،

تکاپوی گوگل در 25 سالگی، برای شروع رقابت هوش‌ مصنوعی

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
هوش-مصنوعی-گوگل-لاگ‌مدیا

گوگل در این ماه 25 ساله می‌شود و خود را در یک چشم‌انداز فناوری جدید می‌‍بیند که از زمانی که بنیانگذاران لری پیج و سرگئی برین آن را در سال 1998 شروع کردند، به شدت تغییر کرده است. در آن زمان گوگل تنها یک موتور جستجو بود و چند ماه اول خود را در یک گاراژ راه‌اندازی شده بود.

17 سال از ورود رسمی کلمه گوگل به فرهنگ لغت می‌گذرد. در حال حاضر گوگل تلاش می‌کند خود را در جایگاه یک قطب در رقابت هوش مصنوعی قرار دهد، اما برخی می‌گویند که از این جنبش بزرگ عقب افتاده است.

موفقیت‌ها و شکست‌ها

ایمیل و گوشی‌های هوشمند، نرم‌افزار و سخت‌افزار، ماشین‌های بدون راننده، دستیارهای دیجیتال، یوتیوب و… گوگل صدها محصول و خدمات را تولید کرده (و به دست آورده است). اما همه آن‌ها به نتیجه نرسیده‌اند.

288 پروژه از کار افتاده در وب‌سایت Killed by Google فهرست شده‌اند، از جمله پلتفرم بازی Stadia و هدست واقعیت مجازی مقرون به‌صرفه Google Cardboard.

اکنون سوال این است که آیا گوگل می‌تواند حضور همه‌جانبه خود را در دنیای به‌سرعت در حال تکامل هوش مصنوعی حفظ کند یا خیر.

زمزمه‌هایی، از جمله از درون سازمان، مبنی بر عقب افتادن این شرکت در بعضی فناوری‌ها به گوش رسیده است. به نقل از سروس تکنولوژی سایت BBC، یک یادداشت فاش شده از یک مهندس گوگل در شبکه‌ها منتشر شده است که در آن اظهار شده است که این شرکت «چاشنی مخفی» هوش مصنوعی ندارد و در موقعیتی نیست که بتواند در این مسابقه برنده شود.

برای بسیاری از مردم، اولین باری که آگاهانه با هوش مصنوعی تعامل کردند و تحت تاثیر آن قرار گرفتند به شکل ChatGPT بود، چت ربات هوش مصنوعی ویروسی که در نوامبر 2022 در جهان منفجر شد. خالق آن OpenAI میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری از مایکروسافت دریافت کرده است که اکنون آن را روی محصولات خود از جمله موتور جستجوی بینگ و آفیس 365 بکار می‌‌برد.

ChatGPT لقب «قاتل گوگل» را به خود اختصاص داده است زیرا می‌تواند به یک سوال به جای ارائه صفحات و صفحات نتایج جستجو، به یک سوال پاسخ دهد.

بحث‌ احساسات واقعی

اساس یک چت بات یک مدل زبان بزرگ یا LLM است. یکی از LLM های اصلی گوگل لامدا نام داشت.

مهندسي كه روی آن كار مي‌كرد، متقاعد شد كه هوشيار است. او صفحاتی از مکالمات را منتشر کرد که ادعا می‌کرد حرف او را ثابت می‌کند. اینکه لامدا احساسات و افکار واقعی را به اشتراک می‌گذارد.

البته این دقیقاً همان کاری است که یک LLM برای انجام آن آموزش دیده است – تولید متنی واقعی شبیه انسان. گوگل به طور مداوم انجام کاری بیش از این را لامدا رد کرده است و این مهندس اخراج شد.

اما این موضوع باعث ایجاد سرفصل‌هایی در سراسر جهان شد و مدت‌ها قبل از اینکه بحث موضوعی باشد، عصبی شدن را در مورد هوش مصنوعی افزایش داد – سرفصل‌هایی که شاید گوگل ترجیح می‌داد بخشی از آن نباشد.

این شرکت قطعا تسلیم نشده است. در کنفرانس توسعه‌دهندگان IO در ماه می، گوگل 25 محصول جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد. در بیانیه‌ای در وب سایت خود، خود را «در خط مقدم پیشبرد مرزهای هوش مصنوعی» اعلام می‌کند. این شرکت صاحب شرکت پیشرو هوش مصنوعی DeepMind مستقر در بریتانیا است که برنامه هوش مصنوعی AlphaFold آن پتانسیل بالایی برای کشف داروهای جدید دارد.

در ماه آگوست، Chirag Dekate، از شرکت تحلیلی Gartner، در رویداد آینده نگر Google Next شرکت کرد، که به گفته او همه چیز در مورد هوش مصنوعی بود.

او گفت: «گوگل در حال آماده شدن برای رهبری در اقتصاد نوظهور هوش مصنوعی است.

سلاح نه چندان محرمانه

کارولینا میلانسی، تحلیلگر شرکت Creative Strategies، نیز فکر می‌کند که نباید به این سرعت هوش مصنوعی گوگل را حذف کنیم.

او می‌گوید: فرصت برای آن‌ها در هوش مصنوعی هم در سمت مصرف کننده و هم در سمت شرکت مهیا است.

او استدلال می‌کند که سلاح نه چندان محرمانه هوش مصنوعی گوگل می‌تواند در تجارت ابری موفق آن نهفته باشد. شرکت‌های ابری دسترسی به شبکه‌های عظیمی از رایانه‌ها و قدرت پردازشی را ارائه می‌دهند که از نظر لجستیکی برای اکثر شرکت‌ها داشتن یا خانه‌داری به تنهایی دشوار است.

او می‌گوید: Alphabet با توجه به تقاضای عظیم کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک برای به‌روزرسانی زیرساخت‌ها و فضای ذخیره‌سازی آماده برای چرخش از طریق بارهای کاری عظیم هوش مصنوعی، با کسب‌وکار Google Cloud خود را در مرکز انقلاب هوش مصنوعی قرار می‌دهد.

ممکن است هنوز هم کوچک‌ترین از سه ارائه‌دهنده بزرگ ابر، پس از خدمات وب آمازون و مایکروسافت آژور باشد – اما هنوز هم عملکرد خوبی دارد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *