عکس‌های سردرد آور فناوری، برای نسل‌های امروزی!

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
تصاویر عجیب فناوری از سال‌های نه چندان دور

در این پست نگاهی خواهیم کرد به تکنولوژی‌هایی که امروز جای بسیاری از آن‌ها را یک گوشی هوشمند جیبی گرفته است.

بدون مقدمه‌چینی برویم و با این فناوری‌های منسوخ اما نوستالزیک دوستداشتنی آشنا شویم:

گوشی‌های نسل اول

پیجیر ها

شاید هنوز هم خیلی‌‌ها ندانند که Pager چه بود و چه عملکردی داشت. اما اهالی فناوری در همین اطارفیان شما در ایران، زمانی از این وسیله برای اعلام وضعیت یا گفتگوی کوتاه استفاده می‌‌کردند. بپرسید!

پیجرها واقعاً از نظر محبوبیت جایگاهی نیافتند. این وسایل ارتباطی یک‌طرفه اغلب توسط خدمات اورژانس، پزشکان و پرسنل ایمنی، خبرنگاران و… استفاده می‌شد که باید همیشه در دسترس باشند، حتی زمانی که از تلفن ثابت دور بودند.

دفترچه تلفن

دفترچه تلفن

این دفترچه تلفن که اکنون توسط اینترنت منسوخ شده است، مطمئناً یادگاری از دوران گذشته است. در حالی‌که تعداد معدودی تلفن و نام را می‌شد در آن‌ها نوشت، در ذخیره اسم و شماره تلفن خساست به‌خرج داده می‌شد.

پخش کننده DVD قابل حمل

پخش کننده DVD قابل حمل

با ظهور دی وی دی و کاهش هزینه های تکنولوژی پشت آن، و همچنین کوچک شدن اندازه پردازنده ها و پیشرفت در فناوری صفحه نمایش، تعجبی نداشت که پخش کننده های DVD قابل حمل به بازار راه پیدا کند.

این مورد هم شاید برای هر کسی (حتی افراد دهه شصتی) آشنا نباشد. فقط علاقه‌مندان شدیدِ فیلم یا ویدیو چنین دستگاهی را خریداری می‌کردند.

با این حال، اندازه دیسک‌ها و کیفیت عمر باتری به این معنی بود که پخش‌کننده‌های DVD نتوانستند محبوبیت گسترده‌ای کسب کنند و در ابتدا هزینه آن‌ها بسیار بالا بود. اکنون، با دسترسی آسان به پخش ویدئو از طریق تلفن های همراه و تبلت، نیاز به پخش کننده های DVD قابل حمل تقریباً به طور کامل نفی شده است.

پخش کننده‌های مینی دیسک

پخش کننده های مینی دیسک

شاید یکی از کم‌محبوب ترین فرمت‌های ذخیره سازی دیجیتال مبتنی بر نور، MiniDisc باشد. این دیسک ها با ظرفیت ذخیره‌سازی بالای 1 گیگابایت، می‌توانند تا 45 ساعت صدا را در فرمت فشرده نگه دارند. MiniDisc در زمانی پدیدار شد که سی‌دی‌ها هنوز تسلط نداشتند و در نتیجه برای به‌دست آوردن محبوبیت در بازار تلاش می‌کردند.

فروش MiniDisc با شروع محبوبیت پخش کننده های MP3 شروع به‌کاهش کرد و در نهایت در سال 2011 زمانی که سونی (سازنده اصلی) تولید را متوقف کرد، از بین رفت.

پخش کننده‌های واکمن، دیسکمن و MP3

پخش کننده‌های واکمن، دیسکمن و MP3

فرمت‌های مختلفی از پخش‌کننده موسیقی قابل حمل در طول زمان برای سازگاری با رسانه موسیقی ترجیح داده شد، این فرمت‌ها شامل پخش‌کننده‌های کاست قابل حمل (به‌ویژه “Walkman” سونی)، پخش‌کننده سی‌دی قابل حمل (“Discman” نیز محبوب سونی)، پخش‌کننده Minidisc و پخش‌کننده MP3 بود.

هر یک از این فرمت‌های پخش‌کننده موسیقی قابل حمل در نهایت با ظهور سایر پخش‌کننده‌های پیشرفته‌تر از نظر تکنولوژی منسوخ شدند. هر چند همه آنها مزایای خود را داشتند. ما از هر یک از این پخش کننده ها خاطرات خوش و خسته کننده داریم، خواه جنگیدن با واکمن ها برای ذخیره یک نوار جویده شده یا تلاش ناامیدانه برای قرار دادن یک سی دی پلیر قابل حمل در جیب کُت.

Gameboy و Gamegear

Gameboy و Gamegear چیست
گیم دستی

در سال 1989، نینتندو یک کنسول بازی دیگر را عرضه کرد تا بر بازار بازی تسلط یابد. Game Boy یک سیستم بازی دستی کلاسیک با صفحه نمایش سبز و مشکی تک رنگ و طراحی ساده بود. عناوین بزرگ بازی مانند تتریس بهGame Boy کمک کرد تا تنها در سال اول بیش از یک میلیون واحد بفروشد.

مدت کوتاهی بعد، سگا Game Gear، رقیب رنگی خود برای Game Boy را منتشر کرد.

هر دو مدت‌هاست که با اختراع دستگاه‌های جدید منسوخ شده‌اند، اما نینتندو همچنان با سیستم‌های مختلف DS خود در بازار پیشتاز است.

ماشین حساب‌ها

ماشین حساب های باتری نوری

اگرچه بدون شک هنوز در برخی از مدارس و ادارات استفاده می‌شود، اما ماشین حساب یک فناوری ساده است که مطمئناً عمر خود را به پایان رسانده.
با برنامه‌های ماشین حساب موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، و همچنین ماشین‌حساب‌های قابل دسترسی آسان روی رایانه‌ها و لپ‌تاپ‌ها، به‌سختی نیازی به این دستگاه‌های مستقل وجود دارد.

آتاری 2600

یکی از اجداد کنسول‌های بازی مدرن، Atari 2600 در ابتدا در سال 1977 منتشر شد و یک سیستم بازی ویدیویی خانگی که مورد علاقه بسیاری قرار گرفت و نوستالژیک ماند. آتاری به خاطر ساخت بازی هایی هواپیما و یا بوکس محبوب شد.

این فناوری اولیه به‌سرعت منسوخ شد زیرا فناوری کنسول‌های بازی وارد میدان شدند.

نقشه‌های کاغذی

نقشه های کاغذی - لاگ مدیا

نقشه‌های کاغذی ممکن است از نظر فنی یکی نباشند، اما هنوز هم یک شاهکار چشمگیر برای اندازه‌گیری و نقشه برداری در روزهای خوب گذشته بودند.

نقشه‌های کاغذی نیز توسط مردم از سراسر جهان برای پیمایش و سفر به مکان های جدید استفاده می‌شد. ظهور نقشه های دیجیتال مدرن، پشتیبانی شده توسط GPS و فناوری‌های تصاویر ماهواره ای، نقشه‌های سنتی را منسوخ کرده است.

دوربین‌های یکبار مصرف

این مورد در کشور ما زیاد رایج نشد اما کمپانی فوجی آن را در نقاط بسیاری از جهان عرضه کرد.

حالا در دنیایی که بیش از هر زمان دیگری به بازیافت و به حداقل رساندن ردپای کربن خود اهمیت می‌دهیم، داشتن دوربین های یکبار مصرف یک مفهوم بیگانه به‌نظر می‌رسد.

دوربین‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف وجود داشتند که به‌شما امکان می‌داد عکس بگیرید، آنها را پردازش کنید، سپس دوربین را دور بیندازید. جنون! مخصوصاً در زمانی که همه ما تلفن‌هایی در جیب خود داریم که می‌توانند هزاران عکس بگیرند و به سرویس آنلاین ما تحویل دهند.

دیکشنری‌ها و دانش‌نامه‌ها

Encyclopaedias دانشنامه ها

این یکی واقعاً یک فناوری نیست، اما دانشنامه‌ها توسط فناوری منسوخ شده‌اند، بنابراین در لیست ما به حساب می‌آیند.

ساعت مُچی‌های ماشین حساب

در آن زمان این یک شگفتی مدرن بود و تقریباً در همان زمان، ساعتی نیز وجود داشت که می‌توانست به‌عنوان یک کنترل از راه دور تلویزیون کار کند. اما اکنون با گوشی‌های هوشمند کاملاً در کشوهای ما کهنه و خاک خورده شدند.

آی پادهای اپل

درست مانند MP3 پلیر این پخش کننده موسیقی با افزایش خدماتی مانند Spotify و دسترسی آسان به موسیقی در تلفن هوشمند شما منسوخ شده است.

اخیراً اپل بالاخره اپل آی‌پاد را متوقف کرد. درست مانند MP3 Player ، این پخش کننده موسیقی افسانهای با افزایش خدماتی مانند Spotify و دسترسی آسان به موسیقی در تلفن هوشمند شما منسوخ شده است.

سیستم GPS navigation

بسیاری از خودروسازان هنوز هم نصب آنها را در وسایل نقلیه جدید انتخاب می‌کنند، اما به‌عنوان یک واحد مستقل، فناوری ناوبری GPS به پایان عمر خود نزدیک شده است.

تلفن‌های هوشمند کنونی با استفاده از برنامه‌های ناوبری مانند Google، Bing و Apple Maps، بیش از حد توانایی انتقال انسان مدرن از نقطه A به نقطه B را دارند. یک بار دیگر، پیشرفت در فناوری تلفن همراه دیگر فناوری های قدیمی را منسوخ کرده است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *