کدام بازی God of War را باید اول بازی کنید؟

اوغر
اشتراک‌گذاری در:
god of war - خدای جنگ

مجموعه بازی‌های God of War از یک بازی ساده اکشن به بازی‌های پیچیده به همراه تجربیاتی عالی تبدیل شدند.

در حالی که شماره‌های اولیه بیشتر بر روی اکشن بودن بازی تمرکز داشتند، شماره‌های جدیدتر دارای داستان‌های عمیق‌تر هستند و تمرکز بیشتری بر روی توسعه کاراکتر دارند. هم بازی‌های قدیمی‌تر و هم بازی‌های جدیدتر، قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند اما با وجود این همه شماره از این بازی، برای کسی که تازه می‌خواهد این مجموعه بازی‌ها را تجربه کند، بهتر است به کدام شماره شروع کند؟

اگر برای رسیدن به جواب این سوال نیاز به کمک دارید، در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که متوجه شوید چه چیزی باعث تمایز هر شماره از دیگری می‌شود و همچنین بر اساس اولویت‌هایی که دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از کدام شماره شروع کنید.

انتخاب بر اساس گیم‌پلی

اولین موردی که در این تصمیم‌گیری اثر می‌گذارد، گیم‌پلی بازی است. همانطور که قبلا گفتیم، شماره‌های اول بازی بیشتر حول محور کشتن تمام دشمن‌ها در یک محیط و ادامه حرکت بود. اگرچه موارد محدودی از معماها وجود داشتند که نیاز به حل شدند داشتند، اما عمدتا وظیفه شما شمشیر زدن و کشتن بود تا وقتی که همه دشمنان از بین بروند.

این بازی طرح خوبی داشت. داستان بازی به منظور ایجاد زمینه‌هایی برای نبردها به کار گرفته می‌شد تا این مبارزه‌ها حماسی‌تر و لذت‌بخش‌تر شوند.

متاسفانه در این بازی‌ها کراتوس و خدایان شخصیت پیچیده‌ای نداشتند و بیشتر تمرکز بر روی بازی بود و نه داستان آن.

با تمام این تفاسیر، اگر شما به بازی‌های اکشن مانند Devil May Cry علاقه داشتید، احتمالا از بازی کردن شماره‌های قبلی God of War نیز لذت خواهید برد. اما برای جواب به این سوال که دقیقا کدام شماره برای شروع بهتر است، باید بگوییم، بهتر است با اولین شماره آن شروع کنید. اگرچه به دلیل این‌که اولین شماره این مجموعه بازی‌ها است، اشکالاتی نیز در بازی وجود دارد. اما می‌توان به سادگی این اشکالات کوچک را نادیده گرفت.

God of War 1

شماره دوم این بازی، ایرادات نسخه اول را رفع کرد اما فقط نیمی از داستان را ارائه داد. اگر با این مسئله مشکلی ندارید، احتمالا از شماره دوم حتی بیشتر از شماره اول لذت ببرید.

اما God of War 3 یک مقدار بحث برانگیز است. در مورد داستان، بر عهده شما است که تصمیم بگیرید که به آن علاقه دارید یا خیر. گیم‌پلی نسبت به دو شماره قبل، تغییر چندانی نداشته است اما حس بهتری دارد.

برخی از اسلحه‌ها مانند Blade of Chaos هستند اما برخی نیز واقعا جذاب هستند. اکثر افرادی که این بازی را تمام می‌کنند، کمان آپولو و Neaman Cestus را به خاطر خواهند داشت. در طول این بازی با اسلحه Blade of Chaos و اسلحه‌هایی به شدت مشابه بازی خواهید کرد.

در کل، این بازی به همان میزان که از یک بازی God of War انتظار می‌رود عالی است و از لحاظ ظاهری یکی از بهترین‌ها در این سه‌گانه است.

می‌توان گفت که سه شماره اول این بازی یک سه‌گانه بدون زمان هستند. آن‌ها بازی‌های کلاسیکی هستند که ارزش چند بار بازی کردن را دارند. بعلاوه، هر سه، یک شکل فیلمبرداری و سبک بازی را دارند و اگر به یکی از آن‌ها علاقه دارید، احتمال آن زیاد است که به باقی آن‌ها نیز علاقه داشته باشید.

شماره‌های جدیدتر God of War

کراتوس در این شماره‌ها در بیشتر از یک بعد از شماره‌های قبلی فاصله گرفت. اولا، تصمیم گرفت تا از افسانه‌های یونان فاصله بگیرد و در سرزمین افسانه‌های اسکاندیناوی قرار بگیرد. به جای Zeus, Poseidon و Hades، در این شماره‌ها، کراتوس با Odin, Heimdall, Thor و بسیاری دیگر از خدایان در سرزمین ایگدراسیل ملاقات خواهد کرد.

علاوه بر این، این کراتوس همان کراتوس قبلی نیست. سالخورده‌تر، خردمندتر و هم اکنون یک پدر است. این به تنهایی، نحوه رفتار کاراکتر را تغییر می‌دهد.

برخلاف شماره‌های قبلی که همه چیز درباره انتقام است، بازی‌های جدیدتر بیشتر درباره تغییر، پدر بودن، غم و پشیمانی است. کراتوس یک مرد سالخورده است که تلاش می‌کند جایگاه خود را در این جهان پیدا کند و یادبگیرد چگونه برای کودکی که به تازگی مادر خود را از دست داده، پدری کند.

تفاوت واضحی در لحن، تم و گیم‌پلی ایجاد شده است. بازی‌های God of War جدیدتر بیشتر دارای استایلی شبیه بازی‌های RPG با تجهیزات، کاراکترهای سه‌بعدی و داستان‌های پیچیده است.

گیم‌پلی بازی هم تغییر زیادی داشته است. اگرچه صحنه‌های اکشن و مبارزه زیادی وجود دارد اما سیستم پیشروی شباهت زیادی به بازی‌های RPG دارد.

شما امتیازهای مختلفی کسب می‌کنید که کارکتر شما را قوی‌تر می‌کند و می‌توانید با بهبود تجهیزات خود با دشمنان قوی‌تر در طول بازی، راحت‌تر مواجه شوید. دوربین ثابت دیگر وجود ندارد. بازی‌های جدیدتر به شما اجازه می‌دهند که هرجور که دوست دارید دوربین را بچرخانید و به همه زوایا تسلط داشته باشید.

شکی در این نیست که بازی‌های جدید عالی هستند، اگرچه این بازی‌ها برای همه مناسب نیستند. ممکن است لازم باشد در بعضی جاها مسیری که رفتید را بازگردید، با NPC ها صحبت کنید و کمی کند و کاو کنید. در این زمینه تفاوت زیادی با بازی‌های قبلی وجود دارد که در آن‌ها بیشتر با دشمن در حال جنگ بودید.

در نهایت، فرض کنیم که قصد دارید تنها یک شماره از God of War را بازی کنید تا ببینید این بازی چگونه است. در این حالت، باید به خاطر داشته باشید که در اصل بازی God of War دو مجموعه کاملا متفاوت است. اگر ترجیح می‌دهید که کراتوس را در حالت اکشن ببینید، بهتر است شماره سوم این بازی را که از بهترین‌های مجموعه اول است، بازی کنید. در صورتی که گرافیک پایین بازی‌های PS2 شما را اذیت نمی‌کند، دو شماره اول بازی هم شما را سرگرم خواهد کرد.

انتخاب بر اساس ساختار زمانی

در نهایت اگر قصد دارید این بازی را بر اساس ساختار زمانی، بازی کنید پیشنهاد می کنیم به ترتیب زیر پیش بروید:

  • God of War: Ascension (2013)
  • God of War: Chains of Olympus (2008)
  • God of War (2005)
  • God of War: Ghost of Sparta (2010)
  • God of War: Betrayal (2007)
  • God of War 2 (2007)
  • God of War 3 (2010)
  • God of War: A Call from the Wilds (2018)
  • God of War (2018)
  • God of War Ragnarok (2022)

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *