،

گوگل:دسترسی به هوش‌مصنوعی محدود می‌شود

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
کنترل گوگل بر محتوای هوش مصنوعی خود

بنابر اعلام رسمی گوگل، این شرکت به‌کمک Google-Extended به صاحبان وب‌سایت‌ها راهی جدید ارائه می‌دهد تا داده‌های آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و تاثیر وب‌سایت‌هایشان بر بهبود بارد و Vertex AI generative APIs” را بهتر کنترل کنند.

این غول فن‌آوری در خصوص اقدام جدید گفت: مدیر وب‌سایت با استفاده از Google-Extended برای کنترل دسترسی به محتوا در یک وب‌سایت می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا سایت او به مدل‌های هوش‌مصنوعی کمک کند تا در طول زمان دقیق‌تر و کارآمدتر شوند یا خیر.

Google-Extended، که بخشی از robots.txt است به‌طورخاص برای آموزش Bard و Vertex AI اعمال می‌شود که یکی از خدمات فضای ابری گوگل به اشخاص شخص ثالث است.

Google-Extended یک پروژه تحقیقاتی است که توسط Google AI در حال توسعه است. این پروژه روی توسعه زیرساخت‌ها و ابزارهایی برای تسهیل توسعه و استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ (LLMs) تمرکز دارد.

LLMs  مدل‌های یادگیری ماشینی‌اند که می‌توانند متن تولید کنند؛ زبان‌ها را ترجمه نمایند؛ انواع مختلفی از محتواهای خلاقانه را بنویسند و به پرسش‌های کاربران به روشی آموزنده پاسخ دهند.

این مدل‌های هوش‌زبانی درحال‌حاضر در بسیاری از محصولات گوگل مانند Google Search، Google Assistance و Google Translate به کار می‌روند. مدیر توسعه و برندینگ گوگل اعلام کرد: «این شرکت، ژوئیۀ امسال برای ایجاد یک ronots.txt فراخوان داده بود و دلیل این‌کار نیز نامه‌ها و درخواست‌های متعدد تولیدکنندگان محتوایی بود که اعلام کرده بودند خواستار انتخاب و کنترل بیشتر بر نحوه استفاده از محتوای‌شان در موارد استفاده از هوش مصنوعی مولد هستند. بنابراین ما فوراً دست‌به‌کار شدیم و این کار را یک گام مهم در ارائه شفافیت و کنترلی می‌دانیم که ما باور داریم تمام ارائه‌دهندگان مدل‌های هوش مصنوعی باید در اختیارمدیران سایت‌ها قرار دهند”

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *