، ،

OpenAI مالک ChatGPT در حال بررسی ساخت تراشه‌های هوش‌مصنوعی خود است

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
سازندۀ OpenAi در حال ساخت تراشۀ مخصوص‌به‌خود است

یک مقام آگاه، گزارشی مستند را برای خبرگزاری رویترز فرستاد و بر اساس آن اعلام کرد: «شرکت سازندۀ  ChatGPT، در حال بررسی ساخت تراشه‌های هوش‌مصنوعی خود است و تا جایی پیش رفته که قصد تصاحب آن‌ها را دارد.»

شخصی که این اطلاعات را فاش کرده به خبرنگار رویترز گفت: «این شرکت هنوز در تصمیم خود جدی نشده است؛ با‌این‌حال، از سال گذشته، گزینه‌های مختلفی برای حل کمبود تراشه‌های هوش‌مصنوعی گران‌قیمت که OpenAI به آن‌ها متکی است مورد بحث قرار گرفت. این گزینه‌ها شامل ساخت تراشه هوش‌مصنوعی مخصوص‌‌به‌خود و هم‌کاری نزدیک‌تر با دیگر سازندگان از جمله انویدیا است.»

مدیرعامل Open AI از اظهار نظر خودداری کرد

سم آلتمن، مدیرعامل این شرکت، هیچ توضیحی درخصوص این گزارش ارائه نکرد و به‌جای آن از  کمبود واحدهای پردازش گرافیکی شکایت کرد و گفت: « این بازار، تحت سلطه انویدیا است که بیش از ۸۰ درصد بازار جهانی تراشه‌های مناسب برای اجرای اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی را در اختیار دارد.»

تلاش برای دستیابی به تراشه‌های بیشتر با دو نگرانی عمده‌ای که آلتمن شناسایی کرده، گره خورده است:

  1. کمبود پردازنده‌های پیشرفته که قدرت نرم افزار OpenAI را تامین می‌کنند؛ و
  2. هزینه‌های چشمگیر مربوط به اجرای سخت‌افزار لازم برای قدرت بخشیدن به تلاش‌ها و محصولات.

OpenAI چگونه توسعه یافت؟

از سال ۲۰۲۰، Open AI فناوری‌های هوش‌مصنوعی تولیدی خود را روی ابرکامپیوتر عظیمی توسعه داد که توسط مایکروسافت، یکی از بزرگ‌ترین حامیانش ساخته شده است و از ۱۰ هزار واحد پردازش گرافیکی (GPU)انویدیا استفاده می‌کند.

اجرای ChatGPT برای این شرکت، بسیار گران تمام می‌شود. براساس تحلیلی از استیسی راسگون، تحلیلگر برنشتاین، هر پرس‌وجو حدود ۴ سنت هزینه دارد. اگر جست‌وجوهای ChatGPT به یک دهم مقیاس جست‌وجوی گوگل برسد در ابتدا به حدود ۴۸.۱ میلیارد دلار GPU و حدود ۱۶ میلیارد دلار تراشه در سال برای عملیاتی شدن نیاز خواهد بود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *