چگونه اکانت اینستاگرام را دی اکتیو کنیم؟

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، برای کاربران بسیار جذابند؛ اگر از شخصی بپرسیم که چرا از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند قطعاً نخستین پاسخ این خواهد بود: جذابیت؛ جذابیتی که در این‌جا وجود دارد تنها به معنای زیبایی ظاهری و یا کاربردهای پلتفرم‌ها نیست؛ بلکه آن چیزی است که کاربر را لحظاتی از زندگی و دغدغه‌هایش دور می‌نماید تا ساعتی با دیدن تصاویر، فیلم، ویدئوها یا شنیدن موسیقی و صدای دیگران، گذران وقت داشته باشد و به اندک آرامشی برسد که بسیار در پی آن است.

     موضوع دیگر، تعامل‌داشتن با مخاطبان آشنا و ناآشنایی است که به‌واسطۀ استفاده از فضاهای مجازی به آن می‌رسیم. همین‌که رسانه‌های اجتماعی راه ارتباطی و تعامل با دیگران را کوتاه کردند خود می‌تواند به‌تنهایی عاملی مهم در افزایش رویکرد به سمت این بسترها باشد.

   در این میان، اینستاگرام جزو شبکه‌هایی است که درجۀ محبوبیت آن تقریباً در سطح بسیار بالا قرار دارد و به جز اندکی از  افراد که دلایل خاص خود را برای عدم رویکرد به این شبکۀ اجتماعی دارند تقریباً اکثر قریب به‌اتفاق کاربران آن را رسانه‌ای بسیار جذاب و محبوب می‌دانند که به‌راحتی می‌توانند ساعت‌ها در آن وقت بگذرانند بدون آن‌که احساس خستگی کنند.

   اما در این بین هستند افرادی که برای مدتی کوتاه، نه همیشه، دوست دارند که حساب کاربری یا به اصطلاح اکانت خود را غیرفعال کنند. دلایل این افراد هرچه که باشد مسأله‌ای که بسیار مهم به نظر می‌رسد این است که برخی از این افراد تفاوتی بین  Deactive یا غیرفعال کردن اکانت (حساب کاربری) اینستاگرام و  Delete(حذف یا پاک‌کردن) آن نمی‌شناسند که همین امر، مشکلات زیادی به وجود می‌آورد.

به‌عبارت دقیق‌تر برخی گمان می‌کنند که Deactive کردن اکانت (غیرفعال ساختن حساب کاربری) همان Delete (حذف) اکانت است.

اما باید گفت غیرفعال کردن حساب کاربری اینستاگرام، یک معنا دارد و پاک یا حذف کردن آن، مسأله‌ای دیگر است که بسیار با یکدیگر متفاوتند.

برهمین مبنا، در این مقاله قصدداریم نگاهی بیندازیم به نحوۀ غیرفعال کردن حساب کاربری اینستاگرام و موارد مهمی که باید در این رابطه بدانیم.

با غیرفعال‌کردن (Deactive) اکانت، چه اتفاقی پیش می‌آید؟

هنگامی که حساب خود را در اینستاگرام Deactive می‌کنید پست‌ها، نظرات و لایک‌های شما از دید دیگران پنهان می‌شود. سایر کاربران نیز نمی‌توانند نمایه شما را در منوی جستجو پیداکنند. می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن موبایل، وب‌سایت یا اینستاگرام دسک‌تاپ، اکانت خود را غیرفعال کنید.

تصمیم بگیرید حذف اینستاگرام یا غیرفعال کردن؟

آیا باید اینستاگرام را Delete  یا Deactive کرد؟ آیا ارزشی که از اینستاگرام دریافت می‌کنید بسیار قیمتی است؟ برای کسانی که احساس می‌کنند سلامت روانی‌شان در حال از بین رفتن است یا بخش‌های زیادی از روز خود را از دست می‌دهند، ممکن است Delete اینستاگرام  به نفعشان باشد. با این حال، برای برخی، این پلتفرم می‌تواند مزایای واقعی به همراه داشته باشد و Delete آن، اشتباه است که در این‌صورت بهتر است مدتی اکانت خود را Deactive کنند.

انواع Deactive کردن در اینستاگرام

وقتی اینستاگرام را به طور موقت Deactive چه اتفاقی میفتد؟

اینستاگرام، پلتفرمی جذاب برای گذراندن وقت، دیدن روش طبخ غذاهای ملل، کارهای خلاقانه، موج‌سواری و کوه‌نوردی و حتی اجرای آهنگ و خوانندگی است. اما شاید برای مدت کوتاهی بخواهید از این دنیا دور بمانید؛ به‌عنوان مثال وقتی کهخود را برای آزمونی آماده می‌کنید یا حتی درگیر مسائل کاری مهمی هستید که بیش‌تر زمان شما را می‌گیرد یا وقتی به یک پروژۀ ورزشی مثل شرکت در اردو یا کوه‌نوردی همراه دوستان دعوت شدید و یا قرار است مادر شوید و پزشکتان فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و ردر معرض اخبار یا انرژی‌های موبایل را برای شما قدغن کرده است خب در این زمان‌ها، بهترین راهکار، Deactive کردن اکانت اینستاگرام به‌مدت محدود یا کوتاه است یعنی همان
 Deactive Temporarily 

چگونه به طور موقت اکانت خود را غیرفعال کنیم؟

حالا که با مفاهیمی مثل اکانت، انواع اکانت‌ها، انواع Deactive و فضای اینستاگرام آشنا شدیم  ببینیم که چگونه می‌توان به‌طورموقت حساب کاربری را در اینستاگرام به‌صورت موقت Deactive کرد؟

الف) Deactive با کامپیوتر شخصی

اینستاگرام به دلایلی به شما اجازه نمی‌دهد حساب کاربری خود را به‌طور موقت از طریق موبایل Deactive کنید. بنابراین، از طریق یک کامپیوتر این کار را با خیال راحت انجام دهید.

  1. پس از این‌که مرورگر را خاموش کردید به پورتال رسمی اینستاگرام بروید و با اعتبار پروفایل خود وارد شوید.
  2. حالا روی تصویر پروفایل خود در بخش بالا سمت راست صفحه کلیک کنید و روی “Settings” ضربه بزنید.
  3.  به بخش “Edit Profile” بروید.
  4.    به پایین صفحه بروید و روی گزینه Temporarily disable my account”غیرفعال کردن موقت اکانت من” کلیک کنید.
  5. اینستاگرام از شما توضیحی در مورد این تصمیم می‌خواهد.. تنها پس از انتخاب یک دلیل، امکان غیرفعال کردن آن به شما داده می شود.
  6. در انتها، برای تایید این اقدام رمز عبور خود را مجدداً وارد کنید.

ب) Deactive  کردن اکانت با گوشی

همان‌طور که گفته شد، نمی‌توانید حساب کاربری اینستاگرام خود را با اپلیکیشن موبایل Deactive  کنید. بااین‌حال هم‌چنان می‌توانید با استفاده از مرورگر گوشی خود نتایج دل‌خواه را به‌دست آورید.

پس از Deactive کردن چه اتفاقی میفتد؟

وقتی اکانت خود را Deactive می‌کنید اکانت شما اساساً از اینستاگرام ناپدید می‌شود. این یعنی فالوئرهای شما دیگر نمی‌توانند اکانت شما را ببینند. در واقع هیچ‌کس نمی‌تواند شما را پیداکند. این بدان معناست که چنان‌چه کاربر نام کاربری شما را جستجو کند حساب شما در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شود.

از آن‌جایی که حساب کاربری شما از پایگاه داده اپلیکیشن حذف شده است، فالوئرهایی که دنبال کرده بودید یک‌به‌یک حذف خواهند شد. اما نگران نباشید چنان‌چه حساب کاربری خود را مجدداً فعال کنید فالوئرهایتان، به‌صورت خودکار، یک‌به‌یک افزایش خواهدیافت.

وقتی به طور موقت اکانت خود را غیرفعال (Deactive) می‌کنید اینستاگرام تمام محتوای شما را به سرور خود باز می‌گرداند. این یعنی هیچ اطلاعات شخصی یا محتوای آپلود شده‌ای را از دست نمی دهید.

اگر بخواهید به‌جای Deactive کردن، پست‌های‌تان مخفی بماند چه کار کنید؟

اگر می خواهید دسترسی به برخی از پست‌هایی را مسدود کنید که تمایل ندارید دیگران در حساب اینستاگرام شما ببینند نگران نباشید. اینستاگرام یک ابزار کوچک و جالب دارد که به شما اجازه می‌دهد پست‌های انتخاب‌شده در پروفایل خود را بدون حذف (Delete) یا غیرفعال کردن (Deactive) اکانت خود، آرشیو کنید.

با آرشیوکردن یک پست، در اصل آن را از دنبال‌کنندگان و عموم مخفی می‌کنید و فقط خودتان ‌ پست‌ را می‌بینید. حالا چنان‌چه بخواهید مجدداً پست آرشیوشده را فالوئرهایتان ببینند

  1. به قسمت آرشیو بروید
  2. پست مربوط را انتخاب کنید
  3. دکمۀ  Un Archive را بزنید
  4. اینستاگرام از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید آن را بازنشر کنید؟ چنان‌چه تأییدکنید پست مجدداً در همان تاریخی انتشار می‌یابد که آن را نوشته بودید. هم‌چنین تمام کامنت‌های زیر پستتان، دوباره منتشر می‌شوند.

وقتی اکانت اینستاگرام را به‌طورموقت Deactive می‌کنید چه اتفاقی برای فالوئرها میفتد؟

پاسخ این است: دقیقاً هیچ اتفاقی جز این‌که آن‌ها دیگر اکانت شما را نمی‌بینند و چنان‌چه نام کاربری‌تان را جست‌وجو کنند اطلاعاتی به آنان نمایش داده نمی‌شود. در واقع زمانی که اکانت خود را به‌طورموقت Deactive کنید نمی‌توانید پیام‌ها را دریافت یا ارسال کنید.

اگر کاربری که یک‌بار برای شما پیامی فرستاده، سعی‌کند پس از غیرفعال شدن موقت  (Deactive Temporarily) اکانتتان، به شما پیام دهد، متوجه خواهد شد که نام حساب شما به Instagrammer “اینستاگرامر” تغییر کرده است. این یعنی فالوئرها هنوز هم می‌توانند به‌صورت عادی پیام ارسال کنند اما این پیام‌ها تحویل داده نخواهند شد.

 به‌طور خلاصه این اتفاق میفتد.

پس از Deactive کردن موقت، حساب کاربری شما چگونه به نظر می‌رسد؟

با این‌که اکانت شما در جستجوها نمایش داده نخواهد شد. اما هنوز راهی برای دسترسی کاربران به اکانت شما وجود دارد. حساب‌هایی که برای آن‌ها پیامک فرستاده‌اید می‌توانند در مکالمه از پروفایل شما استفاده‌کنند تا به حساب کاربری‌تان هدایت شوند.

حساب کاربری شما به این نام تغییر خواهد کرد: « Any Post» این بدان معناست که حتی اگر در بالای صفحه نمایش داده شود که شما پست گذاشته‌اید کاربران، پست‌های شما را نمی‌بینند.  این اتفاق کاملاً شبیه به آن‌چیزی است که هنگام بلاک‌کردن یک نفر در اینستاگرام رخ می‌دهد.

آیا افراد می توانند همچنان واکنش‌ها و کامنت‌های شما را ببینند و بخوانند؟

اگر تاحدودی از کار در محیط اینستاگرام خسته شده‌اید و یا حس می‌کنید این صفحۀ اجتماعی، جذابیت خود را برای شما از دست داده است و شما نیاز دارید تا مدتی از آن دور بمانید به‌جای پاک‌کردن حساب کاربری‌تان، بهترین گزینه این است روش Deactive Account را انتخاب کنید. در این‌صورت مدتی از این صفحه دور می‌مانید و پس از استراحت و بازیابی انرژی‌تان دوباره می‌توانید به آن بازگردید. اما اگر هم‌چنان دوست دارید که نظرات، کامنت‌ها یا لایک‌های شما در زیر پست‌های کسانی نمایش داده شود که اکانت آن‌ها را دنبال کردید باید گفت که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست در واقع، زمانی که حساب کاربری خود را به‌طور موقت غیرفعال می‌کنید تمام نظرات و لایک‌های شما از محتوای اینستاگرام ناپدید خواهند شد. بنابراین حتی اگر در زمان Deactive بودن به‌صورت موقت، نظر یا لایکی در زیر یک پست بگذارید این واکنش، بهسادگی ناپدید خواهد شد. اما نگران نباشید به‌محض این‌که اکانت خود را از حالت Deactive خارج کنید همه‌چیز به حالت اول باز می‌گردد.

چند بار می‌توانید حساب کاربری اینستاگرام خود را به‌طور موقت غیرفعال کنید؟

چنان‌چه می‌خواهید بدانید که تاچندبار این امکان برایتان وجود دارد که اکانت خود را به‌طور موقت Deactive کنید باید گفت: که از زمان آخرین Deactive شما باید یک هفته گذشته باشد و از طرف دیگر در طی یک‌سال فقط دوبار می‌توانید این‌کار را انجام دهید. تقریباً هر شش ماه. اینستاگرام در توضیح این دلیل گفته: « اختصاص‌دادن زمان مشخص به Deactive  کردن حساب کاربری نوعی حفظ حریم این محیط و جلوگیری از ساختن حساب‌های جعلی از سوی افراد کلاهبردار است.»

یک اکانت، چه مدت می تواند Deactive باقی بماند؟

خب باید گفت برخلاف مورد قبلی که شما در انتخاب گزینۀ Deactive محدودیت داشتید و بیش از دوبار در سال نمی‌توانید این کار را انجام دهید پس از غیرفعال کردن حساب کاربری‌تان، نگران زمان نباشید در واقع تا هر وقت که دلتان بخواهد می‌توانید هم‌چنان اکانت خود را غیرفعال نگاه دارید. شرکت متا در این خصوص نیز گفته: «کاربرانی که حس می‌کنند از محیط اینستاگرام خسته شده‌اند واز طرفی دوست ندارند تا اکانت خود را برای همیشه پاک کنند می‌توانند گزینۀ Deactive Temporarily را انتخاب نمایند و هر زمان که احساس کردند دوباره دوست دارند در این شبکه، فعالیت داشته باشند می‌توانند به اینستاگرام بازگردند این خانه، پذیرای آن‌هاست. البته باید گفت که این تصمیم در سال 2020 هم‌زمان با اوج پاندمی کرونا گرفته شد چرا که مدیران متا معتقد بودند شاید اخبار و تصاویر ناراحت‌کننده از سوی کاربران در این شبکۀ اجتماعی، کاربران را آزار دهد بنابراین خوب است که آنان برای مدتی از این اخبار و تصاویر دور بمانند و کنار خانواده، لحظات خود را به‌گونه‌ای امیدوارکننده‌تر بگذرانند.

پیش از این تصمیم یعنی تا قبل از 2020، اینستاگرام پس از یک هفته به صورت خودکار حساب شما را مجددا فعال می کرد. اما اکنون، چنین عملکردی، کنار گذاشته شده و کاربران می‌توانند برای مدت نامحدود حساب خود را به‌طور موقت غیرفعال نگه دارند.

چگونه اکانتی که Deactive  شده، دوباره فعال کنیم؟

غیرفعال کردن حساب کاربری به سادگی ورود به حساب کاربری اینستاگرام است. همان‌طور که تنها با استفاده از وب سایت اینستاگرام می‌توانید اکانت خود را به طور موقت غیر فعال کنید فعال شدن اکانت نیز به سادگی قابل اجراست.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *