،

مجوز واردات آیفون 14 به بعد، در دست بررسی مجلس قرار گرفت

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
مجوز واردات آیفون 14 و 15 در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود

بعد از آیفون 13 پرومکس، دیگر هیچ آیفونی اجازه ورود و ریجستری پیدا نکرد. دلیل این مساله نیز جلوگیری از خروج ارز برای واردات کالای لوکس بود.

اما اکنون گوشی‌های آیفون 13 کارکرده‌ی دوباره بسته‌بندی شده (به‌شکل رفرش ریپک) با کیفیت پایین وارد بازار می‌شوند و نه تنها از خروج ارز از کشور جلوگیری نمی‌کنند، بلکه شاهد افزایش واردات این گوشی‌ها بوده‌ایم. آن‌هم با کیفیت‌های دست دوم و بسته‌بندی مجدد. طبق آمارها در 10 ماهه سال 1402 واردات آیفون به یک میلیارد دلار رسیده است.

این اتفاق برخلاف تمام پیش‌بینی‌ها و با وجود رویه رانتی واردات در برابر صادرات خود رخ داد. حال به نظر می‌رسد که سیاست‌گذار ارزی برای جلوگیری از هدر رفت منابع ارزی با واردات آیفون‌های رفرش و ریپک آمریکایی به دنبال راهکارهای دیگری است. یکی از پیشنهاداتی که پیش از این مطرح شده بود، صدور اجازه واردات آیفون‌های 14 و 15 با تعرفه‌های بالای تجاری است.

پیش‌تر دبیر سابق انجمن واردکنندگان تلفن همراه طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری در این خصوص پیشنهادی را مطرح کرده بود. پیشنهاد این بود که با توجه به این شرایط و تصمیم مجلس مبنی بر تعرفه 15 درصدی برای موبایل‌های بالای 600 دلار، انجمن در نامه‌ای تقاضا کرده است تا مانند ترکیه ( که 96 درصد عوارض دارد) در راستای جلوگیری از سودجویی در بازار و واردات آیفون‌های 12 و 13 رفرش و ریپک بی‌کیفیت، تعرفه واردات تجاری آیفون 14 به بعد را درحالیکه مجلس نیز این امکان راداده 25 درصد کند، اما اجازه واردات آن را بدهد.

در نهایت باید دید که تا پایان سال دولت چه رویکردی را در این حوزه اتخاذ خواهد کرد چرا که روند کنونی نه تنها سبب کاهش واردات نشده بلکه شاهد زیان ارزی کشور و زیان ریالی مردم به دلیل واردات آیفون رفرش و ریپک هستیم.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *