات نسبت به صداها خوشایندتر ظاهر می شوند. همچنین این دستگاه واکنش احساسی متفاوتی را نسبت به موسیقی اصلی در افراد برمی ‌انگیزد. لازم به ذکر است که این تکنولوژی جدیدی به حساب نمی آید.

آیا گوش دادن به حس لامسه، ممکن است باعث از بین رفتن برخی از ویژگی های موسیقی شود. متخصصان پیشنهاد می‌ کنند که از توهمات لمسی به عنوان یک منبع اضافی برای انتقال محرک های ارتعاشی معنی دارتر استفاده شود.

آیا گوش دادن به موسیقی با حس لامسه ممکن است؟

سخن پایانی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، معلولیت و ناشنوایی دیگر محدودیت به حساب نمی آیند. بر خلاف باور تمامی باورها، ناشنوایان می توانند از طریق تکنولوژی تولید شده توسط بهترین دانشمندان جهان، از موسیقی لذت ببرند. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که ارتعاشات ناشی از موسیقی را از طریق حس لامسه به قشر شنوایی مغز منتقل می کنند. بنابراین، ناشنوایان می توانند بدون محدودیت در کنسرت های موسیقی حاضر شده و از احساس شگفت انگیز و زیبای موسیقی لذت ببرند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *