نحوه استعلام مالکیت تعداد سیم‌کارت‌‌‌ مشترکین

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
استعلام تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده به نام شخص
استعلام تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده به نام شخص

فهرست مطالب

تنوع اپراتورها در ایران و خدمات مختلفی که هر کدام از این اپراتورها ارائه می‌دهند، همچنین ارزان بودن بعضی از سیم‌کارت‌ها باعث شده است که بسیاری از افراد مالک چندین سیم‌کارت از اپراتورهای مختلف باشند. از طرفی ممکن است بعد از مدتی این سیم‌کارت‌ها مورد استفاده قرار نگیرند و حتی تعداد و شماره آن‌ها فراموش شود. عدم استفاده از سیم‌کارت در طولانی‌مدت باعث شده خط مذکور مصادره و به غیر انتقال یابد. همچنین رها کردن سیم‌کارت به‌مدت طولانی و عدم استفاده از آن، این امکان را برای سوءاستفاده احتمالی برخی افراد سودجو فراهم کرده تا از این شماره‌های بلا استفاده برای انجام کارهای نادرست بهره ببرند.

استخدام در حوزه آی‌تی

با توجه به این مساله که تخلفات و جرم‌های صورت گرفته از طریق سیم‌کارت به‌عهده مالک می‌باشد، لذا در صورتی که چندین سیم‌کارت در شبکه مخابراتی دارید، ضرویست که نسبت به استعلام تعداد سیم‌کارت‌های به نام خود اقدام کرده و از تعداد آن‌ها اطلاع پیدا کنید و در صورت نیاز اقدام به غیرفعال کردن سیم‌کارت‌های غیرقابل استفاده کنید. برای آگاهی از تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده به نام شخص، در تمام اپراتورهای فعال کشور روش‌های مختلفی وجود دارد که ما سعی داریم در این مقاله شما را با این روش‌ها آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

روش‌های استعلام سیم‌کارت‌هایی که به نام ما است

  • استعلام از طریق مراجعه به سامانه دولت همراه
  • استعلام از طریق شماره‌گیری کد دستوری
  • استعلام از طریق پیامک
  • استعلام از طریق اپلیکیشن‌های اپراتورهای
    مختلف
  • استعلام از طریق مراجعه حضوری
  • استعلام از طریق صفحه هر اپراتور

استعلام از طریق مراجعه به سامانه دولت همراه

افراد می‌توانند برای آگاهی از تعداد سیم‌کارت‌ و حتی تعداد تلفن‌های ثابت متلعق به خود به سامانه دولت همراه به آدرس https://sso.my.gov.ir مراجعه کرده و پس از وارد کردن شماره موبایل و تایپ عبارت امنیتی، روی گزینه ارسال رمز یک‌بارمصرف کلیک کنند.

سامانه دولت همراه

در این هنگام سامانه برای شما یک پیامک ارسال کرده که با وارد کردن آن اهراز هویت شده و وارد صفحه اصلی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند می‌شوید.

صفحه اصلی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

اکنون از منوی سمت راست روی گزینه «خدمات مستقیم استعلامی» کلیک کرده و سپس گزینه «دسته‌بندی سازمان» را انتخاب کنید.

خدمات مستقیم استعلامی

از وسط صفحه گزینه «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» را انتخاب کنید.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

در این صفحه روی گزینه «تعداد خطوط مشترکین تلفن ثابت و سیار» کلیک کنید.

تعداد خطوط مشترکین تلفن ثابت و سیار

حالا شماره همراه خود را وارد کرده و روی گزینه «استعلام» کلیک کنید.

وارد کردن شماره موبایل

اکنون سامانه برای شما یک کد تایید ارسال می‌کند که باید آن را وارد کنید.

وارد کردن کد تایید سامانه

در این صفحه نتیجه استعلام مشخص شده و تعداد خطوط تلفن ثابت و سیّار که به نام شما وجود دارد برای شما نمایش داده می‌شود.

نتیجه استعلام

استعلام از طریق شماره‌گیری کد دستوری

استفاده از کد دستوری استعلام سیم‌کارت‌های به نام، یکی از ساده‌ترین روش استعلام سیم‌کارت است که به شما می‌گوید چند سیم‌کارت در هر اپراتور به نام خود دارید. این کدها برای اپراتورهای مختلف متفاوت است. برای استعلام سیم‌کارت‌های به نام ایرانسل، با شماره‌گیری کد دستوری # ۸۰ *  می‌توان از تعداد سیم‌کارت‌های دائمی‌ و اعتباری ایرانسل خود اطلاع پیدا کرد.

کد دستوری سیم‌کارت‌های به نام ایرانسل

همچنین کلیه کاربران سیم‌کارت‌های دائمی‌ و اعتباری رایتل، می‌توانند از طریق کد دستوری # ۲۱۱ * نسبت به استعلام خطوط به نام خود اقدام کنند .

کد دستوری استعلام تعداد سیم‌کارت‌های به نام رایتل

برای استعلام تعداد سیم‌کارت همراه اول، باید کد دستوری #۱۳۰*۱۰*  را شماره‌گیری کرده و نتیجه از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. لازم به ذکر است که در هنگام نگارش این مقاله این سرویس همراه اول از دسترس خارج بوده که امیدوار است به زودی این مشکل برطرف شود.

کد دستوری استعلام تعداد سیم‌کارت  به نام شخص همراه اول

استعلام از طریق پیامک

یکی دیگر از روش‌های ساده برای استعلام تعداد سیم‌کارت‌های به نام که نیازی به اینترنت هم ندارد، ارسال پیامک است. برای این کار باید کد ملی مالک خط را به یکی از شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ پیامک کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که کد ملی شما باید روی یکی از خطوط تحت مالکیت شما ثبت شده باشد.

ارسال کد ملی مالک خط

در نهایت نتیجه‌ استعلام از طریق پیامک به شما اطلاع داده شده و مشخص می‌شود که چند سیم‌کارت به نام شما و در کدام اپراتورها ثبت شده است.

نکته: استعلام تعداد سیم‌کارت به‌نام از طریق پیامک، فقط هر 10 روز یک‌بار امکان‌پذیر است و بنابراین اگر یک‌بار درخواست استعلام دهید تا زمانی که ۱۰ روز به پایان نرسیده، نمی‌توانید مجددا استعلام بگیرید.

استعلام از طریق اپلیکیشن‌های اپراتورهای مختلف

اپراتور‌های فعال در کشور برای ارایه خدمات بهتر به مشترکین سیم‌کارت‌های خود، چندین اپلیکیشن ارائه کرده‌اند که یکی از خدمات ارائه شده در این اپلیکیشن‌ها استعلام خطوط به نام شخص است. این برنامه‌ها اطلاعات سیم‌کارت‌های شما، یعنی همان شماره سیم‌کارت‌ها را به‌طور کامل نمایش می‌دهند و شما در این روش محدودیتی از قبیل زمان و یا تعداد استعلام‌ها ندارید.

اپلیکیشن همراه من

اپراتور همراه اول برای مشترکین سیم‌کارت‌های خود اپلیکیشن «همراه من» را ارائه کرده است و کلیه افرادی که سیم‌کارت همراه اول دارند، می‌توانند با دانلود و نصب این اپلیکیشن به کلیه خدمات این اپراتور بزرگ از جمله استعلام خطوط به نام خود دسترسی پیدا کنند. برای این کار ابتدا وارد اپلیکیشن «همراه من» شوید. در صفحه اصلی و از منوی پایین صفحه گزینه «خدمات» را انتخاب کنید.

صفحه اول همراه من

در مرحله بعدی روی گزینه «مدیریت سیم‌کارت» کلیک کنید.

صفحه دوم همراه من

در این صفحه لیست شماره‌هایی را که به نام شما است و وضعیت قطع و وصل آن را مشاهده کنید.

نتیجه استعلام همراه من

اپلیکیشن ایرانسل من

اپراتور ایرانسل نیز برای مشترکین سیم‌کارت‌های خود اپلیکیشن «ایرانسل من» را ارائه کرده است. کلیه افرادی که سیم‌کارت ایرانسل دارند می‌توانند با دانلود و نصب این اپلیکیشن از سیم‌کارت‌های ایرانسل به نام خود اطلاع پیدا کنند. برای این کار ابتدا وارد اپلیکیشن «ایرانسل من» شوید. سپس از منوی پایین صفحه گزینه «حساب من» و بعد از آن گزینه «پروفایل» را انتخاب کنید.

اپلیکیشن ایرانسل من

اکنون در صفحه باز شده روی گزینه «شماره‌های من» کلیک کنید.

انتخاب گزینه شماره های من

در مرحله بعد یک کد به‌صورت پیامک برای شما ارسال می‌شود، آن را وارد کرده تا درصفحه بعد تعداد سیم‌کارت‌های ایرانسلی که به نام شما ثبت شده است، همراه با شماره‌های آن برای شما نمایش داده ‌شود.

نتیجه استعلام اپ ایرانسل من

اپلیکیشن رایتل من

اپراتور رایتل نیز به‌عنوان سومین اپراتور فعال در کشور برای مشترکین سیم‌کارت‌های خود اپلیکیشن «رایتل من» را ارایه داده است که تمام افرادی که سیم‌کارت رایتل دارند، بتوانند با استفاده از این اپلیکیشن به کلیه خدمات این اپراتور دسترسی پیدا کنند. برای استعلام تعداد سیم‌کارت‌های به‌ نام، ابتدا این اپلیکیشن را نصب کرده و از صفحه اصلی در بالا گزینه «رایتل من» را انتخاب کنید.

صفحه اصلی اپ رایتل من

در مرحله بعد ابتدا روی گزینه «مدیریت سیم کارت‌ها» و سپس «اطلاعات پرونده» کلیک کنید.

انتخاب گزینه مدیریت سیم‌کارت‌ها

در مرحله بعدی اطلاعات شخصی کاربر همراه با اطلاعات سیم‌کارت ارایه می‌شود که با کلیک روی گزینه اطلاعات سیم‌کارت، شماره‌هایی که به نام شما در اپراتور رایتل ثبت شده، همراه با شماره سریال و وضعیت سیم‌کارت‌ها برایتان نمایش داده می‌شود.

نتیجه استعلام اپ رایتل من

استعلام از طریق مراجعه حضوری

کلیه افرادی که دارای سیم‌کارت همراه اول و ایرانسل و رایتل هستند می‌توانند با مراجعه به تمامی مراکز فروش و خدمات حضوری و با ارائه اصل کارت ملی از شماره‌هایی که در این اپراتورها به نامشان ثبت شده است اطلاع پیدا کنند.

استعلام از طریق صفحه هر اپراتور

اگر از سایر اپراتورهای تلفن همراه در کشور استفاده می‌کنید، می‌توانید وارد سامانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شده و فهرستی از صفحات اپراتورها که برای استعلام تعداد سیم‌کارت‌ تهیه شده را مشاهده کنید.

برای این کار ابتدا وارد سامانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به آدرس www.cra.ir شده و از بخش «خدمات پرکاربرد»، گزینه‌ی «سلب مالکیت یا تغییر مالکیت سیم‌کارت» را انتخاب کنید. 

سامانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

در این صفحه لینک استعلام سیم‌کارت اپراتورهای مختلف برای شما به نمایش درمی‌آید که با کلیک بر روی هر کدام از آن‌ها، با روش‌های استعلام تعداد سیم‌کارت اپراتور مورد نظر آشنا می‌شوید.

لینک استعلام سیم‌کارت اپراتورهای مختلف

لازم به ذکر است که کلیه روش‌های ذکر شده در بالا در مورد سیم‌کارت‌های فعال کاربرد دارند  و اگر شما مالک سیم‌کارت غیرفعالی هستید فقط می‌توانید از دو روش مراجعه حضوری و روش استعلام از طریق سامانه دولت همراه از تعداد سیم‌کارت‌های خود اطلاع پیدا کنید.

در پایان یادآور می‌شود که امروزه با گسترش تعداد اپراتورها، افراد زیادی اقدام به خریداری سیم‌کارت‌های مختلف می‌کنند که گاها این سیم‌کارت‌ها رایگان بوده و در قالب هدیه به افراد تعلق می‌گیرد. از آن‌جا که این سیم‌کارت‌ها به اسم افراد و با اطلاعات هویتی آن‌ها ثبت شده و از طرفی طبق قانون افراد نمی‌توانند بیش از ۱۰ سیم‌کارت داشته باشند، لذا استعلام تعداد سیم‌کارت‌های به نام شخص امری ضروری به‌نظر می‌آید و می‌تواند از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری کند. بنابراین اگر از تعداد سیم‌کارت‌های خود اطلاعی ندارید از یکی از روش‌های ذکر شده در بالا اقدام کرده و تعداد سیم‌کارت‌های خود را مشاهده کنید. در صورت مشاهده هرگونه مغایرت به یکی از دفاتر پیشخوان دولتی مراجعه کرده و نسبت به رفع مشکل یادشده اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با روش‌های استعلام تعداد سیم‌کارت‌های به نام شخص ویدیوی آموزشی زیر را مشاهده کنید:

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *