10 مورد از بزنگاه‎های تاریخی موبایل سامسونگ

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
اتفاقات بزرگ در تاریخ گوشی های سامسونگ

در چشم انداز موبایل مدرن، نام‌های بسیار کمی وجود دارد که می‌توانند در بالای فهرست‌ها بنشینند. در حالی که اپل ممکن است با خط تولید آیفون در ایالات متحده سلطنت کند، سامسونگ حضور قابل توجهی در داخل و خارج از کشور دارد. این غول فناوری کره جنوبی برای مدت طولانی‌تری نسبت به اپل، دستگاه‌های تلفن همراه می‌سازد. علاوه بر این، محصولات آنها بیشتر به‌دلیل نوآوری شناخته می‌شوند، البته نه همیشه برای بهترین. تاریخچه حضور سامسونگ موبایل در این صنعت فراز و نشیب‌های زیادی دارد، اما بدون شک لحظات بسیار بزرگی را رقم زده است.

تاریخ سامسونگ سرشار از لحظات کلیدی است که هم برای این شرکت و هم برای صنعت گسترده‌تر، تأثیرگذار بوده است. در میان تاریخ طولانی سامسونگ موبایل، برخی از لحظات بهترین یا بدترین لحظات تاریخ آن‌ها هستند.

1988: اولین تلفن همراه سامسونگ

1988: اولین تلفن همراه سامسونگ


آنها قبل از ظهور گوشی های هوشمند تلفن های همراه زیادی تولید کردند. در سال 1988، سامسونگ SH-100 را عرضه کرد، اولین حمله خود به دنیای تلفن‌های همراه. از آنجایی که چشم انداز فناوری در حال تحول بود، این دستگاه ورود سامسونگ به قلمرویی را نشان داد که هویت آینده آن را مشخص می‌کند.

SH-100 اولین تلفن همراهی بود که در کره جنوبی ساخته شد. SC-1000 خودش یک تلفن همراه بود. با این حال، کاملاً متحرک نبود. بلکه برای استفاده در خودروها ساخته شده بود.

2001: اولین گوشی هوشمند سامسونگ

اولین گوشی هوشمند سامسونگ 2011

وقتی به گوشی هوشمند سامسونگ فکر می‌کنید، بلافاصله به سری گلکسی به ذهن‌تان می‌رسد. برای مدت طولانی در بازار تلفن‌های آمریکا، همیشه بازی اپل، سامسونگ و هر شرکت دیگری وجود داشت. با این حال، گلکسی تمام آن چیزی نیست که سامسونگ تا به حال در حوزه گوشی‌های هوشمند ساخته است.

مدت ها قبل از ورود آیفون، در سال 2001، سامسونگ از اولین گوشی هوشمند خود با نام Samsung SPH-I300 رونمایی کرد. این گوشی هوشمند با سیستم عامل Palm OS، سنگ محک اولیه در مسیر طولانی تاریخ گوشی‌های هوشمند بود.

در نگاه اول، SPH-I300 شکلی آشنا را ارائه کرد که شبیه سایر تلفن های آجری شکل موجود در بازار بود. با این حال، ادغام یک صفحه نمایش لمسی، ویژگی که کمی بیش از حد جلوتر از زمان خود بود، بزرگترین نقطه تفاوت دستگاه را مشخص کرد.

اگرچه SPH-I300 ممکن است با استانداردهای امروزی ابتدایی به‌نظر برسد، اهمیت آن در سال 2001 قابل اغراق نیست. با این حال، مانند سایر فناوری‌های پیشرو، SPH-I300 با چالش‌هایی روبرو بود. بازار گوشی‌های هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی خود بود و انتظارات مصرف کنندگان به سرعت در حال تغییر بود. سرمایه‌گذاری سامسونگ در عرصه گوشی های هوشمند گواهی بر تمایل آن برای آزمایش چیزهای جدید در بازار بود.

2009: شروع سامسونگ به استفاده از اندروید

شروع سامسونگ به استفاده از اندروید 2009

در سال 2009، سامسونگ سیستم عامل اندروید را پذیرفت، تصمیمی محوری که پایه و اساس نقش اصلی آن را در بازار گوشی‌های هوشمند پایه‌ریزی کرد. Samsung Galaxy I7500 آغاز رابطه سامسونگ با اندروید و سری گوشی‌های گلکسی بود.

اولین سفر سامسونگ به اکوسیستم اندروید تجربه‌ای همه‌کاره و کاربرپسند را برای کاربران فراهم کرد. مهمتر از آن، جایگزینی برای محبوبیت رو به رشد آیفون ارائه کرد. این دستگاه دارای صفحه نمایش 3.2 اینچی AMOLED بود که در آن زمان یک شگفتی فناوری بود و تجربه بصری پر جنب و جوش و همه جانبه‌ای را به کاربران ارائه می‌داد.

فروشگاه Google Play، که در آن زمان به نام بازار اندروید شناخته می‌شد، دروازه‌ای به تعداد بی‌شماری از برنامه‌های کاربردی ارائه کرد و گوشی‌های هوشمند را از ابزارهای ارتباطی به رایانه‌های جیبی همه‌کاره تبدیل کرد. ورود گلکسی I7500 به اندروید، آغاز سفر سامسونگ به سمت سفارشی‌سازی و بهینه‌سازی بود. رابط کاربری TouchWiz سامسونگ، لایه‌ای در بالای اندروید، سطحی از شخصی‌سازی را معرفی کرد که به مشخصه دستگاه‌های آینده آن تبدیل شد.

گلکسی I7500 یک پله بود، اما یک پله بسیار بزرگ در تاریخ دستگاه‌های تلفن همراه سامسونگ.

2009: اولین ساعت هوشمند سامسونگ

اولین ساعت هوشمند سامسونگ

در سال 2013، سامسونگ با معرفی Samsung Galaxy Gear به حوزه فناوری پوشیدنی جهش کرد و اولین بار این شرکت از سری ساعت‌های هوشمند فعلی خود بود که از آن زمان به نام Galaxy Watch معروف شد. با این حال، این اولین ساعت هوشمند آنها نبود. قبل از Samsung Galaxy Gear، سامسونگ S9110 در سال 2009 وجود داشت.

در آن زمان، این دستگاه به‌عنوان «تلفن ساعت» شناخته می‌شد. S9110 شش سال قبل از اولین اپل واچ عرضه شد.

این دستگاه شبیه ساعتی بود که در فیلم جیمز باند نشان داده شد. مجهز به یک قطعه تلفن بزرگ که از کناره‌ی ساعت بیرون می‌زد.

2012: سامسونگ فبلت را اختراع کرد

فبلت سامسونگ

زمانی به صفحه نمایش گوشی‌های غول پیکر می‌خندیدند. و باور کنید یا نه، یک «صفحه نمایش تلفن به‌طرز خنده‌دار بزرگ» زمانی یک صفحه نمایش 5.3 اینچی داشت. این اندازه صفحه نمایش Samsung Galaxy Note اصلی، اولین «فبلت» بود. امروز می‌توان گلکسی نوت را به‌عنوان یک پیشگام فوق العاده دانست. در بازاری که زمانی وسواس زیادی به عرضه گوشی‌های فشرده‌تر داشت، سامسونگ اولین سازنده بزرگی بود که گوشی‌های هوشمند را دقیقاً برعکس (یعنی بزسامسونگ فقط یک دستگاه را اختراع نکرده بود.

سامسونگ فقط یک دستگاه را اختراع نکرده بود. این یک تغییر فرهنگی را شعله‌ور کرده بود که در نهایت منجر به تولید تلفن‌های بسیار بزرگتر می‌شد. در حالی‌که عرضه گلکسی نوت یک نقطه بزرگ غیرقابل انکار در تاریخ سامسونگ است، همچنین یک نقطه بزرگ در تاریخ گوشی‌های هوشمند به‌طور کلی است.

2012: سامسونگ پرفروش‌ترین گوشی هوشمند خود را تا به امروز عرضه کرد

پرفروش‌ترین گوشی هوشمند در تاریخ سامسونگ


سال 2012 فقط سال نوت برای سامسونگ نبود، زیرا بزرگترین عرضه گوشی هوشمند در تاریخ این شرکت را نیز رقم زد. در سال 2012، سامسونگ گلکسی اس III عرضه شد، گوشی هوشمندی که نه تنها ماهیت فناوری‌های پیشرفته را به تصویر می‌کشد، بلکه تبدیل به پرفروش‌ترین گوشی هوشمند در تاریخ سامسونگ می‌شود.

این گوشی هوشمند دارای یک صفحه نمایش 4.8 اینچی Super AMOLED بود که تفاوت چندانی با مدل‌های قبلی خود نداشت، اما ظاهر این گوشی بسیار متفاوت از گلکسی اصلی و گلکسی S II بود.

استراتژی بازاریابی و انتشار Galaxy S III باعث شد که سامسونگ این دستگاه را نه تنها به عنوان یک گجت بلکه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره کاربران قرار دهد. شعار «طراحی شده برای انسان ها، با الهام از طبیعت» طنین انداز شد و بر رویکرد انسان محوری به فناوری تأکید کرد. رویدادهای راه اندازی جهانی و کمپین های بازاریابی سر و صدایی ایجاد کرد که Galaxy S III را در کانون توجه قرار داد.

محبوبیت Galaxy S III را می‌توان با یک آمار کلیدی خلاصه کرد: در سه ماهه سوم سال 2012، فروش آن از iPhone 4S در جهان پیشی گرفت. این دستگاه اکنون به‌راحتی به‌عنوان پرفروش‌ترین گوشی هوشمند سامسونگ جای گرفته است.

2014: سامسونگ edge را روانه بازار کرد

سامسونگ edge


با تغییر اندازه صفحه نمایش گوشی هوشمند، زمان آن رسیده بود که سامسونگ بُعد سوم را با Samsung Galaxy Note Edge امتحان کند. متمایزترین ویژگی گلکسی نوت اج صفحه نمایش منحنی آن بود که در سمت راست دستگاه شیب دار بود و یک “لبه” ایجاد می‌کرد که طیف وسیعی از پنل‌ها و میانبرهای تعاملی را در خود جای می داد. کاربران می‌توانند پنل‌های لبه را سفارشی کنند تا دسترسی سریع به برنامه‌ها، اعلان‌ها و سایر اطلاعات را بدون ایجاد مانع در صفحه اصلی فراهم کنند.

پس از عرضه گلکسی نوت اج، سامسونگ گلکسی اس 6 اج و گلکسی اس 7 اج را عرضه کرد. هر دو دستگاه از صفحه نمایش خمیده برخوردار بودند، اما نام Edge هرگز به سری گلکسی نوت باز نمی‌گردد. در نهایت اس 7 اج در بین دو نسخه گلکسی اس اج کاملاً شناخته شده بود.

2016: عرضه و فراخوان گلکسی نوت 7 سامسونگ

گلکسی نوت 7 سامسونگ 2016

بزنگاه تاریخی، به دلیل خوبی به اندازه آن بزنگاه نیست. هیچ نمونه‌ای بهتر از شکست تلفن همراه سامسونگ با عرضه گلکسی نوت 7 سامسونگ وجود ندارد. گلکسی نوت 7 کمی مشکل گرمایش داشت. این مشکل منجر به آتش گرفتن بسیاری از تلفن‌ها و انفجار شد. ویدئویی از مواردی از مشکل گلکسی نوت 7 در فضای مجازی منتشر شد. این بحران تأثیر عمیقی بر سامسونگ گذاشت و باعث آسیب به شهرت و مشکلات مالی شد.

بررسی ها نشان داد که این مشکل ناشی از نقص در طراحی باتری است که منجر به گرم شدن بیش از حد و در برخی موارد احتراق می‌شد.

در نهایت، سامسونگ تا جایی پیش رفت که گلکسی نوت 7 باقیمانده در ایالات متحده را که جمع آوری نشده بود، جمع آوری کرد.

2019: سامسونگ اولین دستگاه تاشو خود را عرضه کرد

اولین گوشی تاشو سامسونگ 2019


سامسونگ پس از پیشگامی در این فبلت هفت سال قبل، یک گوشی‌ تاشو به بازار آورد. در سال 2019، سامسونگ گلکسی فولد عرضه شد. گلکسی فولد یک انحراف عظیم از طراحی معمولی گوشی‌های هوشمند بود و دارای نمایشگر تاشو 7.3 اینچی Infinity Flex بود که می‌‍توانست به‌طور یکپارچه از یک گوشی جمع و جور به یک تبلت تبدیل شود.

مشکلات مداومی وجود داشت که بازبین‌ها محافظ صفحه‌نمایش را جدا می‌کردند که بر روی صفحه‌نمایش داخلی قرار داشت و تحت هیچ شرایطی قرار نبود حذف شود. متأسفانه، سامسونگ واقعاً محافظ صفحه را به‌عنوان چیزی که نباید حذف کرد.

این شرکت انتشار رسمی را به تعویق انداخت و تنظیمات طراحی لازم را برای رفع نگرانی‌ها انجام داد. پس از عرضه مجدد، گلکسی فولد با نقدهای مثبت روبرو شد. البته باز هم مشکلات خودش را داشت. یکی از مسائل مهم این بود که نمایشگر بیرونی افتضاح بود. به‌طرز عجیبی کوچک بود و قطعاً چیزی نیست که بسیاری از کاربران بتوانند از صفحه نمایش داخلی استفاده کنند.

2020: سامسونگ آخرین گوشی نوت خود را عرضه کرد

آخرین گوشی نوت سامسونگ 2020

در سال 2020، سامسونگ با عرضه گلکسی نوت 20 سامسونگ با یک سری نماد خداحافظی کرد و پایان دوره گلکسی نوت را رقم زد. این سری مترادف با بهره‌وری، نوآوری و قلم S Pen شده بود و میراثی را ایجاد کرد که اثری پاک نشدنی در چشم‌انداز گوشی‌های هوشمند بر جای گذاشت. در حالی که این فبلت بزرگ به‌طور کامل از خط تولید سامسونگ ناپدید نمی‌شود، با هر دو خط گلکسی اس اولترا و گلکسی زد فولد جای آن را گرفتند، پایان خط تولید گلکسی نوت همچنان تغییر قابل توجهی را برای سامسونگ رقم زد.

سری گلکسی نوت با تاکید بر بهره‌وری و نوآوری، برای همیشه جایگاه ویژه‌ای در قلب علاقه‌مندان به فناوری خواهد داشت. اگرچه این محصول اکنون محصول گذشته است، اما میراث ماندگار آن در خط تولید سامسونگ و دنیای گسترده تر تلفن‌های هوشمند هنوز هم تا به امروز دیده می‌شود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *