،

VPN ها توان پنهان کردن چه چیزهایی را دارند و چه چیزهایی را نه؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:

VPN ابزار مفیدی برای کمک به محافظت از حریم خصوصی شما است، اما انواع مختلفی از فعالیت‌های وب وجود دارد که دیگران همچنان می‌توانند آن‌ها را نظارت کنند. برای هر کسی که به دنبال محافظت از امنیت آنلاین خود است، داشتن یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) یک ابزار ضروری است. با VPN مناسب، می‌توانید هکرها را از سرقت داده های خود باز دارید، بدون نگرانی از اینکه کسی در حال جاسوسی از شماست، وب را مرور کنید و فعالیت‌های آنلاین خود را ناشناس نگه دارید.

اما نکته اینجاست: VPN ها جادو نمی‌کنند. در حالی که آن‌ها مزایای زیادی دارند، محدودیت‌هایی نیز دارند. درک اینکه VPN چه کاری می‌تواند انجام دهد و چه کاری نمی‌تواند انجام دهد، کلید تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد حریم خصوصی و امنیت آنلاین شما است. بنابراین، بیایید چیزهای مختلفی را که یک VPN می‌تواند پنهان کند و همچنین چیزهایی را که نمی‌تواند پنهان کند را بررسی کنیم.

 

VPN چه چیزی را پنهان می‌کند؟

VPN به محافظت از فعالیت‌های آنلاین شما در برابر نظارت غریبه‌ها کمک می‌کند. در اینجا اصلی ترین چیزهایی که وی پی ان می‌تواند پنهان کند را برای شما آورده‌ایم:

1- آدرس پروتکل اینترنت (IP) شما

هر زمان که به اینترنت متصل می‌شوید، آدرس IP شما برای هر کسی در وب قابل مشاهده است. این امر ردیابی فعالیت‌های آنلاین شما را برای هکرها، ISP ها و دولت‌ها آسان می‌کند. آدرس IP می‌تواند توسط ISP ها برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به فعالیت های مرور شما، محدود کردن دسترسی به سایت‌های خاص و حتی کاهش سرعت اتصال به اینترنت استفاده شود. مجرمان سایبری می‌توانند از آن برای فعالیت‌های مخربی مانند داکسینگ استفاده کنند. حتی اگر به صورت ناشناس و بدون استفاده از نام واقعی خود از وب استفاده می‌کنید، همچنان می‌توان از آدرس IP شما برای شناسایی شما استفاده کرد.

خوشبختانه، یک VPN می‌تواند آدرس IP شما را با مسیریابی مجدد ترافیک شما از طریق یکی از سرورهای خود پنهان کند. یعنی تضمین می‌کند که هر کسی که بر وب نظارت می‌کند نمی‌تواند فعالیت آنلاین‌ و یا مکان شما را ردیابی کند.

2- موقعیت جغرافیایی

با توجه به اینکه چقدر از زندگی ما در دنیای دیجیتال گنجانده شده است، جای تعجب نیست که موقعیت جغرافیایی به یک مشکل بدل شده است. مانند این است که آدرس خود را به هرکسی که از سایت بازدید می‌کند، بدهید. اگر می‌‌خواهید مکان خود را پنهان(خصوصی) نگه دارید، دقیقاً آن چیزی نیست که می‌خواهید. از تبلیغات شخصی گرفته تا محدودیت‌ها در وب‌سایت‌های خاص، شرکت‌ها از داده‌های موقعیت مکانی شما برای اهداف مختلفی استفاده می‌کنند.

یک VPN می‌تواند به شما کمک کند با پنهان کردن مکان خود و امکان دسترسی به محتوای محدود جغرافیایی، این محدودیت‌ها را دور بزنید. با یک VPN، می‌توانید موقعیت مکانی خود را به نوعی جعل کنید و اینطور به نظر برسید که در نقطه دیگری از جهان هستید. این یک لایه اضافی از حریم خصوصی هنگام مرور وب فراهم می‌کند.

موقعیت جغرافیایی

3- فعالیت مرورگرها

وقتی بدون VPN در وبگردی می‌کنید، ISP شما می‌تواند تمام فعالیت‌های شما را ببیند. این شامل تاریخچه جستجو، دانلودها و حتی سایت هایی است که بازدید می‌کنید. VPN داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند و آن‌ها را از طریق یک تونل امن هدایت می‌کند تا فعالیت مرور شما از هر کسی که سعی در جاسوسی دارد پنهان شود. این امر ردیابی وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید یا فایل‌هایی را که دانلود می‌کنید را برای هر کسی دشوار می‌کند. سپس می‌توانید با خیالی آسوده وب را مرور کنید و بدانید که هیچ‌کس نمی‌تواند کار شما را ببیند.

4- اطلاعات قابل شناسایی شخصی (PII)

هنگامی که از وب استفاده می‌کنید، اطلاعات شناسایی شخصی شما (PII) در معرض دید قرار می‌گیرد. این شامل مواردی مانند نام، آدرس ایمیل، آدرس فیزیکی و شماره تلفن شما می‌شود. هکرها می‌توانند به این داده ها دسترسی پیدا کنند و از آن برای اهداف مخرب مانند سرقت هویت یا کلاهبرداری استفاده کنند. یک VPN با رمزگذاری تمام داده‌های شما قبل از رسیدن به سرور در برابر این امر محافظت می‌کند، و این کار را برای هر کسی که سعی در دسترسی به اطلاعات شخصی شما دارد، حتی اگر به سرور دسترسی پیدا کند، دشوار می‌کند.

5- فعالیت تورنتینگ

تورنت (Torrenting) یک راه عالی برای دانلود سریع فایل‌های حجیم است، اما مجموعه‌ای از خطرات خاص خود را دارد. بدون VPN، ISP شما می‌تواند آنچه را که تورنت می‌کنید، ببیند و ممکن است از آن راضی نباشند. ISP ها اغلب سرعت تورنت‌ها را کاهش می‌دهند و حتی کاربرانی را که درگیر به اشتراک گذاری غیرقانونی فایل هستند، تعلیق می‌کنند.

یک VPN خوب می‌تواند به شما کمک کند فعالیت تورنت خود را پنهان کنید و از شما در برابر هرگونه عواقب قانونی محافظت کند. تمام داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند تا کسی نتواند آنچه را که دانلود می‌کنید ببیند. در صورت استفاده از VPN خوب، شناسایی و مسدود کردن فعالیت‌های تورنتینگ شما برای ISP ها آسان نخواهد بود.

فعالیت تورنتینگ

VPN چه چیزی را پنهان نمی‌کند؟

یک VPN مزایای زیادی را در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت آنلاین دارد، اما محافظت کامل از حریم خصوصی را ارائه نمی‌دهد، زیرا هنوز مواردی وجود دارد که VPN نمی‌تواند آن‌ها را پنهان کند.

1- فعالیت‌های حساب

VPN می‌تواند ترافیک وب شما را رمزگذاری کند، آدرس IP شما را مخفی کند و موقعیت مکانی شما را جعل کند، اما نمی‌تواند از شما در برابر ردیابی توسط سرویس‌های آنلاین محافظت کند. هنگامی که برای یک وب سایت یا یک سرویس آنلاین ثبت‌نام می‌کنید، شرکت همچنان می‌تواند فعالیت‌های شما را در پلتفرم خود پیگیری کند. بنابراین، اگر از جی‌میل، فیس‌بوک یا توییتر با فعال بودن VPN استفاده می‌کنید، فعالیت‌های حساب شما واقعاً پنهان نمی‌شوند.

2- اطلاعات پرداخت

فعال کردن VPN می‌تواند از شما در برابر هکرها و جاسوسان محافظت کند، اما نمی‌تواند شما را در برابر کلاهبرداری مالی محافظت کند. وقتی با کارت اعتباری یا پی پال خرید آنلاین انجام می‌دهید، شرکت همچنان می‌تواند به اطلاعات پرداخت شما دسترسی داشته باشد. حتی اگر از VPN استفاده می‌کنید، مهم است که هنگام خرید آنلاین اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید و همیشه از یک روش پرداخت امن استفاده کنید.

3- بدافزارها و ویروس ها

VPN می‌تواند کارهای زیادی را برای محافظت از سیستم شما در برابر نفوذگران انجام دهد، اما آیا توانایی این را دارد که از شما در برابر بدافزار محافظت کند؟ متأسفانه، استفاده از VPN در هنگام مرور در اینترنت نمی‌تواند از آلوده شدن دستگاه شما به بدافزار یا ویروس جلوگیری کند. در واقع می‌تواند اوضاع را بدتر کند زیرا یک VPN می‌تواند شما را از طریق شبکه‌های نامعتبر که می‌تواند حاوی نرم افزارهای مخرب باشد هدایت کند.

حتی اگر از VPN استفاده می کنید، اگر می‌خواهید از حملات مخرب در امان بمانید، همیشه مهم است که یک برنامه آنتی ویروس خوب روی دستگاه خود نصب کنید.

4- آدرس MAC دستگاه

VPN شما می‌تواند آدرس IP شما را پنهان کند، اما نمی‌تواند آدرس MAC (کنترل دسترسی رسانه) دستگاه شما را پنهان کند. این یک شناسه منحصر به فرد است که به هر دستگاه در یک شبکه اختصاص داده شده است و می‌تواند برای ردیابی فعالیت‌های شما استفاده شود.

آدرس MAC دستگاه

5- مصرف داده

ISP شما همچنان می‌تواند میزان داده‌ای را که استفاده می‌کنید را ببیند، حتی اگر از VPN استفاده می‌کنید. همچنین، برخی از ISP ها دارای محدودیت‌های داده‌ای هستند که میزان مصرف داده در هر ماه استفاده کنید محدود می‌کند، و این محدودیت‌ها همچنان اعمال خواهند شد حتی اگر از VPN استفاده می‌کنید.

برای حفظ حداکثر حریم خصوصی از VPN استفاده کنید

اگر می‌خواهید در هنگام مرور اینترنت از حداکثر حریم خصوصی و امنیت لذت ببرید، VPN بهترین راه برای رفتن است. این می‌تواند به محافظت از داده‌های شخصی شما در برابر هکرها کمک کند، آدرس IP شما را از جاسوسان پنهان کند، ترافیک وب شما را رمزگذاری کند و محدودیت‌های جغرافیایی را دور بزند.

اما مهم است که به یاد داشته باشید که حتی با فعال بودن VPN، مواردی وجود دارد که VPN نمی‌تواند پنهان کند. اگر می‌خواهید واقعاً ناشناس بمانید و فقط به VPN وابسته نباشید، حتماً اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *