،

محدودیت‌های چین چگونه می‌تواند بر شرکت‌های فناوری تأثیر بگذارد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
Gallium and germanium گالیوم و ژرمانیوم

در هفته‌ای که گذشت فاش شد که ایالات متحده در حال برنامه ریزی برای محدود کردن صادرات تراشه‌های خاصی است که برای هوش مصنوعی مولد استفاده می شود. به نظر می‌رسد «جنگ» فناوری بین غرب و چین در حال افزایش است. اکنون، گزارش‌ها حاکی از آن است که چین صادرات دو فلز گالیوم و ژرمانیوم را محدود می‌کند که می‌تواند به شرکت‌های فناوری آمریکایی آسیب برساند. در این گزارش خبری توضیح خواهیم داد که این دو فلز چیست و چگونه توسط شرکت‌های فناوری استفاده می‌شود.

گالیوم و ژرمانیوم چیست؟

«گالیم» یک فلز نرم و نقره‌ای است که ذوب نسبتاً کمی دارد و درست بالاتر از دمای اتاق ذوب می‌شود. گالیم یک عنصر ضروری در تولید نیمه هادی (نیمه رسانا)های آرسنید گالیم (GaAs) است. GaAs در دستگاه‌های با فرکانس بالا مانند تقویت‌کننده‌های مایکروویو، سلول‌های خورشیدی و LED (دیودهای ساطع کننده نور) استفاده می‌شود. گالیوم همچنین در الکترونیک قدرت، تقویت‌کننده‌های فرکانس رادیویی (RF) و روشنایی LED استفاده می‌شود که در مقایسه با دستگاه‌های سنتی مبتنی بر سیلیکون، کارایی و توانمندی بالاتری را ارائه می‌دهد.

«ژرمانیوم» برای انتقال نور مادون قرمز استفاده می‌شود، و آن را در اپتیک مادون قرمز و لنز دوربین‌های تصویربرداری حرارتی و دستگاه‌های دید در شب ارزشمند می‌کند. ژرمانیوم همچنین به عنوان ماده ناخالصی در هسته فیبرهای نوری برای بهبود قابلیت حمل نور در سیستم‌های ارتباطی فیبر نوری استفاده می‌شود.

در حالی که گالیم و ژرمانیوم هر دو کاربردهای قابل توجهی در صنعت فناوری دارند، گالیم، به‌ویژه به شکل آرسنید گالیم، نقش برجسته‌تری در صنعت نیمه‌هادی برای دستگاه‌های با فرکانس بالا و قدرت دارد.

 

گالیوم و ژرمانیوم تحریم های چین

 

چرا چین صادرات این فلزات را محدود کرده است؟

وزارت بازرگانی چین گفت که از اول آگوست صادرکنندگان برای حمل این فلزات و برخی از ترکیبات آن‌ها به مجوز نیاز دارند. صادرکنندگان باید واردکنندگان و مصرف کنندگان نهایی این فلزات را شناسایی کنند. جدا از آن، نحوه استفاده از این فلزات را نیز باید اطلاع دهند و تنها پس از آن مجوز صادر می‌شود. چین همچنان بزرگ‌ترین صادرکننده این دو فلز در جهان است و شرکت‌های فناوری در سراسر جهان برای پردازش مواد به آن‌ها وابسته هستند.

تاثیر آن بر شرکت‌های فناوری جهان

این حرکت از چین به عنوان یک شلیک هشدار برای سایر کشورها تلقی می‌شود. در چند سال گذشته، جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین تشدید شده است. بسیاری از شرکت‌های چینی مجاز به فروش یا صادرات محصولات به ایالات متحده نیستند. هوآوی، بعنوان برندی که در لوازم الکترونیکی مصرفی به حساب می‌آمد، به دلیل ممنوعیت‌های اعمال شده ایالات متحده، به شدت آسیب دیده است.

علاوه بر این، ایالات متحده در حال بررسی ممنوعیت صادرات تراشه‌های ساخته شده توسط Nvidia است که در آموزش مدل‌های زبان برای هوش مصنوعی مولد بسیار مهم هستند. شرکت‌های چینی روی هوش مصنوعی شرط‌بندی کرده‌اند و اگر ایالات متحده ممنوعیتی را اعمال کند، مطمئناً آن‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
اگر چین محدودیت‌های کاملی بر صادرات این فلزات اعمال کند، شرکت‌های فناوری ایالات متحده که به شدت به صنعت نیمه‌رساناها متکی هستند نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *