،

انتظار رقبا برای محاکمه گوگل

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
انتظار رقبا برای محاکمه گوگل

وزارت دادگستری آمریکا شرکت گوگل را به زیرپاگذاشتن قوانین در تلاش برای قبضه کردن جستجوی آنلاین مهتم کرده است. همین امر موجب شده که فهرست بلند بالایی از رقبای گوگل مانند داک داک گو، مایکروسافت و یاهو دادگاه این شرکت را به دقت رصد کنند.

پیش بینی می‌شود وزارت دادگستری آمریکا درباره آنکه گوگل چگونه سالانه میلیاردها دلار به تولیدکنندگان دستگاه مانند اپل، شرکت‌های اینترنت بی‌سیم مانند AT&T و همین طور سازندگان مرورگر مانند موزیلا پرداخته تا موتور جستجوی گوگل را در صدر بازار نگه دارد، جزئیاتی را مشخص کند.

به عنوان مثال داک داک گو که یکی از رقبای بی‌شمار گوگل است، از مدت‌ها قبل گله داشت گوگل با تاکتیک‌هایی استفاده از سرویس‌هایش روی موبایل را سخت‌تر می‌کند. همچنین این شرکت مدعی است حذف گوگل به عنوان موتورجستجوی پیش فرض روی یک دستگاه و جایگزین کردن آن با سرویس همین شرکت نیازمند گام‌های متعددی است. در نتیجه سهم این شرکت از بازار موتور جستجوی اینترنتی فقط ۲.۳ باقی مانده است.
دعوی حقوقی وزارت دادگستری آمریکا و گوگل پیامدهای متعددی برای شرکت‌های بزرگ فناوری دارد که متهم به خرید یا از میدان به در کردن رقبای کوچک شده اند اما با ارائه خدماتی رایگان به کاربران، خود را در برابر بسیاری از اتهامات نقض قانون آنتی‌تراست مصون نگه داشته اند. از جمله این شرکت‌ها می توان به گوگل، فیس بوک یا آمازون اشاره کرد.
دادگاه‌های آنتی‌تراست پیشین با همین میزان اهمیت شامل پرونده مایکروسافت در سال ۱۹۹۸ و AT&T در سال ۱۹۷۴ میلادی است. تجزیه AT&T در سال ۱۹۸۲ میلادی مسیر را برای ایجاد صنعت موبایل فعلی هموار و از سوی دیگر دادگاه مایکروسافت فضا را برای فعالیت گوگل و شرکت‌های دیگر در اینترنت باز کرد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *