،

ابلاغ شد! پلتفرم‌های خارجی که به سبکِ ایرانی رفع فیلتر می‌شوند

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
ابلاغ دستورالعمل رفع فیلتر پلتفرم‌های خارجی

با اعلام دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، مصوبه دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌‌های پرطرفدار خارجی با سازوکار حکمرانی‌پذیر و به‌صورت پوسته ابلاغ شد.

سید محمد امین آقامیری، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اعلام مصوبات جلسه نود و ششم شورای عالی فضای مجازی از مصوبات جدید این شورا در راستای تصمیم‌های مهم در رابطه با رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی خارجی خبر داد.

رفع فیلتر پلتفرم‌‌های پرطرفدار خارجی با پوسته‌های داخلی

بر اساس مصوبه اول شورای عالی فضای مجازی، مقرر شد تا با هدف رفع نیازهای مردم و ایجاد تنوع، پلتفرم‌های پرطرفدار خارجی که امکان ارائه خدمات آنها در قالب پوسته با سازوکار حکمرانی‌پذیر وجود دارد، از سوی این نهاد شناسایی و شرایط فعالیت آنها در داخل کشور فراهم شود.

این بدان معنی است که شبکه های اجتماعی مطرحی چون اینستاگرم، واتساپ، یوتیوب و… در صورت امکان طراحی بستری در داخل برای اعمال برخی ضوابط و کنترل‌ها رفع فیلتر می‌شوند. مانند آن چیزی که در نسخه‌های متفاوتی از اپلیکیشن تلگرام (تلگرام طلایی و موبوگرام و…) دیده‌ایم.

این مصوبه اعلام می‌کند که تنظیم‌گران بخشی موظف هستند ظرف مدت یک ماه، تمامی خدمات و پلتفرم‌های خارجی پرکاربرد و پرطرفدار را شناسایی کرده و با ایجاد قالب حکمرانی‌پذیر برای هر کدام از آنها شرایط را برای ارائه خدمات مفید این پلتفرم‌ها مهیا کند و پس از آن نیز ملزم خواهد بود ضوابط ارائه خدمات بیان شده را به مرکز ملی فضای مجازی اطلاع دهد.

منبع: گجت نیوز

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *