،

چگونه هواوی با چیپست گوشی هوشمند جدید خود تحریم‌های آمریکا را به چالش می‌کشد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
- لاگ مدیاMate 60 Pro Huawei

هفته گذشته، هواوی از میت 60 پرو و گوشی جدیدش رونمایی کرد که بحث‌هایی را در مورد فناوری تراشه و توانایی چین برای دور زدن محدودیت‌های اعمال شده توسط ایالات متحده به راه انداخته است، زیرا این سازنده گوشی یک تراشه 7 نانومتری برای گوشی خود ساخته است.
TechInsights Mate 60 Pro هوآوی را برای Bloomberg News حذف کرد و متوجه شد که تراشه Kirin 9000s جدید این گوشی را نیرو می‌دهد. این تراشه در چین توسط شرکت بین المللی تولید نیمه هادی (SMIC) ساخته شده است. این چیپست اولین تراشه‌ای است که از پیشرفته‌ترین فناوری 7 نانومتری SMIC استفاده می‌کند، که نشان می‌دهد دولت چین در تلاش‌های خود برای ایجاد یک اکوسیستم تراشه داخلی در حال پیشرفت است.

پیروزی چین در جنگ تراشه‌ای؟!

هنوز ابهامات زیادی پیرامون پیشرفت SMIC و هواوی وجود دارد، مانند توانایی آن‌ها در تولید تراشه بصورت تولید انبوه و با هزینه معقول. با این حال، تولیدات جدید به دلیل نگرانی در مورد استفاده نظامی بالقوه آن، تردیدهایی را در مورد محدودیت‌های ایالات متحده برای دسترسی چین به فناوری پیشرفته ایجاد می‌کند.
سال گذشته، دولت ایالات متحده برای جلوگیری از دسترسی چین به تراشه‌های 14 نانومتری، کنترل‌های صادراتی را اجرا کرد، که این کشور را هشت سال از پیشرفته‌ترین فناوری عقب نگه داشت. هواوی و SMIC هر دو در لیست سیاه ایالات متحده نیز قرار گرفتند. چین در حال حاضر توانایی خود را در تولید تراشه‌ها حداقل پنج سال عقب‌تر از پیشرفته‌ترین فناوری نشان داده است، که این کشور را به تولید نیمه هادی‌های پیشرفته در این کشور نزدیک می‌کند.

این تحقیق ادعا کرده است که شرکت بین المللی تولید نیمه‌هادی (SMIC) با استفاده از تجهیزات موجود و نسل دوم فرآیند 7 نانومتری آن (گره N+2) پردازنده‌های Kirin 9000 با قابلیت 5G را برای هواوی تولید کرده است. اگر این ادعا معتبر باشد، پیشرفتی برای صنعت نیمه‌هادی چین و گامی مهم برای تجارت تلفن هوآوی خواهد بود. با این حال، تولید تراشه‌های پیشرفته SMIC برای هواوی تحریم‌های ایالات متحده را نقض می‌کند.
طبق گزارش‌ها، هوآوی با کمک کارخانه‌های تولید تراشه موجود برای دور زدن کنترل‌های صادراتی ایالات متحده، یک زنجیره تامین مخفی ساخت تراشه ایجاد کرده است. چیپست داخل گوشی میت 60 احتمالاً از این موجودی است که می‌توانست قبل از سپتامبر 2020 توسط TSMC ساخته شود. TSMC ملزم به تبعیت از تحریم‌های ایالات متحده بود که منجر به قطع روابط با هواوی شد.
برخی از تحلیلگران حدس می‌زنند که هواوی ممکن است از تراشه‌های قدیمی واحد HiSilicon خود در گوشی جدید استفاده کرده باشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که هواوی تراشه‌های HiSilicon را قبل از پایان همکاری TSMC به دلیل تحریم های ایالات متحده، احتکار کرده است. ممکن است هواوی این تراشه‌ها را برای استفاده در جدیدترین گوشی خود بسته‌بندی و اصلاح کرده باشد.
حتی اگر هواوی و SMIC یک تراشه 7 نانومتری ساخته باشند، هنوز سال‌ها از شکستن کدهای آخرین پیشرفت‌ها عقب مانده اند، زیرا TSMC از قبل شروع به تولید تراشه‌های 3 نانومتری کرده است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *