چگونه هویت دیجیتالی خود را در دنیای اینترنت پنهان کنید

اوغر
اشتراک‌گذاری در:
حفاظت از هویت دیجیتالی

مرز بسیار باریکی بین هویت فیزیکی و هویت دیجیتالی ما وجود دارد.

هنگامی‌که برای یک شغل جدید درخواست می‌دهید، بسیاری از کارفرمایان حضور شما در رسانه‌های اجتماعی را ارزیابی می‌کنند تا مطمئن شوند که آیا شما کاندید مناسبی هستید یا خیر. تبلیغ‌کنندگان، اطلاعات عمومی در دسترس شما، نمایه‌های عمومی و سابقه جستجوی شما را برای بازاریابی هدفمند بررسی می‌کنند.

یک توییت اشتباه سال‌ها پیش یا یک عکس نامناسب فیس‌بوک می‌تواند آینده شغلی را از بین ببرد یا یک موقعیت شغلی را خراب کند.

این ایده وجود دارد که وقتی چیزی آنلاین است، جاودانه و تغییرناپذیر است و تقریبا غیرممکن است که بتوان آن را مهار کرد. قانون طلایی، ساده است: شما نباید هر چیزی را که نمی‌خواهید مادربزرگتان ببیند، در فضای مجازی قرار دهید، اگرچه گاهی اوقات شما کنترلی بر آنچه منتشر می‌شود ندارید.

سوء استفاده از اطلاعات یا تعقیب نیز ممکن است به‌عنوان دلایلی برای پاک کردن ردپای دیجیتال ما و در دست گرفتن کنترل دستگاه‌های ما باشد. اگر می‌خواهید کنترل حریم خصوصی و داده‌های آنلاین خود را در دست بگیرید و از هویت دیجیتالی خود محافظت کنید، این مراحل برای شروع هستند.

چگونه خود را از نتایج جستجوی اینترنتی حذف کنیم

1. گوگل و سایر موتورهای جستجو را بررسی کنید

موتور جستجوی گوگل، در میان سایر موارد، یک شمشیر دولبه است: در پاسخ به پرسش‌های جستجو، لینک‌ها و آدرس‌های وب‌سایت‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما اگر کنترل‌های مناسبی وجود نداشته باشد، سؤالات جستجوی شما می‌توانند برای اهداف بازاریابی فهرست‌بندی شوند. همچنین می‌توان از Google برای کشف دقیق اطلاعاتی که درباره شما در دامنه‌های عمومی است، استفاده کرد.

همه موتورهای جستجو نتایج یکسانی را نشان نمی‌دهند. برای داشتن نتایج جامع‌تر، موتورهای جستجوی دیگر مانند بینگ را امتحان کنید.

هنگامی‌که بدانید چه چیزی آنلاین است، می‌توانید شروع به حل مشکل کنید. یک جستجوی سریع برای نام کامل خود انجام دهید و دامنه‌های وب‌سایتی که شما را نشانه‌گذاری می‌کنند، لینک‌های حساب رسانه‌های اجتماعی، ویدیوهای YouTube و هر چیز دیگری که مورد علاقه شماست را یادداشت کنید.

موتور جستجوی DuckDuckGo هویت دیجیتالی شما را پنهان می‌کند

نکته: برای جلوگیری از ردیابی سؤالات جستجوی خود، به DuckDuckGo بروید. DuckDuckGo یک موتور جستجوی متمرکز بر حریم خصوصی است که درخواست‌های جستجوی شما را ثبت نمی‌کند تا از حفظ هویت دیجیتالی خود، اطمینان یابید.

2. ببینید آیا حق دارید به منظور حفاظت از هویت دیجیتالی اجازه استفاده از اطلاعات خود را ندهید

در اتحادیه اروپا، شهروندان می‌توانند درخواست حذف اطلاعات از نتایج جستجوی گوگل را داشته باشند. پس از پرکردن این فرم، درخواست‌ها توسط کارمندان Google به صورت موردی بررسی می‌شود. شما باید URL‌های خاصی را که می‌خواهید از فهرست حذف شوند و عبارت‌های جستجوی مربوط به این URL‌ها را ارائه دهید و باید توضیح دهید که چرا غول‌های فناوری باید با درخواست شما موافقت کند.

Google می‌گوید: «به طور کلی، بازبینی‌کننده بررسی می‌کند که چگونه اطلاعات ممکن است به نفع عموم افراد ‌باشد و این موضوع را در برابر حقوق شما تحت قانون حفاظت از داده‌های قابل اجرا ارزیابی می‌کند.» گوگل برای این کار به تعدادی از منابع مختلف مانند دستورالعمل‌های تدوین شده توسط تنظیم کننده‌های حفاظت از داده‌های اروپایی نگاه می‌کند.

ممکن است Google هر درخواستی را برای حذف پیوندهای مربوط به شما نپذیرد. دلایل ارائه شده برای امتناع از این کار عبارتند از: دلایل فنی، URLهای تکراری، اطلاعاتی که «به شدت در جهت منافع عمومی» تلقی می‌شوند، و اینکه آیا محتوای موجود در یک صفحه وب به زندگی حرفه‌ای، محکومیت‌های گذشته، موقعیت‌های شغلی یا محتوای خودنگاشته مربوط می شود یا خیر.

در زمان نگارش این مقاله، گوگل در مجموع کمتر از 1.4 میلیون درخواست حذف از فهرست و حدود 5.4 میلیون درخواست حذف URL به منظور حفظ هویت دیجیتالی دریافت کرده است.

اگر ساکن ایالات متحده یا جای دیگری هستید، ممکن است بتوانید درخواست کنید اطلاعات محدودی از نتایج جستجو حذف شوند، مانند شماره تلفن یا آدرس خانه که می‌تواند برای سرقت هویت استفاده شود و ممکن است از طریق Doxxing فاش شده باشد.

3. اطلاعات خود را از طریق سرویس Have I Been Pwned اجرا کنید

شما نمی‌توانید هویت دیجیتالی خود را بدون این‌که بدانید کجا و چه اطلاعات مربوط به شما ذخیره می‌شود را کنترل کنید.

مهمتر از آن، باید بدانید که آیا اطلاعات شما به صورت آنلاین به بیرون درز کرده است یا خیر و زمانی که ما روزانه با نقض اطلاعات مواجه می‌شویم، بیشتر این سوال است که چه چیزی درز کرده است.

اطلاعات خود را از طریق سرویس Have I Been Pwned اجرا کنید

سرویس Have I Been Pwned توسط کارشناس امنیت سایبری Troy Hunt اجرا می شود و می تواند ابزار مفیدی برای کشف اینکه آیا اطلاعات حساب متعلق به شما به خطر افتاده یا در دسترس دیگران قرار گرفته است.

اگر متوجه شدید که آدرس ایمیل یا شماره تلفن شما “pwned” شده است، بررسی کنید که چگونه این اتفاق افتاده است و رمز عبور آسیب پذیر را در اسرع وقت تغییر دهید. شما نمی‌توانید کار زیادی در مورد نشت داده‌ها انجام دهید، اما این می‌تواند به عنوان یادآوری محل افتتاح حساب‌های آنلاین شما نیز باشد.

خوشبختانه، بسیاری از شرکت‌ها اکنون از این موضوع آگاه شده‌اند و خدماتی از جمله مانیتورهای اعتباری و ابزارهای رمز عبور اغلب به صورت آنلاین بررسی‌های دوره‌ای را برای هرگونه رمز عبور در معرض خطر انجام می‌دهند. اگر آنها پیدا شدند، باید فورا آن‌ها را تغییر دهید.

4. یک بررسی امنیتی گوگل را اجرا کنید

مطمئن شوید که از صفحه حساب Google بازدید کنید، جایی که تنظیمات متعددی وجود دارد که می‌تواند حریم خصوصی شما را تقویت کند، جمع آوری داده‌ها را کاهش دهد یا شما را به طور کلی از اکوسیستم حذف کند. در نتیجه از هویت دیجیتالی شما محافظت کند.

بررسی حریم خصوصی: بررسی حریم خصوصی Google به شما این امکان را می‌دهد که به Google بگویید از ذخیره عبارت‌های جستجو و سابقه موقعیت مکانی شما جلوگیری کند.

می‌توانید انتخاب کنید که Google از ذخیره فعالیت‌های شما در وب ، تاریخچه Chrome، گزارش‌های YouTube، ضبط صدا و سایر داده‌ها جلوگیری کند. گوگل همچنین یک تابع حذف خودکار برای داده‌های ذخیره شده معرفی کرده است. در این بخش، همچنین می‌توانید انتخاب کنید که به Google اجازه دهید از اطلاعات شما برای تبلیغات اختصاصی استفاده کند یا نه، و در صورت غیرفعال شدن، چه اتفاقی برای داده‌های موجود در حسابتان بیفتد.

بررسی امنیتی: بررسی امنیتی Google می‌تواند برای نشان دادن دستگاه‌هایی از جمله لپ‌تاپ، رایانه‌های شخصی و گوشی‌ها به حساب شما دسترسی دارند، استفاده شود. همچنین می‌توانید فهرستی از برنامه‌های شخص ثالثی را که مجوز دسترسی به حساب شما را دریافت کرده‌اند، بیابید. در صورت لزوم مجوزها را لغو کنید.

نکته: اگر اخیراً تلفن، تبلت یا دستگاه دیگر خود را ارتقا داده‌اید و دیگر از دستگاه قبلی خود استفاده نمی‌کنید، باید مطمئن شوید که از سیستم خارج شده‌اید. اگر دستگاه قبلی شما در دست افراد سودجو قرار گیرد و به درستی محافظت نشود، ممکن است حساب شما به خطر بیفتد.

حذف من: در قسمت تنظیمات حساب کاربری، سرویس حذف Google می تواند برای حذف محصولات انتخابی یا حذف کامل حساب شما استفاده شود. همچنین می‌توانید یک نسخه از تمام داده‌های خود را دانلود کنید.

5. استفاده از سرویسی برای محدود کردن دسترسی به داده ها برای کارگزاران را در نظر بگیرید

خدماتی وجود دارد که می‌توانید با پرداخت هزینه، اطلاعات خود را از دلالان داده دور نگه‌دارید.

یک نمونه از این خدمات DeleteMe است. یک سرویس اشتراکی پولی که اطلاعات جمع‌آوری کننده‌های داده را نگه می دارد و داده‌هایی مانند نام، آدرس‌های فعلی و گذشته، تاریخ تولد و نام‌های مستعار را از طرف شما حذف می‌کند.

این نظارت می‌تواند اطلاعات خصوصی شما را از نتایج جستجو دور نگه دارد.

6. رسانه های اجتماعی خود را قفل کنید یا حساب ها را به طور کامل حذف کنید

فیسبوک

در تب تنظیمات، می توانید تمام اطلاعات فیسبوک را بر روی دستگاه خود دانلود کنید.

در برگه حریم خصوصی، باید پست‌های خود را به «فقط دوستان» محدود کنید و پست‌های گذشته خود را نیز محدود کنید، همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که جستجو با آدرس ایمیل یا شماره تلفن ارائه شده خود را ممنوع کنید.

شما همچنین می توانید نمایه فیس‌بوک خود را از نتایج موتورهای جستجو خارج از پلتفرم شبکه اجتماعی حذف کنید. در برگه Location، جمع‌آوری داده‌های موقعیت مکانی توسط فیسبوک را نیز خاموش کنید.

اگر به برنامه‌ها و وب سایت‌ها نگاه کنید، می‌توانید ببینید که چه چیزی به حساب فیسبوک شما متصل است. اگر این موارد را حذف کنید، فیسبوک همچنین می‌تواند به‌طور خودکار پست‌ها، ویدیوها و رویدادهایی را که سرویس متصل از طرف شما پست کرده است، حذف کند.

توییتر

توییتر به شما اجازه می دهد تا آرشیو خود را که شامل تمام اطلاعات جمع‌آوری شده از شما است، دانلود کنید. این گزینه را می‌توانید در تب تنظیمات و حریم خصوصی پیدا کنید.

در قسمت تنظیمات، می‌توانید با انتخاب «protect your tweets» حساب خود را قفل کنید و توییت‌ها را خصوصی کنید. همچنین می‌توانید توییت‌های حاوی داده‌های موقعیت مکانی را خاموش کنید، تصمیم بگیرید که آیا اجازه می‌دهید تا دیگران با جستجوی شماره تماس یا ایمیل، شما را پیدا کنند یا نه. همچنین می‌توانید به دیگران اجازه دهید شما را در عکس‌ها نشان کنند، یا این امکان را نداشته باشند.

در بخش Safety، می‌توانید از نمایش توییت‌های خود در نتایج جستجوی کاربران مسدود شده جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید حساب خود را به طور کامل غیرفعال کنید.

اینستاگرام

اینستاگرام متعلق به فیسبوک دارای تعدادی تنظیمات حریم خصوصی است که می‌توانید برای حفظ سطح قابل قبولی از حریم خصوصی آنها را تغییر دهید.

به‌طور پیش‌فرض، هر کسی می‌تواند عکس‌ها و ویدیوهای شما را در حساب اینستاگرام شما مشاهده کند، مگر اینکه خردسال باشید، در این صورت حساب شما باید به‌طور پیش‌فرض خصوصی باشد. با این حال، با رفتن به نمایه خود، کلیک کردن روی تنظیمات، حریم خصوصی حساب و روشن کردن «حساب خصوصی»، می‌توانید مطمئن شوید که محتوای شما فقط توسط کاربران تأیید شده مشاهده می‌شود.

7. حذف حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود را مد نظر قرار دهید

همه چیز را حذف کنید: گزینه نهایی این است که تمام حساب‌های اصلی رسانه‌های اجتماعی خود را به طور کامل حذف کنید.

در فیسبوک می توانید به Settings & Privacy، سپس Settings بروید، Your Facebook Information را انتخاب کنید و روی Deactivation & Deletion کلیک کنید تا حساب کاربری شما غیرفعال شود. این به شما این امکان را می‌دهد که در زمان دیگری برگردید و اطلاعات شما را حذف نمی‌کند. تنظیمات، عکس‌ها و سایر محتوای شما ذخیره می‌شوند، اما حضور شما در فیسبوک فراتر از متن غیرقابل کلیک ظاهر نمی‌شود.

همچنین می‌توانید حساب کاربری خود را برای همیشه حذف کنید. اگر در یافتن این تنظیم مشکل دارید، می‌توانید «حذف فیسبوک» را در تب Help Center تایپ کنید.

به شما یک مهلت داده می‌شود تا نظر خود را تغییر دهید و دوباره وارد حساب کاربری خود شوید. ممکن است تا 90 روز طول بکشد تا محتوای حساب فیسبوک شما پاک شود.

برای غیرفعال کردن توییتر، باید از منوی کشویی زیر نمایه خود، روی Settings and privacy کلیک کنید. از تب Account، می توانید روی deactivate کلیک کنید.

برای حذف اکانت اینستاگرام خود وارد شوید و به صفحه حذف درخواست بروید. هنگامی که پاسخی مبنی بر اینکه چرا اکانت خود را حذف می کنید ارسال کردید، از شما خواسته می‌شود که رمز عبور خود را دوباره وارد کنید و سپس گزینه delete account ظاهر می‌شود.

8. حساب‌های قدیمی و پست‌های وبلاگ را حذف کنید

آیا واقعاً لازم است آنچه را که در یک روز صبح در سال 2017 برای صبحانه خورده‌اید به یاد داشته باشید یا نظر خود را در مورد یک خرده‌فروشی که اکنون از بین رفته است را همچنان نگه دارید؟ خیر

برای بررسی پست‌های قدیمی به زمان و تلاش نیاز است، اما نتیجه ارزشش را دارد، و این ممکن است به شما آموزش دهد که در مورد اطلاعاتی که در آینده به اشتراک می‌گذارید، گزینشی‌تر عمل کنید. مگر این‌که حساب کاربری شما مکرراً استفاده شود، آن را به طور دائم حذف کنید. یافتن، به خاطر سپردن اعتبارنامه‌ها و بازیابی رمزهای عبور مرتبط با حساب‌های قدیمی مشکل است، اما این یک گام مهم در قفل کردن اطلاعات شما است.

برای یافتن حساب‌های قدیمی خود، از Have I Been Pwned دیدن کنید، فهرست برنامه‌های متصل در حساب‌های فیسبوک و گوگل خود را بررسی کنید، و اگر مدیر رمز عبور دارید، آن را برای اعتبار حساب‌هایی که از زمان ثبت‌نام استفاده کرده‌اید بررسی کنید.

ممکن است مجبور شوید به صورت دستی به هر حسابی که می‌خواهید حذف کنید وارد شوید و بسته به سرویس، اطلاعات خود را از آنجا حذف کنید یا با ارائه‌دهنده خدمات تماس بگیرید.

Justdeleteme.com یک دایرکتوری مفید است که حاوی راهنماهایی برای حذف حساب‌ها از سرویس‌های آنلاین بی‌شماری و رتبه‌بندی سختی حذف هر نوع حساب است، از «آسان» تا «غیر ممکن».

نتیجه‌گیری

با گسترش روزافزون حضور اینترنت در زندگی روزمره، حفظ هویت دیجیتالی شما روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بهتر است افراد در هنگام فعالیت در دنیای اینترنت، همیشه به یاد داشته باشند که فعالیت آن‌ها به راحتی قابل ردیابی است و هویت دیجیتالی آن‌ها بسیار آسیب‌پذیر.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *