لای فای LiFi چیست ؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
LiFi چیست
LiFi چیست

فهرست مطالب

تا به حال بارها و بار ها اسم لای فای LiFi را شنیده اید. اما حال وقت آن رسیده که با تکنولوژی نوینی به اسم LIFI نیز آشنا شوید. لای فای به مراتب سرعت بیشتری نسبت به وای فای داشته و مصرف انرژی بسیار کمتری نیز دارد. علاوه بر این، سطح ایمنی لای فای نیز بسیار بیشتر از وای فای است. با استفاده از این فناوری شما قادر خواهید بود در مکان های دور از دسترس، تنها با استفاده از نور، به اینترنت متصل شده و یا تلفن همراه خود را شارژ کنید. اما این تکنولوژی در کنار مزایای خارق العاده ای که دارد، معایبی نیز دارد. در این مقاله ضمن معرفی کامل لای فای، مزایا و معایب آن را نیز شرح خواهیم داد. جهت آشنایی بیشتر با LiFi  در ادامه شما را به مطالعه ادامه مطالب دعوت می کنیم:

بیشتر درباره لای فای LIFI بدانید

LIFI مخفف عبارت Light Fidelity است که مدتی است که نام آن بر سر زبان ها افتاده است. شرکتی در استونی به نام Velmenni، LIFI را مورد آزمایش قرار داده و اعلام کرده است که به لطف این تکنولوژی توانسته داده ها را با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه بین سیستم های مختلف انتقال دهد. یعنی 100 برابر سریع تری از وای فای در جهان. همچنین سریع ترین رکورد آن در محیط های آزمایشگاهی 224 گیگا بایت بر ثانیه ثبت شده است. جالب ترین نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که lifi با انرژی حاصل از نور کار می کند.

پروفسور Harold Haas به عنوان بزرگترین طرفدار lifi، از دانشگاه ادینبورگ است. این پروفسور موسس شرکت pureLIFI بوده و تلاش دارد تا این تکنولوژی را به جهان واقعی وارد کند. این فناوری نوین، به صورت کامل روی نور و به طور مشخص حباب های LED استوار است. به زبان ساده تر دستاورد بعدی، در حوزه لامپ های هوشمند به حساب می آید. به طور خلاصه، فناوری لای فای، داده ها را با استفاده از امواج نوری منتقل می کند. این در حالی است که WIFI از امواج رادیویی بهره می گیرد. این موضوع نشان دهنده این است که LIFI تماما بی سیم بوده و تا حد زیادی عملکرد مشابهی با وای فای دارد. پروفسور Haas معتقد است که این فناوری می تواند با استفاده از تکنولوژی لامپ های حبابی کنونی، کار کند. در حقیقت لای فای روی پروتکل های بی سیم شبیه به لای فای عمل می کند.

نحوه عملکرد لای فای به چه صورت است؟

نحوه عملکرد lifi تا حد زیادی شبیه به تکنولوژی مادون قرمزی است که در تلویزیون های خانه شما وجود دارد. باید بگوییم که مادون قرمز با استفاده از یک فرایند بسیار ساده عمل می کند. در این قسمت نحوه عملکرد لای فای به ترتیب شرح داده شده است:

 1. یک فرمان مانند تغییر کانال بعد از فشردن دکمه ای مشخص به آن داده می شود، سپس آن ورودی به کد باینری تبدیل می شود.
 2. در مرحله بعد، کدی که از طریق امواج مادون قرمز تولید شده است، توسط سنسور ریموت کنترل منتقل می شود. حسگر مادون قرمز تلویزیون شما آن را دریافت کرده و سپس با دیکد کردن کد ارسال شده، فرمان دریافت شده را اجرا می کند.
 3. اینفوگرافی PureLIFI ذکر شده نشان می دهد که این تکنولوژی به چه صورت عمل می کند. در حقیقت، اینترنتو روتر یا سرور به یک کابل متصل بوده و کابل نیز به تعدادی لامپ LED متصل است. این لامپ ها از طریق چینش صحیح امواج نوری، داده ها را منتقل می کند. در مقابل، آشکار سازی که روی تلفن و یا کامپیوتر شما وجود دارد، امواج را دریافت کرده و دی کد و سپس عمل مورد نظر را اجرا می کند. بدین ترتیب، نور لامپ های مورد نظر، به هر جایی که منتشر شود و آشکار ساز نیز توانایی تشخیص آن را داشته باشد، می تواند اینترنت را نیز در دسترس قرار دهد. اینترنتی که سرعتی به مراتب بالاتر از وای فای دارد.
 4. بدین ترتیب، لازم است که خط دید مستقیمی از میان لامپ به عنوان منبع و تلفن و یا رایانه به عنوان گیرنده وجود داشته باشد. بدین ترتیب، بر خلاف وای فای، تکنولوژی لای فای توانایی عبور از دیوارها را ندارد.
نحوه عملکرد لای فای به چه صورت است؟

زیر ساخت های مورد نیاز LIFI

یکی از مهم ترین مولفه های این فناوری این است که نیاز به زیرساخت خاصی ندارد. در حقیقت این تکنولوژی، چیزی است که به زیرساخت های موجود اضافه می شود. در زمینه استفاده از لای فای، شرایط عملکرد لامپ های LED تغییر نمی کند. البته دلیل این موضوع این است که سرعت خاموش و روشن شدن لامپ ها بسیار زیاد می باشد، به همین دلیل دائما روشن به نظر می رسند.

به عبارتی دیگر، کاربران متوجه هیچ گونه تغییری در وضعیت نوردهی لامپ ها نمی شوند. برای دسترسی به اتصال اینترنتی، لامپ ها باید همیشه روشن بمانند. البته این امکان وجود دارد که نور لامپ ها به قدری کم باشد که برای چشم انسان قابل تشخیص نباشد و اتصال اینترنت نیز برقرار بماند.

به نظر می رسد که این فناوری، برای شرکت های فعال در حوزه روشنایی، بسیار جذاب است. از سوی دیگر، چشم انداز لای فای نیز بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد. بدین ترتیب، با تولید نیمه رساناهایی که بتوانند با سرعت بیشتری کار کنند، سرعت انتقال اطلاعات نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت. لای فای این ظرفیت را دارد که به یکی از سریع ترین راه های انتقال اطلاعات تبدیل شود.

زیر ساخت های مورد نیاز LIFI

مزایای تکنولوژی LIFI

دیگر مشکل عدم آنتن دهی مودم های بی سیم و مکان های بدون اینترنت حل شده است. با استفاده از تکنولوژی لای فای می توانید در هر مکانی که لامپ روشن است، از اینترنت استفاده کنید. این فناوری به طور خارق العاده از از وای فای سریع تر و در عین حال کم مصرف تر است. میزان مصرف انرژی وای فای بسیار زیاد است. این در حالی است که لای فای مصرف انرژی بسیار کمی دارد. در صورتی که آشکار ساز نوری شما از جنس سلول های خورشیدی باشد، می توانید به صورت بی سیم نیز تلفن همراه خود را شارژ کنید و در عین حال نیز از امکانات اینترنت بهره ببرید.

علاوه براین، این ویژگی لای فای که قابلیت عبور از دیوار را ندارد، توانسته است فضایی ایمن را برای کاربر رقم بزند. بدین ترتیب، دیگر نگران خدمات امنیت شبکه و هک شدن توسط دیگران نخواهید بود. هر چند باز هم راه هایی برای نفوذ وجود دارد اما لای فای امنیت بیشتری را نسبت به وای فای در اختیار شما قرار می دهد. در قسمت زیر مزایای لای فای به طور خلاصه نام برده شده است:

 • امنیت بسیار بالا نسبت به WIFI
 • سرعت بیشتر نسبت به WIFI
 • مصرف انرژی کم تر و در عین حال بازدهی بیشتر
 • تراکم اطلاعات بیشتر LIFI برای انسان کاملا بی ضرر است.
 • بسیار ارزان تر از وای فای است. به گونه ای که تنها کافی است اتصالات اولیه را برقرار کنید.

معایب تکنولوژی لای فای

هر یک از پدیده ها و تکنولوژی های ساخته شده علاوه بر نقاط قوت، نقاط ضعفی نیز دارند. تکنولوژی لای فای نیز از این قائده مستثنی نیست. در این بخش به بررسی معایب تکنولوژی LIFI پرداخته ایم:

 • بدون نیاز به خط دید مستقیم کار نمی کند و قابلیت عبور از دیوار را ندارد.
 • لای فای در شرایطی که نور خیلی زیاد است و یا آفتاب به صورت مستقیم به آن می تابد، کار نمی کند.
 • لای فای محدوده کمتری را نسبت به وای فای پشتیبانی می کند. ( لای فای حدود 10 متر را پوشش می دهد، این در حالی است که وای فای قابلیت پوشش دهی حدود 32 متر را دارد.)
معایب تکنولوژی لای فای

سخن پایانی

نسل جدیدی از دنیای بی سیم ما را با دنیایی آشنا می کند که تنها از نور برای اتصال به اینترنت و انتقال داده استفاده می شود. بدین ترتیب، دیگر به مودم نیازی نخواهیم داشت و تنها با روشنی اندک می توانیم به اینترنت متصل شده و حتی تلفن همراه خود را به صورت بی سیم شارژ نماییم. با استفاده از تکنولوژی LIFI می توانیم به راحتی فایل های مورد نظر خود را با سرعتی 100 برابر سریع تر از وای فای منتقل کنیم. تنها همین نکات کافی است که تصور کنید با همه گیر شدن آن چه انقلابی در صنعت تکنولوژی و فناوری ایجاد می شود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *