،

ترفند انویدیا در فروش تراشه‌های هوش مصنوعی به چین، با وجود تحریم‌های امریکا

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
دور زدن تحریم های امریکا در فروش تراشه هوش مصنوعی به چین توسط انودیا

دولت ایالات متحده اخیراً محدودیت‌های صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته به چین را بیشتر کرده است. انویدیا برای دومین بار به‌دنبال ایجاد تغییراتی برای ادامه فروش پردازنده‌های گرافیکی خود در چین بدون زیر پا گذاشتن قوانین جدید تعیین شده توسط واشنگتن است.
بر اساس گزارش‌ها، انویدیا که در توسعه پردازنده‌های گرافیکی برای اجرای مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی پیشتاز است، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ساخت تراشه‌های متناسب با مشتریان چینی است. این نشان می‌دهد که این شرکت نمی‌خواهد از سفارشات تراشه‌های پیشرفته گزارش شده به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار در چین چشم پوشی کند.

چه چیزی در این میان تازگی دارد؟

بر اساس قانون تشدید شده، محدودیتی برای قدرت محاسباتی وجود دارد که یک تراشه برای صادرات به چین می‌تواند داشته باشد. این قوانین همچنین در برخی موارد اجباری می‌شود که در آن تراشه‌ها ممکن است همچنان اجازه ارسال به چین را داشته باشند اما به‌مجوز نیاز دارند. قوانین جدید به‌دلیل نگرانی در مورد استفاده از قطعات برای مقاصد نظامی آغاز شد.

این بدان معناست که انویدیا نمی‌تواند تراشه‌های A100 و H100 را در چین بفروشد، بنابراین تراشه‌های A800 و H800 را به‌طور خاص برای بازار چین طراحی کرد. با این حال، قوانین جدید، سازنده تراشه را مجبور به اصلاح بیشتر در طراحی کرد.

ممکن است انویدیا تراشه‌های جدیدی را عرضه کند

طبق گزارش‌ها، انویدیا روی سه تراشه جدید برای بازار چین کار کرده است. این ها HGX H20، L20 و L2 نامیده می‌شوند. گفته می‌شود H20 قدرتمندترین مدل از بین این سه مدل است و هر سه آنها از آستانه قدرت محاسباتی تعیین شده توسط قوانین صادرات جدید فراتر نمی‌روند.
این بدان معناست که برای اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی، مشتریان چینی ممکن است به تراشه‌های بیشتری نسبت به مدل‌های با مشخصات بالاتر نیاز داشته باشند. انویدیا ممکن است این تراشه‌ها را در 16 نوامبر معرفی کند و فروش آنها را قبل از پایان سال جاری آغاز کند.
در همین حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت‌های چینی از جمله بایدو، هواوی، شیائومی و اوپو قبلاً طراحی نیمه‌رساناهای خود را آغاز کرده‌اند. همچنین گفته می‌شود که برخی از مشتریان ممکن است به دلیل پشتیبانی نرم‌افزار قوی از توسعه هوش مصنوعی همچنان به انویدیا به‌عنوان شریک مورد علاقه خود پایبند باشند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *