هوش‌مصنوعی Gemini، مکالمه‌های شما را نگه می‌دارد (حتی اگر آن‌ها را حذف کنید)

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
قدرت Gemini Ai در ذخیرۀ اطلاعات

هوش‌مصنوعی Gemini تا چه حد رازدار است؟! و تا کجا می‌توانید به آن اعتماد داشته باشید؟!

آیا تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که هوش‌مصنوعی Gemini ممکن است یک بک‌اپ از مکالمه‌های شما بگیرد؟

به‌تازگی، اسراری دربارۀ هوش‌مصنوعی Gemini منتشر شده است. اسراری که شاید دانستنش برایتان تعجب‌آور باشد.

با چشم‌های تیزبین مراقب هوش‌مصنوعی Gemini باشید

آیا شما رازهایی دارید که دوست ندارید کسی در مورد آن‌ها بداند؟ آیا به مکالمه‌هایی که در بستر فضای مجازی انجام می‌دهید خیلی اطمینان دارید؟ برخی افراد گمان می‌کنند که ربات‌های هوش‌مصنوعی برای رازداری بسیار مناسب و قابل اعتمادند درحالی که این‌گونه نیست.

حقیقت این است که هیچ‌کدام از دستیارهای جدید مبتنی بر هوش‌مصنوعی آن‌چنان که باید و شاید قابل اطمینان نیستند. زیرا شرکت های پشت این ابزارهای جدید احتمالا داده‌های شما را بسیار بیشتر از مدت زمانی که فکر می‌کنید نگه می‌دارند.

و ربات هوش‌مصنوعی Gemini یکی از آن‌هاست.

آشنایی کوتاه با هوش‌مصنوعی Gemini

آشنایی با هوش‌مصنوعی Gemini

Gemini نوعی از مدل‌های زبانی بزرگ چند وجهی ( multimodal large language models) است.

این مدل زبانی توسط گوگل دیپ‌مایند (Google DeepMind) توسعه یافته است و به‌عنوان جانشین LaMDA و PALM2 عمل می‌کند.

۶ دسامبر ۲۰۲۳ اعلام شد از ترکیب Gemini Ultra ، جمینی پرو و  Gemini Nanoرقیبی بزرگ و قدرتمند برای OpenAI و GPT4 به میدان آمده که بسیار قدرتمند است.

پیشنهاد مطالعه:  آیا هوش مصنوعی گوگل (Gemini) بهتر از ChatGPT است؟

گوگل، دربارۀ قابلیت‌های Gemini Ai توضیح می‌دهد

گوگل، به‌تازگی در مطلبی خطاب به استفاده‌کنندگان از ربات هوش‌مصنوعی Gemini نوشت: «این دستیار هوش‌مصنوعی که پیش‌تر با نام Bard شناخته می‌شد با نقدهای زیادی مواجه شده است؛ هرچند که بسیاری از افراد، آن را بالاتر از ChatGPT OpenAI می‌دانند؛ اما چنان‌چه قصد دارید از Gemini استفاده کنید حتماً پیش از هر چیزی، سیاست حفظ حریم‌خصوصی و قوانین مربوط به آن را مطالعه نمایید.»

این پیام چه معنایی دارد؟ آیا مشخص نیست که گوگل، به‌صراحت به کاربران هشدار می‌دهد نسبت به انتشار اطلاعات خود در بستر اینترنت حساس باشند؟ و یا اطلاعاتی را که نمی‌خواهند کسی درمورد آن‌ها بداند به ربات هوش‌مصنوعی یا Gemini نسپارند؟

پیشنهاد مطالعه: در مدت کوتاهی پس از انتشار، نشت داده‌های جمینی شناسایی شد

اطلاعات ردوبدل شده در Gemini AI تا چه مدت ماندگار است؟

اطلاعات ردوبدل شده در  هوش‌مصنوعی Gemini تا چه مدت ماندگار است؟

جالب است که در این مورد نیز، گوگل مطلبی منتشر کرد: “بسیاری از کاربران، با خوش‌خیالی گمان می‌کنند همین‌که اطلاعاتشان را پاک کردند همه‌چیز تمام شده است؛ و دیگر هیچ‌کس در هیچ‌کجا به آن‌ها دسترسی ندارد؛ درحالی‌که این‌گونه نیست.”

یکی از مدیران اجرایی گوگل در گفت‌وگویی با خبرنگار نیوزویک گفت: «گوگل، نه‌ تنها یک نسخه از مکالمه‌های شما را ذخیره می‌کند بلکه بسیاری از پرسش‌های شما را نیز برای کمک به بهتر شدن ابزارهای خود حفظ می‌کند. در واقع، هر چیزی که به Gemini می‌گویید ممکن است تا سه سال، توسط این شرکت نگه‌داری شود – حتی اگر تمام اطلاعات خود را از برنامه پاک کنید-.

گوگل از داوران انسانی برای بررسی نحوه استفاده از Gemini استفاده می‌کند و در زمانی که موارد، طبق برنامه پیش نمی‌رود هر تغییری که لازم باشد اعمال می‌کند. در دسترس نگه‌داشتن این اطلاعات برای کارکنان گوگل، به این معنی است که این غول فن‌آوری، حجم زیادی از داده‌های کاربران را در اختیار دارد.

پس از این به‌بعد هنگام استفاده از هوش‌مصنوعی Gemini به این جمله بیندیشید: “Gemini تا سه‌سال مکالمه‌های شما را در حافظۀ خود نگه می‌دارد؛ حتی اگر آن‌ها را پاک کرده باشید.”

پیشنهاد مطالعه: Gemini خاص ترین هوش مصنوعی جدید گوگل + ویدیو (زیرنویس فارسی)

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *