،

ChatGPT Plus یا Perplexity کدام ربات چت هوش مصنوعی بهتر است؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
ChatGPT Plus یا Perplexity

این طبیعی است که بیشترین اعتبار و رونق هوش مصنوعی در اختیار OpenAI است، زیرا برای اولین بار درهای ورود به این فناوری را برای شرکت‌های دیگر باز کرده است. Perplexity (پرپلکسیتی) مبتنی بر فناوری GPT OpenAI است اما به طور خاص به عنوان یک ربات چت آموزش داده شده است.

با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید این دو را در مقوله‌های مختلف (مانند فناوری پایه، کیفیت پاسخ‌دهی و پایداری) در مقابل یکدیگر قرار دهیم تا مشخص کنیم کدام یک برای دستیار چت/تحقیق مجازی شما آموزش دیده شده‌اند.

 

1- فناوری (GPT-3 در مقابل GPT-4)

تفاوت در مدل زبان تا حد زیادی بزرگترین شکاف بین دو ربات چت است. Perplexity از مدل GPT-3، نسل قبلی مدل زبان OpenAI استفاده می‌‌کند. در حالی که توسط GPT-3.5 و GPT-4 جایگزین شده است، اما هنوز یک ابزار قدرتمند برای تولید متن منسجم و مرتبط با موضوعات است.

ChatGPT Plus (نسخه پولی چت ربات OpenAI رایگان، ChatGPT) به شما امکان دسترسی به مدل‌های زبان جدیدتر، GPT-3.5 (که اساساً یک نسخه پیشرفته از GPT-3) وGPT-4  است. این بر روی یک مجموعه داده مشخص و بعضاً وسیع آموزش داده شده است، و آن را دقیق‌تر و قادر به درک درخواست‌های پیچیده می‌کند.

GPT-4 با قابلیت‌های چند وجهی که آن را قادر به درک تصاویر و متن می‌کند، این پیشرفت‌ها را حتی بیشتر هم می‌کند. همچنین درک بهتری از زمینه موضوع دارد و مهارت‌های حل مسئله را افزایش می‌دهد و آن‌را با خلاقیت بهتر و پاسخ‌های ایمن‌تر ترکیب می‌کند و بدیهی است که GPT-4 بسیار چشم‌گیرتر از نسخه قبلی خود است.

2- عملکرد

هر دو ابزار از نظر عملکرد متفاوت هستند. دانش ChatGPT محدود به داده‌هایی است که بر روی آن‌ها آموزش دیده است. اما نقطه قوت آن در توانایی آن برای درگیر شدن در مکالمات طبیعی با شما است که ممکن است برای برخی از برنامه‌ها مفیدتر باشد. از سوی دیگر، Perplexity بیشتر یک موتور جستجو است که پیشنهادات و منابعی را در پاسخ به سوالات شما ارائه می‌دهد. این برای جستجوی وب در لحظه و در واقع برای ارائه اطلاعات به‌روز در مورد موضوعات مختلف طراحی شده است. با این حال، مهارت های مکالمه کمی ضعیف‌تر دارد. ChatGPT مطمئناً از این نظر اصلاح شده‌تر است.

برای نشان دادن تفاوت در عملکرد، از هر دو ربات چت خواستند تا در مورد بهترین گوشی‌های هوشمند اندرویدی منتشر شده در سال 2022 به ما بگویند.

ChatGPT پاسخی مفصل ارائه کرد و دلیل خود را توضیح داد، اما هیچ پیوندی به یک مرجع خاص نداد. این به این دلیل است که چت بات قادر به جستجوی ساختاریافته در وب نیست!

سپس از Perplexity همان درخواست را کردند و هوش مصنوعی پرپلکسیتی لینک‌هایی را به بهترین تلفن‌های هوشمند اندرویدی منتشر شده در سال 2022 در اختیار قرار داد. حتی منابعی را برای این تصمیم خود ارائه کرد، اما درباره انتخاب‌های خود توضیحی نداد، که جنبه مهمی از راهنمایی خرید به حساب می‌آید.

(GPT-3 در مقابل GPT-4)

3- قیمت

ChatGPT Plus برای خدمات خود 20 دلار در ماه (که ممکن است برای خیلی ها زیاد به نظر نرسد) هزینه دریافت می‌کند. از طرف دیگر، Perplexity کاملاً رایگان در دسترس است و در نگاه اول، با این مدل تجاری خود کاملاً تهاجمی به نظر می‌رسد. و امکان آن بسیار زیاد است که در آینده سعی کند از این سرویس درآمدزایی کند.
با تمام این اوصاف، می‌توان از نسخه رایگان ChatGPT استفاده کرد. بسیار خوب کار می‌کند اما به شما امکان دسترسی به GPT-4 را نمی‌دهد. OpenAI پول زیادی را صرف نگهداری ربات چت خود می‌کند، بنابراین باید به نحوی از آن درآمد کسب کنند.

با این وجود ChatGPT Plus هنوز ارزش هزینه را دارد، به خصوص اگر می‌خواهید به GPT-4 دسترسی داشته باشید و به ویژگی های جدید دسترسی داشته باشید. در رابطه با قیمت هیچ برنده مشخصی وجود ندارد، زیرا Perplexity نیز با توجه به رایگان بودن آن ارزش امتحان کردن را دارد.

 

4- پاسخ دهی

برای مقایسه عملکرد از نظر پاسخ‌های داده شده، یک سری آزمایش بین دو چت ربات انجام داده شده. برای تحلیل بهتر، سؤالات یکسانی را به هر دو مدل زبان ارائه شد. آزمایش‌ها نشان داد که ChatGPT Plus با ارائه پاسخ‌های دقیق و واضح به طور مداوم از Perplexity بهتر عمل می‌کند. علاوه بر این، توانایی برتر در ارائه پاسخ‌های مستدل و مفصل را هم نشان داد.
Perplexity پاسخ‌هایی با کیفیت مناسب داد، اما فاقد شفافیت، وضوح و جزئیات ارائه شده توسط ChatGPT Plus بود. با این حال، توانست ادعاهای خود را با منابع مناسب تأیید کند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که ChatGPT Plus در مقایسه با Perplexity در ارائه پاسخ‌های آموزنده و روشنگر کوشا تر است. از طرف دیگر، Perplexity می‌تواند در وب جستجو کند، به این معنی که در برخی موارد می‌تواند دقت بیشتری داشته باشد.

چت جی پی تی پلاس

 

5- سیستم عامل های پشتیبانی کننده

علیرغم اینکه ChatGPT Plus دارای نسخه پولی و پایگاه کاربری گسترده است، فقط برای وب در دسترس است. می‌توانید از ChatGPT از دستگاه iOS یا Android خود استفاده کنید، اما برنامه خاص و مناسبی برای تلفن همراه ندارد.

همچنین  در وب به عنوان یک اپلیکیشن برای کاربران آیفون در دسترس است. این بدان معناست که شما به راحتی می‌توانید مستقیماً از گوشی خود به یکی از قدرتمندترین موتورهای جستجو دسترسی داشته باشید. متأسفانه تا تاریخ نگارش این مقاله که اردیبهشت 1402 است، هنوز نسخه اندرویدی این برنامه وجود ندارد.

این را هم اضافه کنیم که برنامه Perplexity دارای یک ویژگی فرمان صوتی است که به کاربران اجازه می‌دهد درخواست‌ها را بدون نیاز به تایپ کردن ارسال کنند. به شکلی که راه هایی برای کنترل صدای شما با ChatGPT Plus وجود دارد اما عملاً قابلیت ارتباط صوتی هنوز در نسخه پلاس تکامل نیافته است.

 

6- سرعت و ثبات

از نظر سرعت، هر دوی ChatGPT Plus و Perplexity برابر هستند. طبیعتاً مدل GPT-4 ChatGPT کندتر از مدل GPT-3.5 است، اما در مقایسه با GPT-3 در Perplexity، تفاوت تقریباً ناچیز است. از بین همه این مدل‌ها، می‌توان گفت مدل پیش فرض  GPT-3.5 راحت و سریع‌تر است.

در مورد پایداری، باید گفت ChatGPT گاهی اوقات ظرفیت خود را کاهش می‌دهد. چون محبوب‌ترین ربات چت در حال حاضر است، بنابراین تقاضا بسیار زیاد است. خوشبختانه مشکلی در ثبات ندارد. خصوصاً اگر در نسخه پلاس اشتراک بخرید. اما پرپلکسی اصلا این ویژگی را ندارد.

 

7- مقایسه با بینگ

سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI به آن‌ها اجازه داد تا نسخه‌ای از GPT-4 را در بینگ بگنجانند. بینگ چت جدیدترین چت ربات/موتور جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌هاست و فراگیری آن بسیار چشمگیر بوده است. با دانلود اپلیکیشن Bing AI می‌توانید از آن در وب و گوشی استفاده کنید.

این برنامه مشابه Perplexity کار می‌کند، اما از مدل زبان جدیدتر GPT-4 استفاده می‌کند. این بدان معناست که بینگ چت در این میان بهترین است. می‌تواند به اطلاعات از اینترنت در زمان واقعی دسترسی پیدا کند، منابعی را ارائه دهد و مشکلات پیچیده را حل کند.

البته متأسفانه، در حال حاضر هنوز شبیه نسخه بتا است. مایکروسافت در این رویکرد خود محتاط عمل می‌کند و این بدان معناست که بینگ چت به سادگی به درخواست‌هایی که آن را «جنجال برانگیز» می‌داند پاسخ نمی‌دهد. با این حال، هنوز هم ارزش امتحان کردن را دارد زیرا رایگان است.

اپلیکیشن چت جی پی تی

ChatGPT Plus در مقابل Perplexity: دو چت ربات بسیار متفاوت

هر دوی این چت‌بات های هوش مصنوعی، یعنی ChatGPT Plus و Perplexity ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهند. اگر می‌خواهید پروژه‌های نوشتن، کدنویسی یا تحقیقاتی خود را ارتقا دهید، ChatGPT Plus همه کاره‌تر است و پاسخ‌های بهتری ارائه می‌دهد، Perplexity به همان اندازه مفید است زیرا می‌تواند در لحظه در داخل وب به جستجو می‌پردازد.

ChatGPT ممکن است به دلیل پاسخ‌های بهتر و توجه به جزئیات در مقایسه، برنده شود، اما توصیه می‌کنیم حداقل هر دوی آن‌ها را امتحان کنید. تصمیم خود شما مهم خواهد بود و در نهایت به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد.

 

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *