سه روز، سه مدیر عامل: واقعیت مخفی و کثیف پشت تلاش OpenAI

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
مدیر عامل OpenAI چه کسانی شدند

هرج و مرج سه روز گذشته در OpenAI دست کم گرفته نمی‌شود. حتی اگر از ChatGPT بخواهید که یک فیلمنامه در مورد رویدادهای عجیب و غریبی که در یک شرکت رخ می‌دهد بنویسد، چت ربات هوش مصنوعی نمی‌تواند آنچه را که در OpenAI اتفاق افتاده است بیابد. در سه روز، این شرکت سه مدیر عامل را دیده است.
همه چیز با اخراج سم آلتمن (مدیر عامل شماره 1) توسط هیئت مدیره OpenAI شروع شد. در بیانیه‌ای که توسط هیئت مدیره OpenAI منتشر شد، مفهوم آن این بود که آلتمن دیگر یک فرد شروع کننده نیست زیرا «هیئت مدیره دیگر به توانایی او برای ادامه رهبری OpenAI اعتماد ندارد.» آلتمن در پستی در X این تجربه را “عجیب” توصیف کرد و احساس کرد که «مثل خواندن دعای بعد از مرگِ خود، در حالی که هنوز زنده هستید» بوده است.

آلتمن برکنار شد و میرا موراتی (مدیر عامل شماره 2) جایگزین او شد. موراتی مدیر ارشد فناوری OpenAI بود و به عنوان مدیر عامل موقت منصوب شد. رسانه‌های اجتماعی از اخراج آلتمن غوغا می‌کردند و گزارش‌ها حاکی از آن بود که کارمندان شرکت تهدید کرده‌اند که در صورت عدم اخراج آلتمن، آنها را ترک خواهند کرد. گزارش شده بود که حتی موراتی هم می‌خواست آلتمن را پس بگیرد. آلتمن به‌سختی یک روز پس از اخراجش برگشت تا درباره احتمال بازگشتش صحبت کند. با این حال، طبق گزارش The Information، مذاکرات شکست خورده است و OpenAI اکنون یک مدیر عامل جدید دارد. Emmett Shear (مدیر عامل شماره 3)، مدیر عامل سابق Twitch، اکنون به عنوان مدیر عامل موقت OpenAI انتخاب شده است.
بر اساس گزارش نیویورک تایمز، هیئت مدیره OpenAI یادداشتی را برای کارمندان ارسال کرد و اعلام کرد که Shear مدیرعامل جدید است. طبق این گزارش، هیئت مدیره در این یادداشت گفت: «شیر ترکیبی منحصر به فرد از مهارت‌ها، تخصص و روابط دارد که OpenAI را به جلو می‌برد».

در این یادداشت، هیئت مدیره بار دیگر تاکید کرد که «تصمیم برای حذف آلتمن تصمیم درستی بوده است. به بیان ساده، رفتار سام و عدم شفافیت در تعاملاتش با هیئت مدیره، توانایی هیئت مدیره را برای نظارت مؤثر بر شرکت به روشی که موظف بود تضعیف کرد.»

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *