«بزرگترین سرمایه‌گذاری» مایکروسافت در سال 2023 ممکن است با مشکل مواجه شود

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI

بزرگترین سرمایه‌گذاری مایکروسافت در سال 2023 ممکن است با مشکل مواجه شود. سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) روز جمعه، 8 دسامبر اعلام کرد که در حال بررسی این است که آیا تحقیقات ادغام سرمایه‌گذاری مایکروسافت در سازنده ChatGPT OpenAI را آغاز کند، در حالی که کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) نیز در حال بررسی این معامله است. این بدان معناست که سرمایه گذاری بزرگ مایکروسافت در ChatGPT که در اوایل امسال انجام شد، هم در ایالات متحده و هم در بریتانیا با چالش‌هایی مواجه است. مایکروسافت حدود 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده و محصولات خود را در تجارت اصلی خود ادغام کرده است.
این بررسی دقیق در پی نبرد دراماتیک اخیر اتاق هیئت مدیره در OpenAI انجام می‌شود که منجر به برکناری و بازگشت دوباره مدیر عامل سم آلتمن شد. مایکروسافت که 49 درصد از سهام OpenAI را در اختیار دارد، متعهد شده است که بیش از 10 میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کند.

آنچه مایکروسافت و OpenAI خطرناک می‌کند

CMA بریتانیا و FTC ایالات متحده نگران هستند که سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI می‌تواند به غول نرم‌افزاری کنترل بیش از حد بر OpenAI و فناوری آن بدهد. این می‌تواند به رقابت در بازار هوش مصنوعی آسیب برساند، زیرا ممکن است دیگر شرکت‌ها برای رقابت با جیب‌های پُر مایکروسافت و دسترسی به منابع OpenAI مشکل پیدا کنند. سرعت رشد فناوری هوش مصنوعی بی‌سابقه است و CMA معتقد است که این یک لحظه مهم در توسعه این فناوری است.

رگولاتورها چه می‌کنند

CMA از افراد علاقه‌مند دعوت کرده است تا نظرات خود را در مورد معامله تا 3 ژانویه 2024 ارسال کنند. تحقیقات FTC هنوز در مرحله مقدماتی است و هنوز تحقیقات رسمی را آغاز نکرده است.

آنچه مایکروسافت گفته است

مایکروسافت از شراکت خود با OpenAI دفاع کرده و استدلال می‌کند که این امر به اطمینان از توسعه مسئولانه و ایمن فناوری هوش مصنوعی کمک می‌کند. این شرکت همچنین گفته است که از نزدیک با CMA و FTC برای رفع نگرانی‌های آنها همکاری خواهد کرد. برد اسمیت، نایب رئیس و رئیس مایکروسافت در بیانیه‌ای به گوگل اشاره کرد و گفت: «تنها چیزی که تغییر کرده این است که مایکروسافت اکنون یک ناظر بدون رأی در هیئت مدیره OpenAI خواهد داشت، که بسیار متفاوت از خریدی مانند Google است. خرید DeepMind در بریتانیا.”

عواقب احتمالی آن چیست

اگر CMA یا FTC تصمیم بگیرند که سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI قوانین ضد انحصار را نقض می‌کند، می‌توانند به مایکروسافت دستور دهند که سهام خود را در شرکت بفروشد یا محدودیت‌های دیگری بر شراکت اعمال کند.

در مرحله بعد چه خواهد شد

هنوز خیلی زود است که بگوییم نتیجه تحقیقات چه خواهد بود. با این حال، واضح است که شراکت مایکروسافت با OpenAI تحت نظارت دقیق تنظیم کننده‌های ضد انحصار در بریتانیا و ایالات متحده است. اقدام بریتانیا و ایالات متحده همچنین این سوال را ایجاد می‌کند که آیا تنظیم کننده‌های ضد انحصار در اتحادیه اروپا تحقیقات مشابهی را آغاز خواهند کرد. هنگامی که از سخنگوی کمیسیون اروپا خواسته شد درباره اقدام CMA نظر بدهد، گفت که تنظیم کننده «وضعیت کنترل OpenAI را از نزدیک دنبال می‌کند».

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *