،

تصویرآرایی گوگل برای گرامی‌داشت فردیناند برتیه

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

حتماً امروز تصویرآرایی صفحۀ اول گوگل را دیده‌اید. اما راز این تصویر و شخصیت پنهان در لابه‌لای لوگوی گوگل چیست؟

گوگل امروز از فردیناند بِرتیه، معلم و روشنفکر فرانسوی ناشنوایان تجلیل کرد. او یکی از اولین حامیان فرهنگ ناشنوایان بود آن هم در زمانی که اشخاص دارای تفاوت‌های شنوای از جامعه طرد شده بودند.

برتیه در چنین روزی در سال 1803 در ساون و لوآر فرانسه به دنیا آمد. او در 8 سالگی، شنوایی خود را از دست داد و ناچار برای ادامۀ تحصیل به مؤسسه ملی ناشنوایان در پاریس رفت.

والدین فردیناند امیدوار بودند که او مهارت‌های اولیه حرفه‌ای و سوادآموزی را بیاموزد تا بعدها بتواند به‌عنوان یک تاجر موفق زندگی خود را پیش ببرد.

برتیه در مدرسه پیشرفت کرد و از معلمان خود (مانند لوران کلرک) الهام گرفت تا در این مؤسسه به آموزش کودکانی بپردازد که با مشکلات شنوایی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. برتیه 27 ساله بود که یکی از استادان برتر و ارشد مؤسسۀ ملی ناشنوایان شد آن هم به خاطر ایده‌ها و مهارت‌هایش در آموزش کودکان.

در سال 1834، برتیه اولین ضیافت خاموش را برای فرانسوی‌های ناشنوا ترتیب داد. در سال‌های بعد، زنان، روزنامه‌نگاران و مقامات دولتی در این رویداد سالانه شرکت کردند. برتیه همچنین با موفقیت از دولت فرانسه درخواست کرد تا سازمانی ایجاد کند که منافع جامعه ناشنوایان را نمایندگی کند.

به این ترتیب سازمان‌ Société Centrale des Sourds-muets متولد شد. اولین گروه رسمی در نوع خود که به سازماندهی کلاس‌های آموزش بزرگسالان و تلاش‌ برای کمک متقابل به افراد مبتلا به مشکلات کمک کرد.

پس از تبدیل شدن به یک چهره عمومی از طریق ابتکارهای آموزشی، برتیه از شهرت تازه به دست آمده خود برای توجه به سایر افراد ناشنوایان و آموزه‌های الهام‌بخش استفاده کرد. او کتاب‌هایی نوشت درباره تاریخ زبان اشاره و زندگی‌نامه‌هایی درباره کسانی که برای حقوق ناشنوایان مبارزه می‌کردند و اغلب در آثارش به شاعران زبان اشاره به‌عنوان نویسنده اشاره می‌کرد. در همین حال، او Société Centrale des Sourds-muets را برای تبدیل شدن به یک سازمان جهانی تحت فشار قرار داد.

در سال 1849، برتیه نشان شوالیه دلا لژیون افتخار را دریافت کرد – اولین فرد ناشنوا که بالاترین نشان افتخار فرانسه را دریافت کرده است.

برتیه یکی از فعالان کلیدی حقوق ناشنوایان بود و تلاش‌های او آموزش و درک جامعه ناشنوایان و کم شنوایان را در سراسر اروپا و آمریکا ارتقا داد.

درحال‌حاضر، ضیافت‌های خاموش در سراسر جهان برگزار می‌شود و مخاطبان زیادی دارد.

گوگل در صفحۀ رسمی خود و در توضیح قدردانی از وی نوشت: «کار برتیه از آن جهت ارزش دارد که به افزایش آگاهی در مورد اهمیت زبان اشاره و فرهنگ ناشنوایان و ترویج استفاده از زبان اشاره در آموزش ناشنوایان کمک کرد. با تلاش‌های سخت Berthier، افراد ناشنوا و کم شنوا اکنون می‌توانند بیش از هر زمان دیگری از حقوق انسانی خود از جمله دسترسی به مراقبت‌های پزشکی و حق رانندگی وسایل نقلیه بهره‌مند شوند و حتی در ارتباط با گوگل، مشکلی نداشته باشند چون با فرهنگ‌سازی برتیه، هزاران نفر در سراسر دنیا، محتوای قابل درک و مخصوص این عزیزان را در گوگل به‌اشتراک گذاشته‌اند.

تولدت مبارک فردیناند برتیه!

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *