هشدار به کاربران اندرویدی/ChatGPT نسخه اندروید ندارد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
نسخه چت جی پی تی برای اندروید؟!

يک گزارش جدید درباره وجود برنامه های جعلی ChatGPT در اندروید هشدار داده است

یک گزارش تازه از سایت الیوم السابع اعلام کرده است که مشکلی در حال رشد در مورد يک بدافزار در گوشی‌های اندروید وجود دارد که می‌تواند باعث اختلال یا دزدی اطلاعات از موبایل شما شود. این بدافزار نشان می‌دهد که یک ربات چت هوش مصنوعی به نام ChatGPT است که بسیاری از مردم از آن استفاده می‌کنند.

با وجود اینکه هنوز برای کاربران اندروید ChatGPT منتشر نشده است و اگر برنامه‌ای را پیدا کردید که ادعا می‌کند ChatGPT است، باید از استفاده از آن خودداری کنید زیرا ممکن است این برنامه‌ها بدافزار خطرناکی باشند که برای جاسوسی از شما طراحی شده‌اند.

محققان واحد شبکه های پالو آلتو 42 بدافزار را کشف کردند که حدودا همزمان با انتشار GPT-3.5 و GPT-4 OpenAI شروع به ظاهر شدن کردند، این گونه‌های بدافزار به طور خاص افرادی را که علاقه‌مند به استفاده از ابزار ChatGPT هستند هدف قرار می‌دهند.

دو بدافزار فعال توسط محققان شناسایی شده است: یکی Meterpreter Trojan نام دارد که به عنوان برنامه ای به نام “SuperGPT” ظاهر می شود، و بدافزار دیگر وانمود می کند که برنامه واقعی ChatGPT است، اما مخفیانه پیام هایی را به شماره تلفن های گران قیمت ارسال می کند.

محققان همچنین شکل مخربی از Android Package Kit (APK) را پیدا کرده اند، یک نوع فایل که برای نصب برنامه‌ها در دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌شود. این APK مخرب یک نسخه تغییر یافته از یک برنامه اصلی است.

این برنامه قانونی یک دستیار هوش مصنوعی بر اساس آخرین نسخه ChatGPT است، اگر کسی این نسخه مخرب را نصب کند، به مهاجم این امکان را می دهد كه تلفن اندرویدی او را از راه دور کنترل کند.

محققان همچنین مجموعه دیگری از نمونه‌های بدافزار APK را کشف کردند که در ظاهر بی‌گناه به نظر می‌رسند و صفحه‌ای را با اطلاعاتی درباره ChatGPT نمایش می‌دهند که در عین حال هىف مخربی را پنهان می‌کند.

چیزی که این نمونه‌های بدافزار را فریبنده‌تر می‌کند این است که از لوگوی OpenAI، يعنی سازمان دهنده ChatGPT، به عنوان نماد برنامه خود استفاده می‌کنند.

این  APKهای مخرب توانایی ارسال پیامک به شماره های پرهزینه و گران قیمت را دارند. اعداد تعرفه Premium بیش از شماره تلفن های معمولی هزینه دارند و معمولاً برای خدماتی استفاده می شوند.

برای حفاظت از خود، لازم است زمان بارگیری اپلیکیشن‌ها در موبایل اندرویدی مراقب باشید، به منابع قابل اعتماد مراجعه کنید و مواظب برنامه اپ‌‍هایی باشید که وانمود می‌کنند که عادی هستند، علی‌اخصوص اگر ادعا کنند که برگرفته از خودِ اپلیکیشن ChatGPT می‌باشند.

منبع: www.yjc.ir

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *