10 نکته برای حفظ سلامتی گیمرها

اوغر
اشتراک‌گذاری در:
10 نکته برای حفظ سلامتی گیمرها

بازی‌های ویدیویی تأثیر مثبتی بر سلامت جسمی‌ندارند. در حالی که ممکن است بازی‌های ویدیویی مزایایی برای شما داشته باشد، حقیقت این است که بازی طولانی مدت مداوم برای شما خوب نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید بازی را به طور کامل متوقف کنید. نه، در عوض، ما فهرستی از کارهای مورد نیاز برای حفظ سلامتی گیمرها در حین انجام بازی‌های ویدیویی مورد علاقه خود، گردآوری کرده‌ایم.

1. با حالت مناسب، بنشینید

میز کار با کامپیوتر

ما نمی‌توانیم به اندازه کافی تأکید کنیم که چه میزان از سلامتی شما به وضعیت بدن شما نسبت داده می‌شود. اجازه دهید با فهرست کردن برخی از چیزهای منفی که در صورت اتخاذ یک پوزیشن نشستن بد برای مدت طولانی ممکن است اتفاق بیفتد، شروع کنیم:

درد کمر، درد شانه، درد مچ دست و درد گردن. همه اینها ناشی از ناراحتی اسکلتی-عضلانی است که می‌تواند منجر به سفتی و درد بیشتر شود. در موارد شدید نیز می‌تواند باعث انحراف ستون فقرات شود که برای رفع نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

همچنین ممکن است در صورت خمیدگی هنگام نشستن، گردش خون و اکسیژن ضعیفی را تجربه کنید که باعث خستگی و سطح انرژی پایین می‌شود.

در نهایت، حالت نشستن، با وضعیت ذهنی رابطه دارد. یک وضعیت بد می‌تواند مستقیماً بر میزان لذت شما از بازی تأثیر بگذارد.

اکنون همه چیزهای بد را می‌دانید، در اینجا نحوه جلوگیری از آنها با درست نشستن آمده است:

پشت خود را روی صندلی خود قرار دهید و به پشتی اجازه دهید تا بدن شما را صاف نگه دارد در حالی که پشت شما را صاف نگه می‌دارد.

کمر خود را با یک صندلی با حمایت کافی از کمر محافظت کنید. همچنین می‌توانید به جای آن یک حوله یا یک بالش کوچک در پشت کمر خود قرار دهید.

صندلی خود را طوری تنظیم کنید که مطمئن شوید پاهای شما روی زمین صاف است. مطمئن شوید زانوها و باسن شما زاویه 90 درجه دارند. همچنین می‌توانید یک زیرپایی اضافه کنید تا حالت بهتری به شما بدهد، به کمر شما کمک کند و گردش خون را بهبود بخشد.

از خم کردن سر خود به جلو و قرار دادن لوازم جانبی بازی، با فاصله از خود، خودداری کنید. آنها را تا حد امکان نزدیک به سینه خود نگه دارید.

اطمینان حاصل کنید که مانیتور شما در سطح چشم قرار دارد. زاویه و ارتفاع مانیتور خود را طوری تغییر دهید که درست به مرکز مانیتور نگاه کنید و در عین حال وضعیت گردن شما، مناسب باشد.

سعی کنید به این حالت نشستن عادت کنید، در غیر این صورت، به یک حالت بد عادت می‌کنید و ترک این عادت، سخت است.

2.  تاثیر سرمایه گذاری روی ارگونومی خوب بر حفظ سلامت گیمرها

تاثیر صندلی گیمینگ بر حفظ سلامتی گیمرها

ارگونومی‌دومین و حیاتی ترین بخش برای شما است. هرچقدر هم که تلاش شما نسبت به وضعیت بدنتان عالی باشد، اگر سخت افزار مناسبی نداشته باشید، تفاوت چندانی ایجاد نخواهید کرد.

یک صندلی بازی ارگونومیک با کیفیت بالا یا یک صندلی اداری ارگونومیک برای بازی خود بخرید. با این حال، بهتر است از صندلی گیمینگ به جای صندلی اداری برای بازی استفاده کنید.

همچنین نباید در مورد انتخاب صفحه کلید و ماوس خود ریسک کنید. سندرم تونل کارپال، اگرچه نادر است، اما اگر ماوس و کیبورد مناسبی نداشته باشید، ممکن است برای شما اتفاق بیفتد. می‌توانید با خم کردن مکرر مچ دست‌ها، در نتیجه فشار دادن عصب میانی که از بالای بازو به سمت کف دست می‌رود، به آن مبتلا شوید. صفحه‌کلیدهای تقسیم‌شده و ماوس‌های عمودی را تست کنید تا ببینید چه چیزی راحت‌تر است.

3.  طول هر دوره انجام بازی خود را کاهش دهید و به طور مکرر استراحت کنید

استراحت بعد از مدتی بازی

صرف ساعت‌های طولانی بدون توقف در بازی آسان است، اما باید سعی کنید از تایمر برای تقسیم کردن زمان بازی، استفاده کنید و گهگاهی برای کشش و استراحت بدن و چشمان خود، توقف کنید. یک تایمر روی رایانه شخصی یا کنسول خود تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که هنگام بازی استراحت کنید.

بازی مداوم و طولانی می‌تواند باعث خستگی چشم و آسیبی به نام سندرم بینایی کامپیوتری شود. این یکی از آسیب‌هایی است که می‌توانید با انجام بازی‌های ویدیویی به آن مبتلا شوید. شما می‌توانید از آن جلوگیری کنید به همان روشی که از خستگی چشم و مشکلات بینایی طولانی مدت جلوگیری می‌کنید. با استراحت‌های مکرر برای استراحت چشمان خود و تمرکز مجدد روی اشیاء در فواصل مختلف، می‌توانید از این وضعیت جلوگیری کنید.

همچنین، بلند شدن برای کشش و راه رفتن در حین استراحت به بهبود گردش خون، جلوگیری از دردهای بدن و کاهش فرسودگی کمک می‌کند. نه تنها برای سلامت جسمانی شما مفید است، بلکه می‌تواند به شما در حفظ توجه و اثربخشی بهینه بازی کمک کند.

همچنین بازی شما نباید بر چرخه خواب شما تأثیر منفی بگذارد. زمان خواب را مشخص کنید و به آن پایبند باشید، و در دام “فقط یک دور دیگر” نیافتید. اگر بازی شما بر خواب شما تأثیر بگذارد، شما را مستعد آسیب‌های ذهنی و فیزیکی دیگر می‌کند.

4. از لوت باکس‌ها اجتناب کنید

لوت باکس

لوت باکس نوعی قمار است و قمار بسیار اعتیادآور است. اگر قادر به کنترل خود در مقابل وسوسه‌های آن نیستید، نباید به لوت‌ها نزدیک شوید، به خصوص اگر لوت به پول نقد واقعی نیاز دارد. ورود به قمار می‌تواند به سلامتی شما و عزیزانتان آسیب برساند.

5. از جوامع سمی بازی آنلاین به منظور حفظ سلامتی خود، دوری کنید

سلامت روان شما نیز به اندازه سلامت جسمانی شما مهم است. در حالی که تعامل اجتماعی در بازی‌های ویدیویی خوب است، برخی از جوامع بازی می‌توانند آن را مسموم کنند. جوامع سمی آنلاین می‌توانند عزت نفس و شادی شما را از بین ببرند و شما را در برابر مسائل مربوط به سلامت روان آسیب‌پذیرتر کنند.

وقتی متوجه شدید که یک جامعه بازی خاص مملو از افراد بدون نیت خوب است، وقت آن است که آن جامعه را ترک کنید. اگر گروهی از افرادی هستند که با آن‌ها ارتباط دارید، باید فوراً آنها را مسدود کنید و گروه جدیدی با نگرش مثبت‌تری پیدا کنید. ماندن می‌تواند منجر به استرس، عصبانیت و آزار عاطفی و روانی شود و بدترین قسمت این است که ممکن است به آن عادت کنید.

با این حال، بهتر است که با دوستانی که در زندگی واقعی می‌شناسید، بازی‌های ویدیویی انجام دهید.

6. فقط بازی‌هایی را انجام دهید که از آنها لذت می‌برید

کودک در حال بازی با کامپیوتر

هیچ لذتی در ناامیدی و استرس وجود ندارد. بازی باید یک فعالیت غنی‌کننده باشد که شما از آن لذت می‌برید، نه تجربه‌ای دردناک که هیچ حسی از لذت را در شما باقی نمی‌گذارد. بازی‌هایی را که از آن‌ها لذت نمی‌برید حذف کنید زیرا برای ذهن و بدن شما خوب نیستند.

استرس برای سلامت قلب و عروق شما نیز مضر است. برای مثال، اگر Call of Duty را تجربه‌ای ترسناک و استرس‌زا می‌دانید، باید آن را به حال خود رها کنید. بازی‌های جنگی برای همه نیست.

7. یک سرگرمی فعال و اجتماعی دیگر ایجاد کنید

فعالیت‌های اجتماعی مناسب برای حفظ سلامتی گیمرها

بازی کردن می‌تواند یک سرگرمی منزوی کننده و کم تحرک با مزایای فیزیکی اندک باشد. برای بهبود سلامت قلب و تقویت مهارت‌های اجتماعی خود، باید بازی را با سرگرمی دیگری تقویت کنید. درگیر شدن در یک سرگرمی فعال، مانند ورزش، پیاده روی، رقص، یا هر فعالیت بدنی که از آن لذت می‌برید، به ارتقای آمادگی جسمانی، بهبود سلامت قلبی عروقی، تقویت ماهیچه‌ها و بهبود سلامت کلی بدن کمک می‌کند.

علاوه بر این، تعادل و تنوعی که با یک سرگرمی دیگر تجربه خواهید کرد به شما کمک می‌کند تا از بازی بهتر قدردانی کنید. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه زمان خود را در کنار سایر مزایای ذهنی و شناختی مدیریت کنید.

8. از خوردن تنقلات قندی خودداری کنید و آب بنوشید

اجتناب از میان وعده های شیرین برای حفظ سلامتی گیمرها

تنقلات شیرین انرژی اعتیادآور سریعی ایجاد می‌کنند، اما چیزی نیستند که شما باید به عنوان بخشی از سبک زندگی گیمینگ خود از آن استفاده کنید. پس از از بین رفتن اثر آن، اغلب سطح انرژی جسمی و ذهنی سقوط می‌کند که احساس بدتری نسبت به قبل در شما ایجاد می‌کند. علاوه بر این، میان وعده‌های شیرین نیز می‌توانند در درازمدت منجر به چاقی، دیابت و سلامت دندان‌ها شوند.

درعوض، باید از یک برنامه غذایی سالم و متعادل برای تغذیه بهتر پیروی کنید. و در حین بازی به جای یک قوطی نوشابه، یک بطری آب در نزدیکی خود نگه دارید.

9. از نورپردازی مناسب استفاده کنید

هنگام انتخاب یک مکان برای بازی خود، سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که دارای پنجره است. نور طبیعی نسبت به نور مصنوعی برای چشم‌ها مناسب‌تر و راحت‌تر است. شما باید آن را برای نور پس زمینه در اولویت قرار دهید. اما اگر ترجیح می‌دهید نور مصنوعی محیط داشته باشید، باید یک لامپ قابل تنظیم و نورهای پس‌زمینه نرم RGB متناسب با رنگ صفحه‌نمایش خود تهیه کنید.

نورپردازی خوب از خستگی چشم جلوگیری می‌کند و شما را از خم کردن گردن خود در تلاش برای مشاهده خوب صفحه بازی خود باز می‌دارد.

10. تنظیمات صفحه و تصویر خود را بهینه کنید

بسیاری از بازی‌های ویدیویی دارای تنظیماتی هستند که می‌توانید برای بهبود تجربه خود از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر مستعد بیماری حرکت (Motion Sickness) هستید، تنظیم FOV (میدان دید) و شتاب ماوس، و خاموش کردن «Head Hobbing» و تاری حرکت می‌تواند از بروز علائم بیماری شما، جلوگیری کند.

برای کسانی که مستعد تشنج‌های صرع هستند، باید به هشداری که قبل از شروع بیشتر بازی‌ها با چراغ‌های صرع آور می‌آید توجه کنید. برخی از بازی‌ها این امکان را دارند که برخی از این چراغ‌ها را خاموش کنند، بنابراین باید همیشه این موضوع را بررسی کنید.

بازی سالم را به یک عادت تبدیل کنید

بهترین راه برای سالم ماندن به عنوان یک گیمر این است که سالم بازی کردن را، روتین کنید. تغییرات سبک زندگی مانند این نیاز به سیستم‌هایی دارند و شما باید سیستمی‌با ثبات و خود انضباط بسازید.

غرق شدن در یک سرگرمی به اندازه بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز است، اما باید بدن و ذهن خود را نیز در اولویت قرار دهید. برای شروع یک سفر در مسیر درست، این نکات را دنبال کنید.

منبع: Make Use of

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *