حذف نرم‌افزارهای ایرانی از گوگل‌پلی

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

حذف‌شدن برخی نرم‌افزارهای ایرانی از گوگل‌پلی، سریالی که هم‌چنان ادامه‌دارد.

به‌دنبال حذف نرم‌افزارهای دیجی‌کالا و تپ‌سی از گوگل‌پلی، واکنش‌های مختلفی از کاربران در شبکه‌های مجازی انتشاریافت.

پیش‌تر نرم‌افزارهای دیگر ایرانی همچون اسنپ و سه پیام‌رسان ایرانی سروش، بله و آی‌گپ نیز از گوگل پلی حذف شده بودند.

نکته این‌جاست که نه تنها نرم‌افزارها بلکه به‌طورکلی حساب‌کاربری متعلق به این شرکت‌ها هم از گوگل‌پلی حذف‌شده است.

حذف نرم‌افزارهای ایرانی از ۲۴آبان سال 1401 برای برخی کاربران آغاز شد و در نیمۀ ابتدایی سال 1402 نیز تعدادی دیگر از آن‌ها از صفحۀ گوگل‌پلی، برداشته شدند.
بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که گوگل به دلیل تحریم‌های شدید اتخاذشده برضد ایران، این نرم‌افزارها را حذف‌کرده‌است.

مدیر یکی از پیام‌‎رسان‌های داخلی که نرم‌افزارش از گوگل‌پلی پاک‌شده است پیش‌تر به خبرنگاران گفته‌بود از زمان آغاز این مسئله، سه بار به گوگل ایمیل ارسال‌کرده‌اند که فقط یک بار از سوی تیم گوگل، پاسخ داده‌شد در  این جوابیه آمده‌بود طی ۴۸ساعت موضوع را بررسی و اعلام می‌کنند که نتیجه‌ای حاصل نشد.

خوب است بدانیم اِعمالِ محدودیت‌ شرکت‌های خارجی و فروشگاه‌های آنلاین آمریکایی برای نرم‌افزارهای ایرانی حدوداً از سال ۱۳۹۶ آغاز شد؛ این اتفاق زمانی رخ داد که شرکت اپل تنها چند ماه درهای فروشگاه آنلاین خود را به روی نرم‌افزارهای ایرانی گشوده بود؛ اما در سپتامبر ۲۰۱۶، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تحریم اقتصادی شدید ایران، بلافاصله برخی نرم‌افزارهای ایرانی از اپ‌استور حذف شدند.

موضوع حذف نرم‌افزارهای ایرانی از اپ‌استور حل نشده بود که گوگل نیز درمدتی کمتر از دو هفته پس از اپل نرم‌افزارهای ایرانی را از گوگل‌پلی -فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای اندرویدی- با توجیه مشابه «رعایت قانونِ تحریم‌های دولت آمریکا برضد ایران» حذف کرد.

درباره علت حذف نرم‌افزارهای ایرانی به‌نظر می‌رسد این کار با استناد به بند ۱۶.۵ «توافقنامه توسعه‌دهندگان» صورت گرفته است که می‌گوید: «محصولاتی که روی گوگل‌پلی قرار می‌گیرند ممکن است مشمول قوانین صادرات، تحریم و مقررات ایالات متحده و دیگر حوزه‌های قضایی باشند.»

بسیاری از کاربران خواهان آگاهی از واکنش ایران به‌ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بودند که باید گفت پاییز سال گذشته، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام‌کرد پیگیر موضوع حذف نرم‌افزارهای ایرانی از گوگلی‌پلی خواهد بود.

او در آن زمان تأکید کرد این موضوع را از مجامع بین‌المللی دنبال خواهد کرد؛ اما تا به امروز خبر تازه‌ای از این پیگیری اعلام نشده است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *