6G چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

زارعی
اشتراک‌گذاری در:
6G چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

همان طور که می دانید امروزه ارتباطات به سرعت در حال تغییر است. یکی از بحث های مهم مربوط به ارتباطات، اینترنت است. اخیرا خبرهایی از ورود اینترنت 5G منتشر شد که همچنان در دسترس تمامی مردم قرار نگرفته است. اما در صورتی که هنوز نسل 5G به طور کامل در دسترس کاربران قرار نگرفته است، خبرهایی ناشی از اینترنت 6G نیز به گوش می رسد. لازم است بیان کنیم این خبرها از زمانی که چین اولین ماهواره 6G  را به فضا فرستاد، مطرح شد. نکته مهمی که باید بدانید این است که ماهواره ای به نام 6G وجود ندارد و هنوز هیچ گونه استانداردی برای این نسل از اینترنت بیان نشده است. ما در ادامه مطالب قصد داریم اینترنت 6G را مورد بررسی قرار دهیم و شما را بیشتر راجع به این موضوع آشنا کنیم. همراه ما باشید:

اینترنت 6G چیست؟

در حال حاضر در دنیای فناوری، اینترنت 6G تیتر اصلی است. همان طور که می دانید شبکه 4G در حال حاضر در دسترس تمامی مردم قرار دارد. حتی ممکن است که در برخی از نقاط نیز دسترسی به شبکه 4G   بسیار سخت باشد. شبکه5G  نیز به تازگی در حال توسعه است و افراد بسیار محدودی هستند که توانسته اند به این شبکه دسترسی داشته باشند. این شبکه همچنان به طور کامل در دسترس همگان قرار نگرفته است. با استفاده از گوشی هایی که به تازگی وارد بازار می شوند، شما می توانید به فناوری شبکه 5G دسترسی پیدا کرده و از مزایای آن نیز استفاده می کنید.

همان گونه که گفته شد ما همچنان منتظر شبکه 5G هستیم اما فناوری به هیچ عنوان متوقف نمی شود. ولی خب نمی دانیم که آیا شبکه های به وجود آمده ممکن است وضعیت اینترنت ما را بهتر کند یا بدتر ؟ اما اخبار مرتبط به فناوری شبکه 6G همچنان در حال گسترش است و اگر به صورت کامل وارد بازار شود، می تواند فناوری بسیار قدرتمندی برای کاربران باشد. اما فعلا در این شرایط شبکه ای ضعیف، ما باید منتظر اجرا شدن نسل 5G باشیم تا بتوانیم از سرعت بالایی که دارد استفاده کنیم.

چه وسایل و ابزارهایی 6G  نیستند؟

اگر چه همچنان هیچ فناوری از 6G وجود ندارد، اما تبلیغات بسیاری زیادی از این نسل فناوری وجود دارد. خبرهایی ناشی از ارسال ماهواره نسل ششم در چین به فضا نیز در شبکه های اجتماعی در حال گسترش است. همچنین در این راستا محصولاتی نیز با برچسب 6G به بازار وارد شده اند که اصلا هیچ گونه صحتی ندارند. یکی از ابزارهایی که احتمالا با بر چسب گمراه کننده 6G توسط آن وارد بازار شد، مودم های 6 Wi-  Fi و Wi-Fi 6E هستند. این مودم ها با کار کردن روی فرکانس 6GHz این اشتباه را هم برای سازندگان هم برای مصرف کنندگان ایجاد کرده اند.

هدف اینترنت 6G چیست؟

یکی از اهدافی که اینترنت نسل ششم بر آن تاکید دارد این است که زمان انتقال و دریافت داده ها را به کم تر از 1 میلی ثانیه برساند. اما این هدف نیازمند نوآوری ها و تکنولوژی های بسیار زیادی است. این هدف در این شبکه، هدف بسیار بزرگی است که می تواند انتظار ارسال و دریافت را کم کرده و کارهای اینترنتی را نیز بسیار آسان نماید.

ویژگی‌ های فناوری 6G

این شبکه  دارای ویژگی های بسیار زیادی است. اما تا به عرصه نیاید نمی توان از آن ها چیزی گفت. چند مورد از ویژگی هایی که می توان به طور کلی بیان کرد عبارتند از:

 • سرعت 1 ترابایت بر ثانیه
 • امواج تراهرتز
 • هوش مصنوعی و Edge Computing
 • فناوری های شگفت انگیز

مزایای اینترنت 6G نسبت به 5G

مزایای اینترنت 6G نسبت به 5G

اما چیزی که انکار نشدنی است، برتری این نسل از اینترنت نسبت به شبکه 5G می باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 1. سرعت آن نسبت به 5G بیشتر است.
 2. انرژی کمتری از کاربران می گیرد.
 3. تاخیر کمتری خواهد داشت.
 4. آنتن ‌دهی سراسری برای آن در نظر گرفته می شود.
 5. سرعت مهمترین موضوعی است که همیشه در هر نسل ارتباطات قابل بحث بوده است. در اینترنت نسل پنجم که امروزه در دسترس نیز است، شاهد سرعت یک ترابایت خواهیم بود.
 6. در فناوری شبکه 6G سرعت انتقال بالا رفته و ظرفیت نیز افزایش می باید. همچنین مصرف انرژی در این شبکه نسبت به بقیه شبکه ها کمتر خواهد بود و عملکرد دستگاه های موبایل را نیز بالا می برد.

 

نکات کلیدی درباره اینترنت 6G

 • نسل ششم تکنولوژی وایرلس یا بی ‌سیم می شود.
 • ادامه‌ دهنده راه اینترنت 4G و 5G می باشد.
 • باندهای رادیویی با فرکانس بالاتر خواهد بود.
 • سرعت نیز بیشتر می شود.
 • تأخیر در این شبکه اینترنتی کمتر خواهد شد.
 • پشتیبانی از دستگاه‌ ها و سیستم ‌های پیچیده تلفن همراه مثل اتومبیل‌ های خودکار

 

چه زمانی اینترنت 6G عرضه می شود؟

این گونه که پیداست اینترنت 6G امکان دارد تا سال 2030  طول بکشد تا به طور کامل در دسترس قرار بگیرد. همچنین مرحله اجرا و توسعه آن نیز تا سال 2032 ادامه خواهد داشت؛ زیرا باید محصولی که می خواهند ارائه دهند، فرآیند آن را از سوی اتحادیه بین المللی نیز تایید شود. فرآیند تایید نسل ششم تا سال 2028 به اتمام خواهد رسید. باید دید که گذر زمان چه چیزی را برای صنعت ارتباطات و شبکه های بی سیم رقم خواهد زد. سرعت و نحوه پیشرفت تکنولوژی به طور جدی در حال رشد و توسعه است. این موضوع را از یاد نبرید که هنوز در مرحله توسعه شبکه 5G در سر تا سر جهان هستیم و امید داریم که به سرعت در دسترس همگان قرار گیرد.

 

کاربردهای اینترنت 6G

شما با دسترسی به این از نسل از اینترنت در آینده، پیشرفت های زیر را مشاهده خواهید کرد.

 • شاهد اتومبیل ‌های بدون سرنشین خواهید بود.
 • هواپیماها اتوماتیک و بدون سرنشین می شوند.
 • کارخانه‌ ها را می توان با کنترل از راه دور مدیریت کرد.
 • سایر کاربردهای هوش مصنوعی (AI)
 • ترکیب واقعیت مجازی و اینترنت 6G 

کاربردهای اینترنت 6G

سخن پایانی

در حال حاضر تیم های بسیار زیادی هستند که روی اینترنت کار می کنند. هر چند که اینترنت نسل پنجم به تازگی در دسترس قرار گرفته شده است، اما شبکه 6G در یک فاصله زمانی 10 ساله نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. لازم است این نکات را از اینترنت 6G بدانید که اتومبیل ها بدون سرنشین و لوازم خانگی بدون نیاز به انسان می توانند کار خود را انجام دهند. شما با وجود این شبکه اینترنتی، شاهد تغییرات بسیار زیادی در دنیای تکنولوژی خواهید بود. از این که تا انتهای این مقله همراه ما بودید سپاس گذاریم.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *