،

چت جی‌پی‌تی یک بیماری نادر را پس از ناکامی 17 پزشک تشخیص داد

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
چت جی‌پی‌تی یک بیماری نادر را پس از ناکامی 17 پزشک تشخیص داد

چت جی‌پی‌تی پس از ناکامی ۱۷ پزشک در تشخیص یک بیماری، علت درد مزمن یک کودک ۴ ساله را تشخیص داد.
این کودک که الکس نام دارد در عین حال که دچار توقف در رشد خود شده بود، از دندان درد شدیدی رنج می‌برد و برای کاهش درد خود مجبور بود تا هر روز یک داروی مسکن به نام «موترین» مصرف کند. با شروع همه‌گیری کرونا و آغاز قرنطینه، الکس شروع به نشان دادن رفتارهای غیرمعمول مانند جویدن اشیاء کرد. در آن زمان خانواده‌اش گمان می‌کردند که دندان‌های او دچار پوسیدگی شده و بنابراین آن‌ها به یک دندانپزشک مراجعه کردند، اما هیچ مشکلی در دندان او پیدا نشد و آن‌ها به یک متخصص ارتودنسی ارجاع داده شدند!
متخصص ارتودنسی متوجه شد که کام الکس بسیار کوچک است و تصور بر این بود که این موضوع باعث ناراحتی الکس شده‌است. متخصص یک وسیله برای عریض کردن کام دهان به او داد و مشکل برای مدت کوتاهی بر طرف شد. اما پس از مدتی والدین او متوجه شدند که الکس رشد نمی‌کند و سردرد و خستگی‌اش نیز ادامه دارد.
والدین الکس با بسیاری از متخصصان پزشکی که تعداد آن‌ها در مجموع به ۱۷ نفر می‌رسید مشورت کردند اما تشخیصی درستی انجام نشد.
در نهایت مادر الکس تصمیم گرفت برای کمک به پسرش به چت جی‌پی‌تی مراجعه کند. او با دقت علائم پسرش را در ابزار هوش مصنوعی وارد کرد و چت جی‌پی‌تی در کمال تعجب یک تشخیص احتمالی پیشنهاد داد. تشخیص این هوش مصنوعی، سندرم طناب نخاعی متصل بود که یک بیماری عصبی غیر معمول به حساب می‌آید. این تشخیص، باعث شد تا مادرش به یک گروه فیس‌بوکی بپیوندد که در آن والدین تجربیات خود را در برخورد با کودکان مبتلا به این بیماری به اشتراک گذاشته بودند.
او در نهایت با یک جراح مغز و اعصاب مشورت کرد و نگرانی‌های خود را در مورد سندرم طناب نخاعی متصل بیان کرد. اسکن‌های MRI بعدی تشخیص چت‌جی‌پی‌تی را تأیید کرد و منجر به انجام جراحی موفقیت‌آمیز برای رسیدگی به این بیماری شد.
سندرم طناب نخاعی، بر اساس آن‌چه که توسط انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا تعریف شده است، با چسبندگی غیرطبیعی بافت در نخاع مشخص می‌شود که حرکت آن را محدود می‌کند و باعث کشیدگی غیر طبیعی اعضای بدن می‌شود. در حالی که این بیماری نسبتا نادر است، تأثیر آن بر سلامت و رفاه یک فرد می‌تواند قابل توجه باشد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *