،

کارنامۀ نهمین جشنواره نانو و رسانه با تقدیر از خبرنگاران بسته شد

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

آیین اختتامیه نهمین جشنواره نانو و رسانه با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری برگزار و از فعالان رسانه‌ای برجسته در ترویج گفتمان فناوری نانو تقدیر شد.

روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در مراسم پایانی جشنواره به نقش جریان‌ساز و تحول آفرین رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: «رسانه‌ها نقش آگاهی‌بخشی و مردمی‌سازی فن‌آوری‌ها را به خوبی ایفا می‌کنند. نقش آن‌ها در پایدارسازی و ارتقای فن‌آوری‌ها، کلیدی است. وقتی جریان علم و فن‌آوری مردمی می‌شود علاوه بر کمک به ارتقای این فن‌آوری، بازار آن نیز توسعه و رونق پیدا می‌کند.»

دهقانی در بخشی دیگر از سخنانش، به اهمیت محتوای رسانه تأکید کرد و افزود: «تولید خوراک سالم، مفید و پرمحتوای رسانه‌ای و همچنین توزیع و رساندن آن به افراد جامعه، از اهمیتی بالا و هم اندازه تولید و تامین غذای سالم برخوردار است چرا که امروزه افراد با شناخت‌هایشان تصمیم می‌گیرند و یکی از پایه‌ها و مبناهای علوم و فن‌آوری‌های شناختی، رسانه است.»

معاون علمی، فناوری رییس جمهور، در پاسخ یکی از خبرنگاران که نقش رسانه‌ها در آگاه‌سازی مردم را پرسید گفت: « امروز عصر اندیشه‌ها و شناخت‌های مبتنی بر محتواهای رسانه‌ای است. پیشرفت فن‌آوری‌ها و توسعه ابزارهای ارتباطی و رسانه‌ای، موجب شده است عمده تصمیم‌های انسان بر اساس شناخت‌هایی صورت گیرد که از رسانه‌ها دریافت می‌کند.توجه به نقش آفرینی رسانه‌ها برای عمومی و مردمی‌سازی دانش و فن‌آوری‌ها، یک موضوع اولویت‌دار و دغدغه بسیار جدی در سطوح عالی جهان است و بنیادهای علمی در جهان بر روی مساله ترویج عمومی و مردمی‌کردن علم، سرمایه‌گذاری جدی دارند. این که مردم درباره علم بدانند به‌قدری اهمیت دارد که می‌تواند مسیر یک دانش یا فن‌آوری را تغییر دهد به طوری که یک حوزه علمی را بالا یا پایین ببرد. رسانه می تواند موضوعی را که وجود نداشته به نحوی نشان دهد که گویی به بهترین شکل انجام شده و یا بالعکس، کار علمی را که به بهترین شکل انجام شده، طوری نشان دهد که گویی وجود نداشته است.»

معاون اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری بر ضرورت پیوست رسانه‌ای برای ترویج و مردمی‌سازی تمامی حوزه‌های فن‌آورانه، تاکید بسیار کرد و در ضمن سخنانش از دست اندرکاران ستاد نانو به این خاطر قدردانی نمود که از نقش رسانه‌ها در توسعه فناوری نانو، برای عمومی‌کردن یک علم و ایجاد مطالبه نسبت به آن در جامعه حمایت کردند.

از دهقانی سؤال شد که تا چه‌حد گفتمان نانو، در جامعۀ امروز به یک مطالبه عمومی با کارکرد و نقشی جدی تبدیل شده است آن هم در عرصه‌های گوناگون از اقتصاد و صنعت گرفته تا سیاست؟ که معاون علمی فن‌آوری رئیس جمهور گفت: « تبدیل رسانه‌های علم و فن‌آ‌وری از متخصصان و دانشمندان، فن‌آوران و سرمایه‌گذاران، دولت‌ها و مدیران در تصمیمات و حرکت‌های بزرگ صیانت می‌کند. رسانه می‌تواند یک بازار را رونق ببخشد یا بازاری دیگر را کم‌رونق کند؛ بنابراین عمومی کردن دانش، اهمیت ویژه ای دارد و باورمان این است اگر کشورمان امروز در نانوفناوری موفقیت‌هایی کسب کرده و متخصصان، دانشمندان و دانشجویان، صاحبان صنعت و سرمایه‌گذاران به این عرصه روی آورده‌اند، مرهون رسانه‌ها و کسانی است که خبر خوب تولید و منتشر کرده‌اند.»

در پایان این جشنواره، با حضور معاون علمی، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو، از خبرنگاران و مدیران رسانه‌های فعال در ترویج گفتمان فناوری نانو تقدیر شد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *