پلی‌استیشن با Access Controller، بازی کردن را برای گیمرهای معلول، لذت‌بخش می‌کند

اوغر
اشتراک‌گذاری در:
Access Controller پلی استیشن

سونی در اوایل سال جاری یک کیت کنترلر قابل تنظیم برای پلی استیشن 5 ساخته است که برای بازیکنان دارای معلولیت طراحی شده است. Access Controller دارای دکمه‌های بزرگ و قابل تعویض است و بازیکنان می‌توانند چیدمان دکمه‌ها را مطابق با نیاز خود تنظیم کنند. این کنترلر همچنین روی یک میز یا دسته ویلچر قرار می گیرد و استفاده و دسترسی به تمام دستورات را آسان تر می کند. Access هم‌اکنون قابل پیش‌سفارش است و در تاریخ 6 دسامبر با قیمت 90 دلار عرضه خواهد شد.

آلوین دانیل، مدیر ارشد برنامه فنی در سونی اینتراکتیو اینترتینمنت، گفت که اگر کنترلر مناسب معلولین در دسترس نباشد، داشتن بازی‌ها و کنسول‌های مناسب معلولین کافی نیست.

دانیل گفت: «استودیوی پلی‌استیشن ما با هر عنوان کار شگفت‌انگیزی انجام داده است و واقعاً مرزها را تا حد امکان برای بازی‌های مناسب معلولین، جابجا کرده است.»

Access Controller، دایره‌ای است و دارای دکمه‌هایی در دور تا دور آن است و همچنین جوی استیک در کنار دسته قرار دارد. دکمه‌های این کنترلر را می‌توان در هر حالتی چید، بنابراین می توانید آن را طوری تنظیم کنید که به بهترین نحو متناسب با نیازها و تحرک شما باشد. همچنین دارای چهار پورت Expansion است تا بازیکنان بتوانند هر گونه کنترل یا لوازم‌جانبی اضافی را به آن متصل کنند.

تیم پلی‌استیشن با مشاورانی در این زمینه همکاری کرد تا اطمینان حاصل شود که کنترلرها با توجه به نیازهای مختلف طراحی شده‌اند. جزئیات جدا جدا و به دقت در نظر گرفته شده و ارزیابی شده است. از فرآیند جعبه‌گشایی (که به لطف یک سری حلقه‌ها و طرح‌بندی ساده، می‌توان با یک دست انجام داد) تا دکمه‌ها که مغناطیسی هستند و همچنین امکان تعویض اشکال و اندازه‌های مختلف ،بدون افتادن آن‌ها، از جمله این موارد است.

سزار فلورس، مشاور دسترسی‌پذیری که در کنار تیم Access Controller کار می‌کرد، می‌گوید: «به‌عنوان فردی که معلول است، هزاران تجهیزات مناسب معلولان به شما داده می‌شود که حس پزشکی دارند؛ احساس می‌کنید چیزی از بیمارستان است. او می‌گوید آن‌چه که این کنترلر پلی‌استیشن را متمایز می‌کند این است: “اگر به هر یک از آن دکمه ها دقت کنید، X، مربع‌ها و مثلث‌های کوچکی وجود دارد که بسیار خاص است. این تفاوت دقیقاً در اینجاست، زیرا واقعاً باعث می‌شود که احساس کنم که من هستم. من فقط به بازی می‌روم.”

Access Controller با قیمت 90 دلار به فروش می رسد — حدود 20 دلار بیشتر از کنترلر بی‌سیم DualSense و با عمر باتری مشابه.

مایکروسافت همچنین یک کنترلر تطبیقی 100 دلاری Xbox را در سال 2018 مناسب برای گیمرهای معلول منتشر کرد.

پلی استیشن به لیست رو به رشدی از برندها و شرکت هایی می پیوندد که در سال های اخیر خدمات دسترسی‌پذیری خود را گسترش داده اند. اپل ویژگی‌هایی مانند People Detection را منتشر کرده است که به کاربران نابینا و کم‌بینای آیفون و آی‌پد اجازه می‌دهد تا بدانند افراد چقدر به آن‌ها نزدیک هستند، و Live Captions در iPhone، iPad و Mac به افراد کمک می‌کند صدا و تصویر را در FaceTimeدنبال کنند. و جریان رسانه در همین حال، گوگل از ویژگی‌هایی مانند Live Transcript رونمایی کرده است که رونویسی گفتار به متن همزمان را برای افراد ناشنوا یا کم شنوا ارائه می‌دهد و Guided Frame که به کاربران نابینا و کم‌بینای پیکسل کمک می‌کند سلفی بگیرند.

این تغییر بزرگ‌تر نشان‌دهنده افزایش آگاهی در مورد اهمیت دسترسی در همه چیز از فناوری گرفته تا بازی است. یک تغییر خوشایند برای بسیاری از افراد جامعه.

فلورس، مشاور دسترسی، گفت: «وقتی معلولیت دارید، نمی خواهید به شما یادآوری شود که معلول هستید. به خصوص هنگام بازی»

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *