تفاوت بین کَش و کوکی چیست؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
کش و کوکی ها

آیا کش و کوکی یکسان هستند؟

آیا با اصطلاحات «کَش» (Cache) و «کوکی ها» (Cookies) برخورد کرده‌اید؟ این‌ها عباراتی هستند که همیشه در مرورگر وب، تلفن هوشمند یا سیستم رایانه شما وجود دارند، اما معنی آنها چیست؟

کش و کوکی‌ها هر دو اطلاعات را ذخیره می‌کنند تا تجربه شما را ساده کنند، اما این دو مفاهیمی متفاوت هستند. پس چگونه حافظه پنهان و کوکی‌ها با هم تفاوت دارند؟

کش در مقایسه با کوکی، از نظر هدف

کش‌ها به طور موقت تصاویر، اسکریپت‌ها و سایر منابع روی صفحه را که اغلب به آن‌ها دسترسی پیدا کرده یا اخیراً استفاده شده اند ذخیره می‌کنند تا سرعت بارگذاری برنامه‌ها و وب سایت ها را بهبود بخشند. این ذخیره‌سازی بازیابی سریع‌تر داده‌ها را تقویت می‌کند و تجربه کاربر، بهینه‌سازی عملکرد، انتقال داده‌ها و تأخیر را کاهش می‌دهد.

کش (حافظه پنهان) نیاز به درخواست مکرر داده از منبع اصلی آن را کاهش می‌دهد، زیرا داده‌ها قبلاً در دستگاه شما ذخیره شده اند. به این ترتیب، هنگامی که برنامه‌ها یا وب‌سایت‌ها را مجدداً بازدید می‌کنید، می‌توانید درست از همان جایی که کار را متوقف کرده‌اید شروع کنید و عملیات مرور را سریع‌تر کنید.

از طرفی دیگر، کوکی‌ها، اطلاعات و تنظیمات برگزیده کاربر را ذخیره می‌کنند تا تجربه آنلاین شما را ساده کنند. اگر برای اولین بار از یک وب سایت بازدید می‌کنید، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که کوکی‌ها را بپذیرید یا رد کنید.

در صورت قبول، وب سایت فایلی را حاوی اطلاعات بازدید شما ایجاد می‌کند و آن را برای پردازش و ذخیره‌سازی به مرورگر شما ارسال می‌کند. مرورگر شما هنگام بازدید مجدد از وب‌سایت‌ها، کوکی‌ها را بازیابی و برای کمک به شما به روش‌های زیر ارسال می‌کند:

-احراز هویت شما تا بتوانید عملیات مرور را از سر بگیرید

-ردیابی فعالیت‌های خود در وب‌سایت‌ها به طوری که وب‌سایت‌ها بتوانند علاقمندی‌های شما را به خاطر بیاورند و تجربیات شخصی‌سازی شده را به شما ارائه دهند

-نگه داشتن سوابق وب سایت‌هایی که بازدید می‌کنید به طوری که وقتی دوباره از آن‌ها بازدید می‌کنید، به راحتی شناسایی می شوید

-ذخیره داده‌هایی مانند تنظیمات شما برای وب سایت‌ها، وضعیت ورود به سیستم، مکان و زبان ترجیحی به طوری که بتوانید کار مرور را در یک وب سایت خاص از سر بگیرید.

ترکیب کش و کوکی ها

کش از سه عنصر اصلی تشکیل شده است:

-یک دایرکتوری ذخیره، که داده های ذخیره شده در حافظه پنهان را ردیابی می‌کند

-بخش داده‌ای که در آن داده‌های واقعی ذخیره می‌شوند

-اطلاعات وضعیت، که تعداد دفعات دسترسی به داده‌ها را ردیابی می‌کند

این عناصر، عناصرِ صفحه وب، داده‌های برنامه و منابع صفحه فایل‌های سیستم، مانند اسکریپت‌ها، تصاویر و متون شما را ذخیره و مدیریت می‌کنند. آن‌ها با اجازه دادن به دسترسی کارآمد به اطلاعات یا دستورالعمل‌های پرکاربرد برای بهبود عملکرد با هم کار می‌کنند.

از سوی دیگر، کوکی‌ها از فایل‌های متنی کوچکی تشکیل شده‌اند که حاوی ارزش کلیدی هستند که نشان‌دهنده اطلاعات مربوط به کاربر و ترجیحات ناشی از تعامل با یک وب‌سایت هستند. این فایل‌ها شامل الگوهایی هستند که رفتار مرور شما را مشخص می‌کنند.

ترکیب کش و کوکی ها

هنگامی که مجدداً از یک وب سایت بازدید می‌کنید، مرورگر شما این فایل‌ها را ارائه می‌دهد تا وب سایت بتواند تجربه شخصی را برای شما فراهم کند. همچنین، کش ها می‌توانند خصوصی یا اشتراکی باشند. هنگامی که کش ها خصوصی است، در دستگاه شما ذخیره می‌شود. کش‌های خصوصی ممکن است کش مرورگر نیز نامیده شوند. حافظه پنهان مشترک یا پراکسی داده‌ها را به جای دستگاه شما در سرورهای میانی ذخیره می‌کند، زیرا چندین بازدیدکننده از داده‌های کش استفاده می‌کنند.

در همین حال، هیچ طبقه بندی گسترده‌‎ای از کوکی ها وجود ندارد. اما هفت نوع کوکی مرورگر وجود دارد که باید درباره آن‌ها بدانید، از جمله کوکی‌های session ، زامبی و ایمن.

کارکرد کش در مقابل کوکی

برای درک نحوه عملکرد حافظه پنهان و کوکی ها، در اینجا یک سناریو وجود دارد:

تصور کنید یک جفت کفش ورزشی جدید در ذهن خود دارید. شما به وب سایتی که ممکن است آن جفت کفش خاص در دسترس باشد مراجعه کنید. چه خریدی انجام دهید یا نه، احتمالاً هنگام بازدید مجدد یا بازدید از وب سایت مشابه دیگری، متوجه تبلیغات مرتبط با کفش خواهید شد. این ممکن است تعجب‌آور به نظر برسد، اما جایی برای تعجب وجود ندارد.

کوکی‌های شما حاوی اولویت‌ها و انتخاب‌های شما هستند. محصولی که به صورت آنلاین جستجو کرده‌اید. وب‌سایت‌ها کوکی‌ها را ایجاد می‌کنند و پس از بازدید مجدد، آن‌ها را با مرورگر شما به اشتراک می‌گذارند.

شبکه‌های تبلیغاتی، مانند Google Adsense، اسکریپت‌های حاوی کوکی‌ها را نیز به وب‌سایت‌های شبکه خود متصل می‌کنند. با این کوکی‌ها، شبکه‌های تبلیغاتی می‌توانند کاربرانی را که از وب‌سایت بازدید می‌کنند ردیابی کنند تا بهترین تبلیغ برای نمایش را تعیین کنند.

بنابراین، اگر اولین و دومین وب‌سایتی که بازدید کرده‌اید در شبکه Google Adsense هستند، Google کفش‌هایی را پیشنهاد می‌کند زیرا قبلاً ترجیحات شما را از کوکی‌های پیوست شده به سایت اول در حافظه نگه داشته‌اند.

در همین حال، اگر اولین وب‌سایت را مجدداً بازدید کنید، سریع‌تر بارگیری می‌شود، زیرا در طول بازدید اولیه، حافظه پنهان شما بیت‌هایی از اطلاعات وب‌سایت، تصاویر، متون و موارد دیگر را در دستگاه شما ذخیره کرده است.

حافظه پنهان و کوکی‌ها

مدت زمان کش و کوکی ها

هم حافظه پنهان و هم کوکی ها ممکن است منقضی شوند. با این حال، مدت زمان کش به مکانیسم ذخیره بستگی دارد، در حالی که وب سایت ها تاریخ انقضای کوکی ها را تعیین می کنند.

کش ها دارای انقضای زمان بر اساس یا باطل شدن حافظه پنهان بر اساس رویدادهای خاص هستند. به عنوان مثال، حافظه پنهان ممکن است پس از 48 ساعت یا زمانی که از یک برنامه یا وب سایت خارج می شوید منقضی شود.

کوکی ها دارای تاریخ انقضا مبتنی بر جلسه یا خاص هستند. کوکی‌های مبتنی بر جلسه درست زمانی که مرورگر بسته می‌شود منقضی می‌شوند، در حالی که کوکی‌های دائمی مبتنی بر زمان هستند، که به معنای تاریخ انقضای طولانی‌تر است.

مدت ماندگاری کش و کوکی ها

هم حافظه پنهان و هم کوکی‌ها ممکن است منقضی شوند. با این حال، مدت زمان کش به مکانیسم ذخیره بستگی دارد، در حالی که وب سایت‌ها خودشان تاریخ انقضای کوکی‌ها را تعیین می‌کنند.

کش ها دارای انقضا بر اساس زمان یا باطل شدن حافظه پنهان بر اساس رویدادهای خاص هستند. به عنوان مثال، حافظه پنهان ممکن است پس از 48 ساعت یا زمانی که از یک برنامه یا وب سایت خارج می‌شوید منقضی شود.

کوکی ها دارای تاریخ انقضا مبتنی بر تعداد دفعات یا شرایط از قبل تعیین شده هستند. کوکی‌های مبتنی بر session زمانی که مرورگر بسته می‌شود منقضی می‌شوند، در حالی که کوکی‌های دائمی مبتنی بر زمان هستند، که به معنای تاریخ انقضای طولانی‌تر است.

با این وجود، می‌توانید کوکی‌ها و حافظه پنهان را از طریق مرورگر و تنظیمات برنامه کنترل کنید. این بدان معناست که می‌توانید کوکی‌ها و کش‌ها را به‌صورت دستی حذف کنید یا دوره‌ای تعیین کنید که کوکی‌ها به‌طور خودکار حذف شوند.

با این وجود، می‌توانید کوکی‌ها و حافظه پنهان را از طریق مرورگر و تنظیمات برنامه کنترل کنید. این بدان معناست که می‌توانید کوکی‌ها و کش‌ها را به‌صورت دستی حذف کنید یا دوره‌ای تعیین کنید که کوکی‌ها به‌طور خودکار حذف شوند.

فضای ذخیره سازی مورد مصرف کش و کوکی ها

فضای ذخیره سازی مورد مصرف کش و کوکی ها

به طور معمول، اندازه حافظه پنهان در مرورگر وب یا حافظه دستگاه شما به اندازه تصاویر، شیوه نامه‌ها و سایر منابع موجود در صفحه، همراه با تنظیمات حافظه پنهان پیاده‌سازی شده توسط مرورگر، برنامه یا سیستم عامل شما بستگی دارد. با این حال، حافظه پنهان معمولاً اندازه ذخیره‌سازی خاصی دارند و پس از اتمام فضای ذخیره‌سازی، داده‌های قدیمی یا کمتر مورد دسترسی حذف می‌شوند تا فضا برای داده‌های جدید باز شود.

از سوی دیگر، کوکی‌ها فایل‌های متنی نسبتا کوچکی هستند که در مرورگر وب شما ذخیره می‌شوند. آن‌ها حداقل فضای ذخیره سازی را مصرف می‌کنند، اما اگر کاربر با استفاده از کوکی ها از چندین سایت بازدید کند، در طول زمان می‌توانند جمع شوند.

رایج ترین اندازه یک کوکی وب 4093 بایت است. با این حال، وب سایت ها می‌توانند چندین کوکی داشته باشند که فضای بیشتری را در مرورگر وب اشغال می‌کند.

نگرانی های حفظ حریم خصوصی در کش و کوکی

کش معمولاً نگرانی‌های قابل توجهی در مورد حفظ حریم خصوصی ایجاد نمی‌کند زیرا عمدتاً داده‌ها را در دستگاه شما یا دستگاهی با کاربران از پیش تعیین‌شده ذخیره می‌کند. با این حال، اگر چند نفری که نمی‌توانید آن‌ها را ردیابی کنید، به دستگاه شما دسترسی دارند، باید کش خود را به طور منظم پاک کنید.

از سوی دیگر، کوکی‌ها به دلیل ردیابی و شیوه‌های جمع‌آوری داده‌ها، اغلب نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را ایجاد می‌کنند. کوکی‌ها ترجیحات و عادات شما را در وب‌سایت‌ها دنبال می‌کنند، بنابراین می‌توانند در دست عوامل مخرب مضر باشند. به عنوان مثال، جاسوسان می‌توانند کوکی شما را ربوده و به داده‌های حساس دسترسی پیدا کنند. همچنین، ردیابی یا حذف برخی از انواع کوکی‌ها، مانند کوکی‌های شخص ثالث، دشوار است.

حافظه پنهان و کوکی ها برای تجربه مرور و محاسبات شما مهم هستند

حافظه پنهان و کوکی‌ها تجربه مرور و محاسبات کارآمدی را به ارمغان می‌آورند. در حالی که آن‌ها متفاوت کار می‌کنند، به هر شکل داده‌های شما را ذخیره می‌کنند، بنابراین می‌توانید از جایی که کار را متوقف کرده‌اید ادامه دهید.

علاوه بر این، شما همیشه حافظه پنهان و کوکی های ذخیره شده در دستگاه خود را کنترل می‌کنید، زیرا می‌توانید هر زمان که لازم باشد آن‌ها را حذف کنید.

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری