،

پشت درهای بسته چه گذشت؟ ماسک فاش کرد

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
ماسک و جلسه تصمیم‌گیری برای هوش‌مصنوعی

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، گفت در گردهمایی چهره‌های مهم فن‌آوری در شهر واشنگتن «توافق نظر بالایی» در مورد نیاز به اعمال مقررات بر هوش‌مصنوعی وجود داشت.

مارک زاکربرگ از متا، سوندار پیچای رئیس گوگل، بیل گیتس، مدیر عامل سابق مایکروسافت و ساتیا نادلا، مدیرعامل فعلی مایکروسافت نیز در این جلسه حضور داشتند.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، این نشست را ترتیبت داد هرچند که پشت درهای بسته انجام شد و علاوه بر رهبران بخش فن‌آوری، مدافعان حقوق مدنی هم در آن حضور داشتند.

از نکته‌های جالب این نشست که ایلان ماسک به آن اشاره کرده است این بود که منتقدان هوش‌مصنوعی، به اظهارات سم آلتمن، مدیر عامل «اوپن اِی‌آی»، شرکت آفریننده «چت جی‌پی‌تی» در ماه مه اشاره کردند و گفتند: شهادت وی در مقابل یک کمیته مجلس سنا و اشاره به ضعف‌های بالقوه فن‌آوری جدید خود نشان از این دارد که چندان نمی‌توان به هوش‌مصنوعی، خوش‎‌بین بود.

آن‌ها ادعا کردند که «چت جی‌پی‌تی» و سایر برنامه‌های مشابه در جواب به سوالات می‌توانند پاسخ‌های خیلی شبیه به انسان تهیه کنند – و این جواب‌ها می‌تواند به‌شدت نادرست باشد و دقیقاً مشکل همین‌جاست.

آقای آلتمن گفت: «فکر می‌کنم اگر این فناوری به خطا رود، ممکن است به جاهای بدی برسد… لازم است در این مورد به صراحت صحبت کنیم» و افزود: «ما می‌خواهیم با دولت کار کنیم تا مانع چنین پیشامدی شویم.»

یکی دیگر از دل‌نگرانی‌های مطرح‌شده در این نشست موضوع اخراج کارمندان، بی‌کاری تعدادی نیروی کار و البته راحت‌شدن کار کلاهبرداران در سوءاستفاده از اطلاعات ذکر شد.

ماسک در بخشی دیگر از سخنان خود خطاب به خبرنگاران که از او پرسیدند وخواستۀ وی به‌عنوان یکی از طرفداران هوش‌مصنوعی در این نشست چه بود؟ گفت: «من صراحتاً اعلام کردم که برای تصمیم‌گیری در مورد هوش‌مصنوعی نیاز به داور بی‌طرف داریم.»

او پس از آن به خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنم احتمالا شاهد اتفاقی خواهیم بود. البته نمی‌دانم در چه چارچوب زمانی یا دقیقا این اتفاق چگونه خود را نشان خواهد داد.»

تصمیم‌گیری دربارۀ آیندۀ هوش‌مصنوعی

بنا به گفتۀ ماسک، مارک زاکربرگ نیز در جلسه، خطاب به نمایندگان کنگره گفت « گنگره باید برای حمایت از نوآوری و (ایجاد) پادمان‌ها با هوش مصنوعی تمرکز کند نه تخریب و زیر سؤال بردن آن. بهتر است که استانداردها را آن دسته از شرکت‌های آمریکایی تعیین کنند که می‌توانند برای شکل دادن به این مدل‌ها در موضوعات مهم با دولت همکاری کنند نه این‌که دولت مانع و سدی بر سر راه توسعۀ علم شود.»

مایک راندز، سناتور جمهوری‌خواه، نیز با اعلام این مطلب که کنگره برای اقدام به زمان نیاز دارد تأکید کرد: «آیا ما آماده‌ایم الان از این‌جا بیرون برویم و قانون بنویسیم؟ به هیچ وجه. هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم.»

وی در حالی این سخنان را گفت که سناتور دموکرات، کُری بوکر با یک جمله، جناح و نظر خود را صراحتاً درخصوص استفاده از هوش‌مصنوعی بیان کرد آن هم زمانی که گفت: «دولت باید نقشی نظارتی داشته باشد اما تدوین قانون یک چالش خواهد بود.»

با این نشست و اقدامی که نمایندگان گنگره بر سر بقا یا کنترل هوش‌مصنوعی انجام داده‌اند معلوم نیست که آیندۀ ربات هوش‌مصنوعی به کجا خواهد رسید؟

هرچند یک خبرنگاری در پایان صحبت‌های ماسک با زبانی طنز گفت: «آن‌چه مسلّم است این است که دولت آمریکا شاید استفاده از هوش‎مصنوعی را در سرتاسر ایالت با کنترل و نظارت پیش ببرد اما قطعاً استفاده از آن را برای سایر مردم در هر نقطه‌ای از جهان به‌جز ایالت متحده، آزاد خواهد گذاشت و از آن طرفداری نیز خواهد کرد. چرا که برای تشخیص خوب یا بدبودن هوش‌مصنوعی کشورهای دیگر درجایگاه موردهای آزمایشگاهی بسیار کارآمد خواهند بود.»

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *