تفاوت گذرواژه با کلید عبور

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
کلید-عبور-لاگ‌مدیا

استفاده از رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد بخش مهمی از امنیت آنلاین هر کسی است. به شرط اینکه قدرت کافی داشته باشند، حساب‌های ما را ایمن نگه می‌دارند.
با این حال، رمزهای عبور در همه شرایط ایده آل نیستند. آن‌ها معایب مشخصی دارند و هکرها می‌توانند از آن معایب استفاده کنند. بسیاری از متخصصان امنیتی اکنون توصیه می‌کنند که جهان از رمزهای عبور(Password) به کلیدهای عبور (Passkey) حرکت کند. کلیدهای عبور مزایای مشابهی با رمزهای عبور دارند اما به طور بالقوه ایمن‌تر هستند.

بنابراین تفاوت بین رمز عبور و کلیدعبور چیست و از کدام یک باید برای محافظت از حساب‌های خود استفاده کنید؟

چرا رمزهای عبور ناامن هستند؟

پسوردها مفهوم اولیه‌ای هستند که به کاربران اینترنت اجازه می‌دهد حساب‌های آنلاین را خصوصی نگه دارند. در صورتی که رمز عبور فقط برای صاحب حساب شناخته شود، هیچ کس دیگری نمی‌تواند به حساب دسترسی داشته باشد. مشکل رمز عبور این است که آن‌ها همچنین دارای نقص‌های ذاتی هستند.

گذرواژه‌ها توسط کاربران ایجاد می‌شوند و اغلب بر اساس سهولت استفاده انتخاب می‌شوند، نه اینکه واقعاً چقدر امن هستند. اکثر افراد رمزهای عبور خیلی کوتاه را انتخاب می‌کنند که می‌تواند توسط نرم‌افزار شکسته شود یا خیلی قابل پیش‌بینی است که توسط هکرها قابل حدس زدن است. آن‌ها همچنین از رمزهای عبور یکسانی برای چندین حساب استفاده می‌کنند که می‌تواند آن‌ها را در معرض خطرات بیشتری قرار دهد.

گذرواژه‌ها را می‌توان به راحتی دزدید، به‌طوری که در صورت بازدید کاربر از یک صفحه وب مخرب یا ارسال اطلاعات شخصی به هر سرویس آسیب‌دیده یا ناامن، می‌توان آن‌ها را فاش کرد.

امکان محافظت از حساب‌های خود با استفاده از چیزی بیشتر از یک رمز عبور وجود دارد، اما این امر مستلزم سطحی از نظم و انضباط رمز عبور است که بسیاری از افراد در انجام آن ناتوان هستند. این باعث می‌شود افراد هم حساب‌های خود را از دست بدهند و هم بسته به ماهیت آن حساب‌ها، اطلاعات شخصی و موجودی بانکی خود را در معرض خطر قرار دهند.

کلید عبور چیست؟

کلیدهای عبور راهی برای دسترسی به حساب خود بدون استفاده از رمز عبور هستند. فقط باید از یک احراز هویت استفاده کنید، که دستگاه دیگری است که دارید، مانند تلفن یا لپ تاپ. احراز هویت هویت شما را تأیید می‌کند و به شما اجازه ورود می‌دهد. این امن‌تر و راحت‌تر از استفاده از رمز عبور است.

هنگام استفاده از کلید عبور، سیستم از شما می‌خواهد تا با خود دستگاه خود احراز هویت کنید، نه با حساب خاصی که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید. این می‌تواند شامل وارد کردن یک پین در تلفن هوشمند یا استفاده از روش‌های مختلف بیومتریک باشد. در این فرآیند، بر اساس در اختیار داشتن دستگاه، به شما اجازه دسترسی به حساب مورد نظر داده می‌شود، برخلاف اینکه صرفاً به وارد کردن رمز عبور اعتماد کنید.

Passkey یا کلید ورود

مزیت کلیدهای عبور این است که هیچ یک از معایب رمز عبور در آن اعمال نمی‌شود. دسترسی به حساب شما برای آن‌ها غیرممکن است، مگر اینکه یک مهاجم هم احراز هویت شما و هم توانایی باز کردن آن را داشته باشد.

حملات فیشینگ دیگر امکان‌پذیر نیست زیرا رمز عبوری برای سرقت وجود ندارد. همچنین رمز عبور را نمی‌توان با استفاده از نرم‌افزار حدس زد یا کرک کرد. هر کسی که از یک رمز عبور استفاده می‌کند حساب خود را از دست نمی‌دهد زیرا رمز عبور به اندازه کافی قوی انتخاب نکرده است.

استفاده از کلیدهای عبور نیز به طور بالقوه آسان‌تر است. شما نیازی به بخاطر سپردن تعداد زیادی رمز عبور مختلف برای حساب‌های مختلف ندارید و ورود به سیستم با استفاده از کلید عبور معمولا سریع‌تر است.

آیا باید از کلیدهای عبور استفاده کنید؟

رمز عبور اکنون توسط طیف گسترده‌ای از وب‌سایت‌ها پشتیبانی می‌شود. با این حال، اکثر ارائه دهندگان حساب‌های کوچک هنوز فقط رمز عبور را استفاده می‌کنند.

در حالی که انتظار می‌رود کلیدهای عبور در نهایت جایگزین رمزهای عبور شوند، هنوز مشخص نیست که واقعاً چه زمانی این اتفاق می‌افتد. صرف‌‌نظر از برتری کلیدهای عبور، اکثر مردم برای استفاده از آن‌ها، ارائه دهنده حساب خود را تغییر نمی‌دهند.

اینکه آیا امنیت حساب‌های خود را در نهایت باید به کلیدهای عبور تغییر دهید بستگی به نحوه استفاده شما از رمزهای عبور دارد. این واقعاً یک موضوع ترجیح شخصی است. رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد همیشه راهی موثر برای جلوگیری از هک خواهند بود.

آیا استفاده از کلیدهای عبور اجباری می‌شود؟

بسیاری از وب‌سایت‌ها محدودیت‌هایی برای نوع رمز عبوری که می‌توانید استفاده کنید اعمال می‌کنند. ممکن است مجبور شوید از یک طول خاص یا ترکیبی از اعداد، نمادها و حروف استفاده کنید. بسیاری از وب‌سایت ها نیز استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای را اجباری می‌کنند. هیچ کس نمی‌داند که آیا کلیدهای عبور قرار است فراگیر شوند یا خیر. آن‌ها هنوز یک مفهوم جدید هستند و بعید است که به این زودی‌ها واجب اجرا شوند. برخی از افراد نیز گذرواژه را به کلیدهای عبور ترجیح می‌دهند، به خصوص آن‌هایی که اهل فن‌آوری نیستند.

اما با افزایش استفاده از کلید عبور و کاهش وقوع هک بر این اساس، این امکان وجود دارد که کاربران در صورت تمایل به استفاده از یک سرویس خاص، حق انتخابی نداشته باشند.

در حالی که ممانعت از انتخاب کاربران برای خود بدیهی است ایده آل نیست، تعداد افرادی که به دلیل رمزهای عبور ضعیف هک می‌شوند نیز ایده‌آل نیست. هر سیاستی که حساب‌های افراد را ایمن‌تر کند، به طور بالقوه مورد استقبال قرار می‌گیرد.

اگر می‌خواهید به استفاده از پسوردها ادامه دهید چه؟

هدف از کلیدهای عبور رفع نقاط ضعف رمزهای عبور است، اما اگر به درستی از پسوردها استفاده می‌کنید، آنچنان ضروری نیستند. اگر ایده کلید عبور را دوست ندارید، در اینجا نحوه ادامه استفاده از رمزهای عبور بدون اینکه حساب های خود را در معرض خطر قرار دهید، آورده شده است.

از یک رمز عبور طولانی که حاوی حروف، اعداد و کاراکترهای تصادفی است استفاده کنید. این امر مانع از شکستن یا حدس زدن رمز عبور توسط هکر می‌شود.
از رمزهای عبور مختلف در همه حساب ها استفاده کنید. این از هک شدن یک حساب کاربری جلوگیری می‌کند تا بر تمام حساب‌های شما تأثیر بگذارد.
آیا نگران این هستید که نمی‌توانید تمام رمزهای عبور خود را به خاطر بسپارید؟ یک مدیر رمز عبور را امتحان کنید، یکی از هوشمندانه‌ترین راه‌ها برای ذخیره اطلاعات ورود به سیستم.
مراقب فیشینگ باشید به شرطی که بفهمید ایمیل‌های فیشینگ چه شکلی هستند، بعید به‌نظر می‌رسد که درگیر آن باشید.
از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. این شبیه به کلیدهای عبور است که برای دسترسی به حساب شما به یک هکر نیز نیاز دارد که به دستگاه شما دسترسی داشته باشد. در برابر شکسته شدن، حدس زدن یا سرقت رمزهای عبور محافظت می‌کند.

Passkey لاگ مدیا

کلیدهای عبور ممکن است جایگزین در آینده باشند

هر حساب آنلاین یک هدف بالقوه برای هکرها است. در حالی‌که یک کلید عبور قوی دفاع کافی را فراهم می‌کند، اختراع کلیدهای عبور گزینه‌ای برتر برای ایمن نگه داشتن حساب‌های افراد را در اینترنت می‌باشد.

با انتخاب کلیدهای عبور، نیازی به نگه داشتن لیستی از رمزهای عبور نخواهید داشت و تهدید ناشی از فیشینگ احتمالاً به سرقت اطلاعات شخصی محدود می‌شود تا هک حساب. در دسترس بودن کلیدهای عبور دائماً در حال افزایش است و به‌زودی هر کسی بدون توجه به خدمات آنلاینی که استفاده می‌کند، می‌تواند بدون پسورد، از خدمات استفاده کند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *