مایکروسافت اجرای اقداماتی را برای جلوگیری از استفاده از کنترلرها و لوازم جانبی Xbox «غیر مجاز» در کنسول‌های Xbox آغاز کرده است. گیمرها متوجه پیام هشداری در رابطه با بلوک شده‌اند و برخی از کنترل‌کننده‌های شخص ثالث Xbox اکنون پیام خطایی را نشان می‌دهند که «لوازم جانبی متصل مجاز نیست» را هنگام اتصال به کنسول Xbox نشان می‌دهند.
شایان ذکر است که کنترلرهای ایکس باکس شخص ثالث که بخشی از برنامه شریک سخت‌افزاری «طراحی شده برای ایکس باکس» هستند تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. با این حال، هر کنترل‌کننده‌ای که به‌طور رسمی توسط مایکروسافت مجوز نگرفته باشد، ممکن است خطایی ایجاد کند و از استفاده مسدود شود. این همچنین می‌تواند منجر به مسدود شدن دستگاه‌های تقلب شخص ثالث مانند XIM، Cronus Zen و ReaSnow S1 در کنسول ایکس باکس شود.

دلیل تصمیم مایکروسافت مشخص نیست. ممکن است برای دستگاه‌های تقلب یا تبلیغ برنامه شریک رسمی خود باشد.
برخی از کنترلرهای شخص ثالث ایکس باکس یک پیام خطا به‌همراه هشداری مبنی بر عدم استفاده از لوازم جانبی پس از دو هفته نشان می‌دهند. مایکروسافت یک یادداشت پشتیبانی صادر کرده است که بیان می‌کند اگر کد خطا 0x82d60002 هنگام اتصال لوازم جانبی غیرمجاز ظاهر شود، یک پنجره دو هفته‌ای برای استفاده از لوازم جانبی در کنسول خود خواهید داشت. پس از این مدت، کد خطا 0x82d60003 را دریافت می‌کنید و لوازم جانبی دیگر با کنسول شما کار نمی‌کند.

مایکروسافت توصیه می‌کند برای بازگرداندن لوازم جانبی با فروشگاه یا سازنده‌ای که لوازم جانبی را خریداری کرده‌اید تماس بگیرید.
طبق گزارشی که توسط Windows Central منتشر شده است، مایکروسافت محدودیت‌های تولیدکنندگان سخت‌افزار شخص ثالث را برای ساخت لوازم جانبی بی‌سیم برای دستگاه‌های Xbox Series X|S لغو می‌کند. پیش از این، تنها هدست‌ها می‌توانستند از طریق تراشه امنیتی ویژه مایکروسافت تأییدیه دریافت کنند. اکنون، کنترل‌کننده‌های رسمی بی‌سیم شخص ثالث نیز فرآیند تأیید دارند.